että se piti poistaa. Suosittelen sinulle parahin seriffi tutustumaan palstojen sääntöihin.
Seriffi, mikä herra huun avauksessa oli
sellaista,
8476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mutta arvaan, että se oli katolilaisuuden 11. käskyn vastainen, joka oikeastaan on ensimmäinen käsky ja yläpuolella palstan sääntöjen:
Katolilaisten tunteita ei saa loukata.
Tarkoittaa mm. että jos jokin tosiasia loukkaa katolilaisten tunteita, niin sen pahempi tosiasioille.
tähän palstaan nojautuen, kun tämän palstan tärkeintä antia näyttää olevan haisevat vessat, eteisen ikkunat ja tyhjä kassa, mutta Jeesus ei löydä tietä palstalle.
oikeassa. Siinä menni allekirjoittaneenkin kirjoitus saman tien. Ihmettelen suuresti sheriffin käytöstä, koska täällä saa haukkua ihan vapaasti pappeja, sääntökuntalaisia, piispaa, Stelliksen vessoja, ikkunoita, italialaisia, puolalaisia ynnä muuta, muttei ihmetellä tänne kirjoittelevien kirjoituksia.
Syystä tai toisesta sheriffi ei poista niitä kirjoituksia. Saanen epäillä, että ovat tai ainakin osa on sheriffin tuttavia, joten hän on sallinut heidän kirjoitusten täällä olon.
Luepa uudestaan Suomi24:n säännöt. Niiden mukaan selvällä suomen kielellä keskusteluissa ei saa mm.:
- Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista
- Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia.
Sheriffin poisto oli siis aivan perusteltu, Suomi24:n ohjeiden mukainen ja asiallinen.
Enpä sanoisi, että poisto olisi ollut noilla perusteilla tarpeen. Herra huu ei puhunut kenestäkään erityisestä keskustelijasta, hän vain totesi, miltä tämän palstan keskustelut ulkopuolisen silmissä näyttävät ja minkälaisia päätelmiä niiden perusteella tehdään katolilaisten kiinnostuksen kohteista. Muistaakseni hän vieläpä lisäsi, ettei näistä kliinnostuksen kohteista kuitenkaan pidä tehdä jatkopäätelmiä katolilaisten uskonelämästä ja -sisällöistä.
Herra huu oli terävänäköinen. Palstan keskustelut eivät tosiaankaan edusta katolilaisuutta parhaimmillaan. Ne tuskin houkuttelevat ketään tutustumaan lähemmin katolisuuteen, tuskin evankelioivat ketään, jos nyt käyttäisin tätä sanaa. Muutamat ovat täälläkin maininneet evankelioimisen olevan meidän kaikkien velvollisuus.
Surullista, todellakin.
Tekstit saavat olla rauhassa, mikäli niissä ei esitetä syvällisiä kysymyksiä ns. totuudesta.
Jonka aihepiiristä on jo avattuna tässä keskustelu.
T:amazon22
Keskustele katolilaisuudesta on palstan
Kirjoittanut: otsikko. 3.9.2008 klo 17.21
Moderoinnin olisi syytä myös noudattaa palstan otsaketta, mutta tällä palstalla moderointi on täysin epäjohdonmukaista, tuntuu siltä on modelta olisi pallo karannut käsistä.
Se, että katolilaisuus alkaisi kiinnostamaan ihmisiä enemmän, olisi syytä lopettaa epäjohdonmukainen sensurointi palstalla.
Jos jokin kirjoitus loukkaa jotakin, niin poiston sijasta voisi kirjoittaa vastineen,
sillä vaientaminen ei ole keskustelua ja ei sovi demokraattisiin maihin.
Totta
Kirjoittanut: Assumpta 3.9.2008 klo 21.51
Tuo on totta! Minäkin olen joskus ihmetellyt, mihin jotkut ketjut häviävät kuin itsekseen.
Siinä jää sellainen maku suuhun, että tällä palstalla ei voi keskustella asioista tarpeeksi laajasti ja keskustelun pitää olla laajaa ollakseen mielenkiintoista.
Kristittynä ihmisenä minua kiinnostaa katolilaisten ajatukset, mutta myös muiden kristittyjen mielipiteet. Ja vaikka välillä menisi väittelyksikin, niin ei se niin vaarallista ole, jos se väittely tehdään toisia kunnioittaen. Ymmärrän, jos jotkut törkeät viestit poistetaan, mutta en ymmärrä, jos ihan normaalit ketjut poistetaan.
Nimettömänä esiintyvä seriffi poisti ketjun, jossa keskusteltiin Lalli-legendasta tämän kirjoittajan blogin pohjalta.
http://brantberg.blogit.fi/
Asia on vakava. Eikö tällä foorumilla voi asettaa kyseenalaiseksi yli kahdeksansataa vuotta vanhaa legendaa? Perustellusti.
Ihmettelen syvästi. Sensuuri on vakava asia ja loukkaa länsimaista sananvapauskäsitettä.