911-dokumentteja ilmaiseksi 11.9.

Andorrassa

Kriittisiä dokumenttifilmejä syyskuun 11:nnen iskuista

Järjestäjä: 11syyskuu-ryhmä. (1) Kaikki näytännöt ovat ilmaisia.

The Elephant in the Room
Suomen ensiesitys Helsingissä elokuvateatteri Andorrassa 11.9.2008 kello 18:30

Palkittu dokumentti kertoo ohjaaja Dean Puckettin matkasta maailmanlaajuiseen 9/11-totuusliikkeeseen (9/11 Truth Movement) – liikkeeseen, jonka edustajien mukaan median välittämä virallinen kertomus syyskuun 11:nnen iskuista ei pidä paikkaansa. Filmissä käsitellään koskettavasti myös myrkyllistä WTC-pölyä hengittäneiden avustustyöntekijöiden ahdinkoa.

Elokuva valittiin parhaaksi brittiläiseksi dokumentiksi The London Independent Film Festivalilla. Lisäksi se sai erityismaininnan kahdella muulla elokuvafestivaalilla.



Unter falscher Flagge (englanninkielinen tekstitys)
Andorra, 11.9.2008 kello 20:30

"Maailma on muuttunut syyskuun 11:nnen iskujen seurauksena. Se on muuttunut, koska emme ole enää turvassa."

Näitä sanoja presidentti George W. Bush käytti ohjatessaan maailmanpolitiikan suuntaa 2000-luvun alussa.

Dokumentti keskittyy iskujen virallisen selonteon ristiriitaisuuksiin sekä julkisuutta vaille jääneen todistusaineiston tarkasteluun. Dokumentissa haastatellaan mm. Saksan aiempaa tiede- ja teknologiaministeriä Andreas von Bülowia, joka toimi myös tiedusteluasiantuntijana maansa hallituksessa.




Zeitgeist (suomenkielinen tekstitys)
Andorra, 11.9.2008 kello 16:00

Tämä kiistelty ja kiitetty dokumentti tarkastelee myyttejä, joilla ihmisiä hallitaan. Alussa keskitytään meille tutun uskonnon, kristinuskon, mytologiseen luonteeseen, mistä siirrytään tarkastelemaan median kautta mytologisoitua kuvaa syyskuun 11:nnen iskuista. Lopussa perehdytään siihen, miten Yhdysvaltain rahataloutta on ohjattu kulissien takaisin siirroin yksittäisten toimijoiden eduksi.


Elokuvateatteri Andorran osoite on Eerikinkatu 11, Helsinki. Näytännöt ovat ilmaisia. Tervetuloa!


(1) Elokuvissa esitetyt näkemykset eivät välttämättä ole 11syyskuu-ryhmän näkemyksiä.

0

2704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        106
        6756
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        378
        6387
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        61
        3198
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        113
        2689
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        108
        2330
      6. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        125
        1824
      7. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        20
        1677
      8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        34
        1495
      9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        182
        1357
      10. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        74
        1247
      Aihe