Myyntityön johtaminen

Myyjänä 10 vuotta

No niin kollegat, pientä apua kaivattaisiin. Olen "noussut" urallani eteenpäin ja johdan nykyisin pientä myyntiporukkaa. Haluaisinkin herättää pientä keskustelua myyntityönjohtamisesta ja lähinnä siitä, kuinka te motivoitte myyjiä ja toisaalta kuinka te vaaditte myyjiltänne.

Minulla on sellainen ongelma, että "luotan" liikaa myyjiin ja heidän työmääräänsä. Nyt kun olen seurannut myyntiraportteja, tulokset eivät ole minua tyydyttäviä.

Meidän tuotetta ei myydä ensimmäisellä kontaktilla, mutta kyllä ainakin itse saan ensimmäisellä tai toisella kontaktilla tarjouksen sisään. Mutta tilanne on se, että myyjä ei saa tarjouksia sisään eikä kontaktien määräkään ole mielestäni riittävä. Sen näen jo ihan suoraan raporteista.

Olen siitä hänelle antanut palautetta, mutta varsinaisesti ei ole mitään tapahtunut. Onko teillä muilla myyntityön esimiehillä tai myyjillä mitään neuvoa kuinka saada myyjä motivoitumaan varsinkin silloin kuin on ns. hiljainen jakso menossa ja tulee vain kaupankäynnissä epäonnistumisia.

Pääsääntöisesti myynti tapahtuu puhelimella, mutta myös kenttä myyntiä on mukana. BtoB myynnistä siis kyse.

7

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esimies..

      no otan hänet esim. kahden keskiseen palaveriin ja kartoita mitä hankaluuksia hänellä on..miksi et enempää otettua kontakteja vaikka itse myyjänä tiedät että hyvin se on mahdollista.

      tärkeintä tässä on se että saat hänet itse sanomaan sen asian mkikä mättää. kirjaatte esim.ylös asioita mitkä on hankalia sen jutusteluhetken jälkeen alatte yhdessä "työstämään" tuota ongelmaa. seuraat viikko tai vaikka han päivä tasolla miten sujuu ja jos menee hyvin niin annat positiivista palautetta mutta jos ei suju niin tartut siihenkin, muista että tämä johtaminen on pitkäjänteistä työtä.

    • tehdään näin

      meillä otetaan myyjä puhutteluun positiivisessa mielessä ja kuunnellaan puheluita (meillä kaikki talletetaan tietokoneelle) sieltä opitaan paljon sitten motivoidaan myyjään jos selviä virheitä myynti puheessa, laitetaan tarvittaessa vedätys jos saa tavoitteen siitä tulee palkinto, sen ei tarvitse olla etelän matkaa vaan jotakin pientä kivaa :)

      Kannattaa yleensäkin kuunnella myyjää kotona voi olla vaikeaa tai muuten vaikea jakso menossa tosin myynnissä menee aina välillä matalasti sitten alkaa nousukausi...siten se vain on olen ollut esimiehen vastaavana jo 5 vuotta ja johdan toista myynti teamia.

      • Myyjänä 10 vuotta

        Kiitos molemmille vastaajille hyvistä kommenteista. Samat linjaukset teillä on kuin itsellänikin joten tietysti myös kuulisin muutamia kommentteja koskien hieman "kovempaa" palautetta. Eli lähinnä kuinka sen annatte rakentavassa mielessä.

        Muutenkin haluaisin herättää keskustelua myyntityönjohtamisesta, sillä usein tuntuu että myyjät vain valittvat esimiehistään, joten sekä myynninesimiehien että myyjien kommenttaja aiheesta haluaisin kuulla.


      • meillä tehdään
        Myyjänä 10 vuotta kirjoitti:

        Kiitos molemmille vastaajille hyvistä kommenteista. Samat linjaukset teillä on kuin itsellänikin joten tietysti myös kuulisin muutamia kommentteja koskien hieman "kovempaa" palautetta. Eli lähinnä kuinka sen annatte rakentavassa mielessä.

        Muutenkin haluaisin herättää keskustelua myyntityönjohtamisesta, sillä usein tuntuu että myyjät vain valittvat esimiehistään, joten sekä myynninesimiehien että myyjien kommenttaja aiheesta haluaisin kuulla.

