Hemoglobiinini oli 150... terveydenhoitajan mielestä todella hyvä, eikä liian korkea. (tiedän että yläraja on 155)
Mielestäni oli korkea. Ennen ollut 136-146 välillä.
Nainen olen.
Onko muilla naisilla samanlaisia arvoja :/?
Hemoglobiini
8
1112
Vastaukset
- pastafari
En tiedä miten naisen ja miehen hemoglobiiniarvot eroavat toisistaan, mutta itse olen mies ja hemoglobiiniarvoni olivat 178. Eli hiihtokisoihin ei asiaa meikäläisellä :). Tuskinpa tuolla niin kauheaa merkitystä on, pumppu vaan saattaa joutua vähän kovemmalle kun niin paksua verta joutuu pumppaamaan.
- turhaan
Hb-arvo ei ole mikään vakio, vaan vaihtelee jo yhden päivänkin aikana. Jos olet ollut yön yli syömättä ja juomatta ja koe otetaan heti aamulla, niin lukema on meillä itse kullakin jopa yli 10 yksikköä korkeampi kuin päivällä mitattuna. Jos taas näytteesi on otettu pikamittarilla, niin jättäisin koko tuloksen huomioimatta. Pikamittarin tulokset ovat vain suuntaa antavia. Otin äskettäin itseltäni pikamittarilla kolme näytettä peräkkäin, ja suurin heitto näiden kolmen tuloksen välillä oli 14 yksikköä. Mahdotonta sanoa, mikä tuloksista olisi olut "se oikea".
- ihan
normi on :)
- alk. per.
Kiitos vastauksista.
Naisilla ja miehillä tosiaan on eri lukemat :) Miehillä aavistuksen verran korkeammat :)
Juu, tiedän että nuo pikamittarit vaihtelevat ja ovat suuntaa antavia. Olen myös kuullut että SPR:n veripalvelusta että hemoglobiini on aavistuksen verran korkeampi sormen päästä otettuna. Olen kuitenkin ihmetellyt sitä, kun luulisi sen olevan toisin päin. Mutta kai se on totta kun niin sanovat.
Juu.. oli tosiaan aamupäivällä enkä ollut syönyt kun leivän ja juonut kahvin. Muutenkin juon aika vähäsen, että varmaan olisi matalampi kun joisin enemmän.
Noh ehkä voin olla huoletta ja pelkäämättä mitään polysytemia veroja (mikä heti ensimmäisenä mieleeni tuli luulosairas kun olen) kuitenkin sen verran harvinainen ja varmasti hemppari olisi vielä enemmän. - kans
mulla 160 olen nainen naisen yläraja 160 miehen 180.ei sulla mitään hätää.parempi korkea,kuin liian matala.jaksaa hyvin esim.urheilla ei tarvi hemohessiä ;D tiedän monta joilla 160,joten ei mitään hätää ;)
- alkuperäinen :)
Kiitos sinullekkin :) Mukava kuulla, että on muitain :D.
En muista mainitsinko, että tupakointini on paheeni, ja sehän saattaa myös ymmrtääkseni nostaa hempparia. - tuu-li
alkuperäinen :) kirjoitti:
Kiitos sinullekkin :) Mukava kuulla, että on muitain :D.
En muista mainitsinko, että tupakointini on paheeni, ja sehän saattaa myös ymmrtääkseni nostaa hempparia.Tupakointi tosiaan nostaa hemoglobiinia, kokemusta on. Silloin kun vielä polttelin, veriarvoni oli aina samaa luokkaa kuin sinulla ja hermoilin että on turhan korkealla. Turhaahan se tietysti oli, minullekin sanottiin että ovat loistavia arvoja. Päästyäni tupakasta eroon, Hb on ollut 120-125 kieppeillä eikä ole enää ainakaan tarvinnut panikoida että on liian korkea. :)
- alkuper.
tuu-li kirjoitti:
Tupakointi tosiaan nostaa hemoglobiinia, kokemusta on. Silloin kun vielä polttelin, veriarvoni oli aina samaa luokkaa kuin sinulla ja hermoilin että on turhan korkealla. Turhaahan se tietysti oli, minullekin sanottiin että ovat loistavia arvoja. Päästyäni tupakasta eroon, Hb on ollut 120-125 kieppeillä eikä ole enää ainakaan tarvinnut panikoida että on liian korkea. :)
Oho.. sepä laskikin sitten jonkin verran. Juu.. kai se veri vielä suonissa kulkee ettei ole liian paksua. Kiitos sinullekkin vielä vastauksesta :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663412Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1282887- 462589
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391331