Kun ajelin tässä tosiaan tuota äläpäätä, höylällä ihan.. No punotusta, kutinaa jne ilmeni niinkuin tiesin odottaa. Mutta muutaman päivän päästä ilmestyi sellaisa näpyn näköisiä juttja, jotkut niistä näyttävät finneiltä, sellaisilta valkeäpäisiltä.. Mitä ne ovat ja miten niistä pääsee eroon? Vai voiko niiden tulon estää...? Mitämitämitä? :D
ongelmia ajamisen jälkeen..
posliinihoukuttelija
134688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyseessä on karvatupin tulehdus, eli karvat kasvavat ns. sisäänpäin. Jos noita tulee, olen itse varovasti puristellut puhtailla käsillä. Kannattaa hankkia apteekista talkkia ja levittää iholle aina karvanajelun jälkeen; auttaa kovasti! Samoin voi hyödyttää se, että ajelun sijasta nypit pinseteillä niin paljon, kuin ilkeät. Aikaa se vie, mutta karvatupintulehdukset vähenee ja parin nyppimisen jälkeen tuo touhu nopeutuu huomattavasti, kun oppii oikean rytmin. Talkki kannattaa levittää nyppimisen jälkeen myöskin.
Toivottavasti on apua!
Ja mainittakoon vielä, että suosittelen ilman muuta sokerointia. Itse olen käynyt sokeroinnissa kosmetologilla puolitoista vuotta, ja yksi kerta maksaa halvimmassa löytämässäni paikassa n. 45-50 e. Sokeroinnin (tai yllä mainitsemani pinsetöinnin) jälkeen karvat kasvavat paljon "hentoisempina" eikä kovaa, kutittavaa sänkeä synny. Mistä kaupungista olet? Voin antaa kosmetologini tiedot, jos olet pk-seudulta. Aiemmin itse käytin pinsettejä ja höylää, mutta nopeus ja mukavuus ratkaisivat siinä määrin, että nykyään käyn kosmetologilla.
niitä, jotka ei ajele, ahdasmielisiksi (unohtaen kidutuksen, jota karvanpoisto tuottaa.... moni on ihan sen takia karvallinen).
Jos ajelet/leikkaat, saat noi näpyt, punoituksen, tulehdukset ja kovan sängen. Kiva kiva!
Ja kun sokeroit, niin esim. mun karvankasvulla pitäisi käydä pari kertaa kuukaudesssa. Eli 50 e X 6 (52 viikkoa vuodessa) eli vajaa 1300 ekee vuodessa pillukarvoihin!
Paljonko viet rahaasi vuoden aikana Kampaajalle???
Ja vain pelkän ulkonäön vuoksi?
Huomaa säälittävästä viestistäsi, että sokerointi/pinseteillä nyppiminen on sinulle täysin vieras käytäntö. Kun karva poistetaan juurineen, ei se takaisin kasva viikossa tai kahdessa, joten sokeroinnissa ei tosiaan tarvitse ravata kuin kuukauden välein.
Karvatuppien tulehdusta voi lievittää esimerkiksi jo mainitsemallani hajuttomalla talkilla, jota saa apteekista. Vähentää oireet minimiin.
ja monena vuotena ei yhtään (on ollut pitkä tukka useimmiten)
Pilluun en pistäisi yli tonnia ikinä.
ei ihmisille, joilla oikeasti on karvoja.
Ja karvatupentulehdus se siitäkin tulee - alapäässä.
Mie aloin nyppimään hiuksia päästä siinä toivossa ettei tartteis parturiss käydämut taitaa olla aika isohomma kun olen jo päivän nyppiny ja ei näy tulosta.
nopea karvankasvu että juurineen poistetut karvatkin on jo viikon sisällä kasvaneet takaisin ja suurin osa sinne ihon alle, eikä siihen mikään auta, ei kuorinta, hoitovoiteet, talkit, ei mitkään.
Kulmat joudun siistimään 2x viikossa. Mulla kun on noita karvoja ja ne kasvaa oikeasti. Toki ymmärrän esim. blondeja,joilla on erittäin hennot karvat ja niitäkin vain muutama. Kaverillankin ei edes näy kainlokarvat, niin hennot ja vaaleat ne on! Mikäs tuollaisia on nyppiessä - keinolla jos millä.
Ihme pelleilyä ehdottelevat nuo "muut", rasvoja ja kosmetologeja jne.
Kun ajat muutaman kerran tosi usein, alkuun joka päivä, sitten kahden päivän välien ja sen jälkeen pidät kaluston siistinä (2 kertaa viikossa ajellen) niin näppyjä ei enää vähän ajan kuluttua tule vaan iho tottuu uuteen malliinsa.
Se kärsimys kestää maksimissaan viikon tai alle sen. Sitten on siistiä tavaraa eikä kutita, pistele, näpytä tai mitään muutakaan.
Muista ajaa hyvällä höylällä. Hanki miesten versio, joku gillette. Niistä naisten venuksista ei ole mihinkään tässä hommassa.
itse olen ajellut n. 3 kk posliiniksi eikä silti näppälät häviä! todella inhottavaa.. kävin lääkärissä kysymässä että mistä on kyse niin hän kertoi että aluksi on voinut tulla yksi pieni näppylä jonka olet sitten mennyt höyläämään ja se höylä on levittänyt sitä sitten muuallekkin ala päähän..
Kannattaa käydä sunassa jonka jälkeen suhkussa ennen kuin höylää ( leikkaa ne karvat eka lyhyeks ) ja mahdollisimman vähillä vedoilla karvat pois. Sitten uudestaan suihkuun. Eikä kannata heti ensimmäiseks mennä kuivaamaan vastakarvaan pyyhkeellä kun alkaa sänki kasvaa, eikä raapii vaikka kutiais, pidä puhtaana ja kuivana.