        No jos on tarve kovempaan palautteeseen myyjää kohtaan sitten on pakko vedota työsopimukseen ja tehdä kerta kaikkiaan selväksi että "tämä työ perustuu myynti tulokseen josta maksetaan" sekä se tietysti että "allekirjoitit työhön tullessa sopimuksen jossa lupaan noudattaa talon sääntöjä sekä tehdä työsi moitteetta".

        Meillä annetaan palaute siitä että allekirjoitettu sopimus tarkoittaa myös sitä että myynti tulosta on tultava eikä mikään yhtiö voi pitää työssä henkilö joka ei ole talolle hyödyllinen eikä siitä ole sitten mitään hyötyä myyjällekään jos ei palkkaa tule.

        Voidaan sitten samalla myöskin yleisessä mielessä huomauttaa että työssä olevat tauot on myöskin syytä pitää kurissa ja keskittyä paremmin työhön että ns. "myynti tatsi" ei lipsu joka on todellakin totta jos kahvi ja ruoka tauot venyy ote myyntiin myöskin lipsuu pahasti..eli myyjä ei pääse sellaiseen vauhtiin kuin pitäisi.

        Esimies ei saa olla sellainen "norsunluu" tornissa istuva "haukka" joka valvoo tai vahtii selän takana vaan on syytä jalkautua myyjien pariin sekä rennolla huumorilla ja rehdillä otteella johtaa teamin työtä, ei saa asettaa ketään kenenkään edelle tai eri arvoiseen asemaan, pitää osata myöskin kuunnella ja olla helposti lähestyttävä, kun myyjän luottamuksen saa sitä ei saa pettää silloin teami toimii kunnolla ja saadaan aikaan myynti fiilis joka tarttuu kaikkiin.

        Jos tulee selän takana puheita ym. pahaa verta on niistä otettava "kissa pöydälle" ja puhuttava ne kaikkien myyjien kesken pois ja luotava sitä ilmapiiriä joka nostaa tunnelmaa kukaan ei halua että pomoa tai myynti kollegaa mollataan esim. tupakka paikalla tai kahviossa.


    • btob-telemarkkinoinnin esimies

      Mielestäni esimiestyöhön kuuluu aina sekä keppi että porkkana.

      Suurin osa työntekijöistä haluaa onnistua työssään, jotkut vain ovat huonompia ottamaan vastuuta itsenäisesti. Tässä esimiehen rooli alkaa määrittelemällä ohjeet työn suorittamiseksi ja annettava vähimmäisvaatimukset: Paljonko talon ahkerimmat ottavat kontakteja keskimäärin päivässä? Jos tehottomuus on yleinen ongelma, kriteerit tietenkin siihen mikä voidaan hyväksyä. Työntekijällä on velvollisuus noudattaa työohjeita. Kun työn suorittamisen tehokkuus on kunnossa, on helpompi alkaa kouluttamaan osaamista ja luoda kannustimia.

      Koulutan itse lähes aina sitä, että menestyjät arvioivat toimenpiteitä, on tietyt syy-seuraussuhteet siihen tuleeko myyntiä.

      Peilataas tavoitteisiin, euromääräinen tavoitehan on tiedossa.
      - Mikä on keskikaupan koko?
      - Mikä on onnistumisprosentti => kuinka monta kontaktia pitää hoitaa loppuun että keskimääräisellä onnistumisprosentilla ja keskikaupalla saadaan tietty tulos
      - Kuinka suuren osan asiakkaista kanssa yleensä päästään neuvottelemaan?

      Näistä on jo helppo määritellä toiminnalliset tavoitteet, keskikauppa ja onnistumis % X:llä tarvitaan vähintään x monta loppuun hoidettua kontaktia ja näiden kontaktien saamiseksi tulee lähtä x määrä yhteydenottoja asiakkaisiin.

      Myyjät kyllä logiikan ymmärtävät kun se heille perustellaan eikä vai lyödä lukuina pöytään. Sitten kun tekemisen taso on riittävällä tasolla, voidaan osaamista kuten onnistumisprosenttia ja keskikauppaa, lisämyyntiä yms. kehittää edelleen jolloin tietenkin euromääräinen myyntitulos nousee...

      Usealle ja suurimmalle osalle esimiehistä varmasti itsestäänselvyyksiä mutta kyllähän euromääräinen tavoite tulee pystyä muuttamaan välitavoitteiksi ja toimenpiteiksi.

