Kotimaassa papin esimerkillisyydestä seurakunalle.
Voiko pappi valehdella seurakunnalleen? Tämä kysymys heräsi lukiessa kyseistä haastattelua.
Voiko pappi valehdella seurakunnalleen? Tämä kysymys heräsi lukiessa kyseistä haastattelua.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
.. olla väärässä, voi tulkita väärin, voi erehtyä, voi ymmärtää eri tavoin, mutta pappi ei voi (lue ei saa) koskaan valehdella omillensa. Minulla on erittäin ikäviä kokemuksia erään suuren seurakunnan kirkkoherran valehtelusta. Minulle hän ei enää edusta pappeutta, minun pappini eivät valehtele omilleen!
Ko. k-herra ei nauti enää esimiehensäkään luottamusta, on syrjässä.
niin voitaisiinko keskustella yleisellä tasolla valehtelusta. Mielestäni pappi ei saa valehdella.Hätävaletta ei lasketa.
"minä tarjosin tseäni hänelle. Hän torjui minut! Tätä minä en anna ikinä anteeksi papille."
Näin eräs viriili naishenkilö eräässä seurakunnassamme.
Mitenkähän moni viriili nainen on tehnyt ortodoksipapin elämän helvetiksi ja jopa ollut osasyyllisenä rikkomassa avioliittoja?
Kirkkoon ei pitäisi liittyä ihastumisen vuoksi!
sano ei!
Hyvä että olette löytäneet piipan kanssa yhteisen sävelen!
- eivät kirjoittele uskonvastaisiin syntielämää puolusteleviin adresseihin nimiään.
Osoitat kesäkuussa erotettua kirkkoherraa. Mitä hän on sinulle viattomalle poloiselle valehdellut? Olisi paikallaan käsitellä kirkkoherran valehtelua tarkemmin.Onneksi sinä et ole parjannut kirjoituksillasi ketään, etkä sanonut väärää todistusta lähimmäisestäsi, vaan kärsit tuomiotasi nöyränä ja alistuneena, kuin marttyyri. Eläydyn tuskaasi.
en samaistaisi herrasmiestä prostituoituun.
säveleen on helppo yhtyä, jos korvat kestävät
Ei nainen voi olla viriili. Sana viriili tarkoittaa miehekästä, mieskuntoista. Se tulee latinan sanasta vir= mies.
..enkä sanonut väärää todistusta papistani. Saattaa olla että olen parjannutkin jotakin lähimmäisestäni, mutta nyt oli kyse siitä, voiko pappi valehdella. EI VOI, jolloin valehtelija ei siis ole pappi. Hyvin yksinkertaista, eikö totta. En siis väitä itse olevani puhdas pulmunen. Olen hyvinkin syntinen, mutta se ei tee vähäisimmässäkään määrin minulle valehdelleen papin tekoa vähäisemmäksi.
..pappi samalla valehtelee minulle, seurakuntalaiselleen, hän ei ole ansainnut pappeuttaan.
Minulla ei ole "omaa pappia, mutta jos olisi hän kirjoittaisi alle vetoomuksia jos asia niin vaatii, ajaisi heikompien etuja, olisi eturivissä puolustamassa epäoikeudenmukaisuuksia, ei huseeraisi vain "tärkeiden ja rahakkaiden" ihmisten kanssa, olisi erityisesti pienen ihmisen etujen puolustaja. On aivan sama polttaisiko vai ei, jos nauttisi niin kohtuudella ja kilvoittelisi siinä missä me muutkin. Tärkeintä on, että häntä pysyisi kunnioittamaan ja arvostamaan sekä pappina että ihmisenä. Missähän tällainen pappi oikeen on, ei ehkä kovinkaan kaukana.
omilleen, niin saako hän valehdella vieraille?
Saako hän harrastaa paheita salaa, kuten polttaa tupakkaa?
kuseta seurakuntalaisiaan, eikä salaa oikeata menneisyyttään.
pappi, vain toinen on heikompi toista.
ole hyvä ihminen, koska hyviä ihmisiä ei ole olemassakaan. Erilaisia ihmisiä kylläkin on.
saako papin kanssa flirttailla?
jokaisen toimintapiirin puheenjohtajaksi ja luennoi joka toisessa illassa!
Ei asu avoliitossa, ei rekisteröi parisuhdettaan tms. Voiko useita vuosia avioliitossa elänyt ortodoksipappi elää ilman seksuaalista kanssakäymistä. Ei voi! Terve seksielämään tottunut mies (pappikin)kaipaa erottuaankin toisen sukupuolen tarjoamia nautintoja. Asiasta olen aivan varma. Toinen vaihtoehto heillä tietystikin on. Olla vain "poikaporukassa" muiden mukana. Kerran makuun päässyt on aina valmis vastaanottamaan "sitä" uudelleen. Nyt asiaan:
montakohan ortodoksisen kirkon avioliitosta eronnutta rovastia ja pappia on kirkkoherroina tai muuten kirkkokunnan palkkalistoilla? Tapailevatkohan he salassa toista sukupuolta olevaa ihmistä. Sehän on inhimillistä. Mitä se kanssakäyminen sitten todellisuudessa on? Sitä kukin voi itsessään vain arvailla. Avoliittoa kirkko ei Panteleinmonin mukaan hyväksy. Kuka hyväksyy sitten papiston jäsenten "salarakkaat". Heitäkin mahdollisesti on.
... eikä todellakaan tungeksi toimintapiirien puheenjohtajiksi.
Jään mielenkiinnolla odottamaan seuraavaa Kotimaa lehteä, josko siinä joku piispoista kertoisi: Mitä hyvä piispa ei saa tehdä tai ei tee!
edes henkisesti, ei valehtele, ei varasta, ei himoitse toisen työtä, ei kerskaa, kadehdi, ei juonittele kanttoreiden, neuvoston ja diakonien kanssa. Eikä hännystele vallanpitäjiä! Amen
Olisi mukava kuulla mielipiteitänne alkuperäiseen kysymykseen: pappien tupakan poltosta. Mitä mieltä?
Mielestäni se on aika pikku juttu, jos polttaa!
peitellä isompia.