niin loppuu osaltani kirkollisveron maksaminen, se on aivan varma!
Jos kirkko alkaa vihkimään
homoja..
23541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
aina lähempänä kirkon ja valtion ero. Mutta huomautan kuitenkin, että avioliittoon vihkimisestä määrää Suomen laki. Kirkko ei voi erikseen vihkiä homoseksuaaleja avioliittoon, jos Suomen laki ei sitä salli.
toteltava enemmin kuin jumalattomien ihmisten säätämiä lakeja, silloin kun ne sotivat Jumalan asettamia lakeja vastaan. Kyllä jämti on niin!
Nuo "Jumalan sanat" vain ovat usein sairasmielisten ihmisten aiheettomien pelkojen aiheuttamia sepustuksia.
voisin harkita liittymistäni takaisin kirkkoon.
Että miksi liittyisit sellaiseen instituutioon kuin kirkko? Mitä sieltä saisit?
vain.
Luterilainen kirkko on Suomessa ja kaikkialla maailmassa vihkinyt iät ja ajat homoja kysymättä heiltä mitään seksuaalisesta suuntautumisesta.
Joka vuosi tässä maassa on vihitty useita aviopareja, joista morsian on lesbo tai sulhanen homo, eikä se ole haitannut ollenkaan luterilaista kirkkoa vaan kaikki ovat olleet tyytyväisiä. Joidenkin avioliitto on kestänyt, joidenkin ei, mutta sillä ei ole ollut mitään väliä. Avioerothan kuuluvat ikään kuin luonnollisena osana avioliittoihin.
Jos tietoisesti ryhtyy siunaamaan tai vihkimään, niin se on raamatun vastaista ja kirkon tuho. Räpsyttelijälle sanoisin että luterilaisen kirkon olisi ajat sitten pitänyt erota valtiosta.Silloin kaikki kirkkokunnat olisivat samalla viivalla taloudellisesti.
nyt kai oli kysymys samaa sukupuolta olevien vihkimisestä.
Onhan homoja ollut avioliitossa vastakkaisen sukupuolen kanssa. Mutta eipä sellaisesta pitemmän päälle mitään tule.
Eroa jo huomenna Ev.Lut. kirkosta, niin olen itsekin tehnyt.
Kerro miten se tapahtui.
Ei sitä voi erota kuin tänään.
Ompas sinulla kätevä nimerkki?
"homoja.. "
Miksi lopetat maksamisen, jos kirkko alkaa vihkiä sinun kaltaisia ihmisiä?
Luulen että sinäkin olet homo, koska laitoit sen oikein nimmarillesi ilmi?!
Tuollaista ajatusmaailmaa omistaa vain homo.
Eipä ole ihme että ihmiset ei pidä homoista.
homon kirjoitus?
Ei se mitään. Homous ei ole sellainen ominaisuus, että se olisi jollain lailla kielteinen muiden kuin ahdasmielisten kanssaihmisten silmissä.
sillä ei hetero ymmärrä koskaan sitä, että homo on kiinnostunut omaan sukupuoleensa , siihen mikä homolla jo on itsellä.
Sitten homo etsii paria , jolla olisi sama kiinnostus omaan sukupuoleensa , joka hänelläkin on itsellä.
Sitten kun ei ole oikein muuta paikkaa kun se mistä tulee kakka, niin se on homojen kohtalo.
Aika iljettävää ja järkyttävää.
Minusta homot tarvitsisivat tohtorin ohjausta , kun eivät ole biologian tunnilla kuunnelleet yhtään mitään.
Kotonakin on tainnut olla asiat sekasin..
Homoa ei siis ymmärrä mitenkään, kuten ei eläimiin sekaantujiakaan.
Toisaalta perkeleen touhuja ei koskaan ymmärrä mitenkään, sillä se haluaa ihmiselle vaan pahaa.
Herätkää homot !
Teitä viedään kun pässiä narussa.
Sekä mikä on sinusta iljettävää ja järkyttävää on sitä vain ahdasmielisessä mielessäsi.
Et ole tainnut olla biologian tunnilla hereillä? Homous on nisäkkäillä varsin yleistä, joillakin apinalajeilla aivan säännöllistäkin. Seksillä on muitakin tehtäviä kuin lisääntyminen.
Uskontosi vie sinua kuin pässiä narussa.
Juuri näin itsekin toimin.
Se raha mitä kirkko menettää , niin sen voi laittaa johonkin todelliseen lähimmäisen auttamiseen.
Muuttuupa rehellisemmäksi toiminta ihan kertalaakista.
Kerrot-
""Jos kirkko alkaa vihkimään
homoja..niin loppuu osaltani kirkollisveron maksaminen, se on aivan varma!""
Sekö on ainoa syysi erota kirkosta?
Itselläni on ollut useita syitä erota, ja suurimmat kaksi syytä niistä oli "lapsikaste", "naispappeus". Eli kummatkaan eivät ole Raamatullisia asioita, mutta silti kirkko niistä opettaa! Myös pappien lesbous ja homous ovat painava syy! Raamatun ilmoituksen mukaan homous on kauhistus Jumalan silmissä.
Jos kuulut kirkkoon ilman mitään sisäistä vakaumusta tavan vuoksi, tai kuulut sinne vain huvin vuoksi, niin miksi et voisi silloin erotakin siitä huvin vuoksi!?
Sanassa "tiedottaja" ei ole i-kirjainta.
En minäkään mihinkään kirkkoon kuulu kun en ole edes uskovainen. Jos Jumala olemassa sattuisi olemaankin, ei hän mikään homofoobikko tai sovinisti voi olla.
Kyllä siinä oli ii vaikka muuta sanotkin.
( ymmärrän toki mitä tarkoitit ).
On lisättävä tuohon kirkon toimien kummallisuuteen myös se, että pappeja jotka haluavat kunnioittaa Raamattua ja Jumalan sanaa, niin heitä on alettu ahdistelemaan kirkossa ja jopa erotettu.
Lisäksi kirkko ei halua enää vihkiä pappeja jotka uskovat Raamattuun.
Kirkosta eroaminen tapahtuu helposti.
Mikä lie linkki se oli, mutta helppoa on.
Kirkko erottelee uskovaisia pappeja , mutta samalla eroaa myös uskovaiset.
Sitten sitä ihmetellään kirkossa.
Jotenkin tuntuisi, että olisi pitänyt vaihtaa jo aikoja sitten kirkon johtoporrasta.
Joo, onhan siinä i-kirjain alkupuolella. Tarkoitin tuota jälkimmäistä, jonka nimimerkki Tiedoittaja oli jostain lisännyt.
Kannattaa toki erota kirkosta jos ei sen opetuksia hyväksy, vaikka onhan esim. luterilainen kirkko ja monessa asiassa tullut järkiinsä eikä ole enää niin ahdasmielinen esim. homoja kohtaan.
Saathan sinä perustaa vaikka miten homofobisen ja sovinistisen kirkon tahansa...
kirkollisveron maksaminen loppui vuosia sitten, mutta ei homovihkijäisten takia.