      Usein myös tuntuu että henkilöstöltä ei uskalleta vaatia kun pelätään epämotivoitumista. Esimiehen tehtävä on kuitenkin ohjata laivaa ja tarttua asioihin. Jos tulosten ja ahkeruuden vaatiminen on myyjälle epämotivaatiotekijä, on varmasti hyvä käydä hänen kanssaan keskustelua siitä, onko hän oikealla alalla =)

      Ja tärkein: Kiitosta myyjälle kun hän parantaa toimintaansa, on se sitten osaamista tai ahkeruutta =)

      • btob-telemarkkinoinnin esimies

        Kun toiminnassa on selvästi kritisoitavaa, se tulee uskaltaa tehdä.

        Itselleni olen kirjoittanut pari perussääntöä:
        - Kerran pyydetään ja motivoidaan, toisella kerralla käsketään => työohjeista ei neuvotella
        - Verrataan vaatimuksiin ja yleiseen tasoon (jos riittävä), ei kuitenkaan toisiin myyjiin
        - Arvostellaan työpanosta, ei missään nimessä ihmisen persoonaa
        - Tehdään selväksi, että pelisäännöt ovat kaikille (myös huippumyyjille) samat

        On tärkeätä muistaa että jos väärään toimintaan ei puututa, tulee koko tiimille kuva siitä että toiminta on hiljaisesti hyväksyttyä.

        Laiskottelusta tai väärästä toiminnasta noudatan sitä ohjenuoraa, että otan vakavaan puhutteluun ja kerron että tilanteen on muututtava heti ja perustelen miksi. Sovitaan seurantapalaveri max. viikon päähän. Jos toiminta ei muutu, varoitus. Jos ei edelleenkään, työsuhde päättyy. Silloin on tietenkin ensiarvoisen tärkeää että kaikki arviointi perustuu tosiasioihin.

        Kovempaa kritiikkiä annettaessa tulee olla varma että se on perusteltua ja suurin virhe mitä esimies voi tehdä on pyytää anteeksi antamaansa kritiikkiä. Miksi, jos se on perusteltua? Silloin se ei ole uskottavaa vaan tulee uskaltaa seistä kantansa takana.


      • kepitelkää toisianne
        btob-telemarkkinoinnin esimies kirjoitti:

        Kun toiminnassa on selvästi kritisoitavaa, se tulee uskaltaa tehdä.

        Itselleni olen kirjoittanut pari perussääntöä:
        - Kerran pyydetään ja motivoidaan, toisella kerralla käsketään => työohjeista ei neuvotella
        - Verrataan vaatimuksiin ja yleiseen tasoon (jos riittävä), ei kuitenkaan toisiin myyjiin
        - Arvostellaan työpanosta, ei missään nimessä ihmisen persoonaa
        - Tehdään selväksi, että pelisäännöt ovat kaikille (myös huippumyyjille) samat

        On tärkeätä muistaa että jos väärään toimintaan ei puututa, tulee koko tiimille kuva siitä että toiminta on hiljaisesti hyväksyttyä.

        Laiskottelusta tai väärästä toiminnasta noudatan sitä ohjenuoraa, että otan vakavaan puhutteluun ja kerron että tilanteen on muututtava heti ja perustelen miksi. Sovitaan seurantapalaveri max. viikon päähän. Jos toiminta ei muutu, varoitus. Jos ei edelleenkään, työsuhde päättyy. Silloin on tietenkin ensiarvoisen tärkeää että kaikki arviointi perustuu tosiasioihin.

        Kovempaa kritiikkiä annettaessa tulee olla varma että se on perusteltua ja suurin virhe mitä esimies voi tehdä on pyytää anteeksi antamaansa kritiikkiä. Miksi, jos se on perusteltua? Silloin se ei ole uskottavaa vaan tulee uskaltaa seistä kantansa takana.

        Kylläpä tuntuu hyvältä lähteä takaisin turvallisuusalalle, sillä tällä menolla mitä täältä saiteilta saa lukea, on kohta turvallisuusmiehillä paljon töitä.

        Jos uskallatte, perustakaa sellainen yritys, mikä toimii ihmisen ja perheen ehdoilla. Luultavasti olisi maan kannattavin yritys.

        Tämä nykymeiniki, missä tarjotaan keppejä ja porkkanoita mammonan tuottajalle johtaa eittämättä maan taloudelliseen kriisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe