Miten arvon ateisti suhtautuvat moniin ns. yliluonnollisiin tapahtumiin ?
Löytyykö hyviä selityksi kaikille tapahtumille joita monet tervepäiset henkilöt ovat kokeneet ?
Löytyykö hyviä selityksi kaikille tapahtumille joita monet tervepäiset henkilöt ovat kokeneet ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
teoria. Käytä googlea jos et itse pysty tieteelliseen loogiseen ajatteluun.
suhtautuminen tähänkin asiaan noin suoraviivaisista putkinäköisyyttä. Ottamatta asioihin sen enempää kantaa.
Jos ei kiinnosta, sitä ei ole olemassa = ateistinen totuus
kannanottoa toivot? Tiesit varmasti helvetin hyvin ennen kuin avauksesi kirjoitit, millaisia kannanottoja tulet saamaan ihmisiltä, joiden mielestä nuo henkimaailman jutut ovat täyttä humpuukia. Onko se putkinäköä, jos ei kulje samassa ohuessa yläpilvessä kuin sinä?
yliluonnollisella kokemuksella. Se olisi hyvä ihan aluksi selventää.
Yleensä asia yksinkertaisesti selitetään ja ymmärretään sellaisella ilmiöllä jota nykyinen tiede ei pysty selittämään ja tutkimaan.
Eri asioitten ympärillä on moniakin vielä selittämättömiä juttuja.
yliluonnollisina on pidetty monia nykyään täysin luonnollisia asioita. Ei ole olemassa mitään yliluonnollista, on vain asioita ja ilmiöitä, toiset selitettyjä, toiset vielä toistaiseksi selittämättömiä. Selityksen jälkeen yliluonnollisuus poistuu ja hihhulin pitää etsiä uusi juttu ylemmyydentuntonsa säilyttämiseksi.
että on paljonkin asioita, joita tiede ei (vielä) pysty selvittämään?
Mitä sitten, vaikka niin onkin..
olankohauttajan kommentti asiasta.
Taitaa olla niin että olankohauttaja on vain katkera kun kaikki muut eivät suostu hänen mörköihinsä uskomaan.
Näin eilen muuten varjon, keskellä peltoa. Mitään puuta tms. ei ollut lähistölläkään joka tämän varjon olisi voinut luoda. Itsekään en ollut sen aiheuttaja eikä ketään muutakaan ollut paikalla.
Varjo vieläpä liikkui muutaman metrin ennen kuin katosi omituisella tavalla.
Oliko varjo yliluonnollisen olennon aiheuttama vai löytyykö siihen ihan simppeli selitys? Mitäs meinaat?
tiede ei tiedä vielä kaikkea ja siksi juuri tutkitaan, että saadaan selville asioita.
Olisi moni ilmiö jäänyt selittämättä, jos ihmiset eivät olisi uteliaita. Tutkijalla tärkeä ominaisuus.
Voisitko määritellä sanan 'yliluonnollinen' tässä yhteydessä?
Tiedän kyllä mitä se sanakirjan mukaan tarkoittaa mutta voisit nyt valaista vaikkapa esimerkillä omaa tarkoitustasikin.
Tiedätkö että aikanaan pidettiin mahdottomana sitä että maapallo oli pyöreä ja että siellä alhaallakin asuu joku? Senhän olisi pitänyt pudota sen maailman älyllisyyden mukaan.
Lienee selvää että silloin moinen asia oli täysin yliluonnollista?
Joten mikä nyt tässä yhteydessä on yliluonnollista? Kuolleista herääminen? "näky"? Mikä?
Tässä suuri joukko yliluonnollisia tapahtumia, joita miljoonat ovat kokeneet ja joihin ei aikoinaan löytynyt mitään (tieteellistä) selitystä.
Maanjäristykset, tulivuorenpurkaukset, tuhotulvat ja hyökyaallot, ukkosmyrskyt ja salamat, raekuurot, revontulet, pyörremyrskyt, pyrstötähdet ja meteoriitit, taivaankappaleiden liikkeet, vuodenaikojen vaihtelu, rutto, spitaali, flunssa, malaria, kolera...
Ne olivat kaikki jumalallisten voimien aikaansaannoksia, ihmisen käsityskyvyn ulkopuolella ja tutkimattomissa. Jumalan rangaistuksia ja kirouksia syntisille tai jotain muuta yliluonnollista noituutta ja magiaa.
Mutta sitten kun asioita tutkittiin ihan kunnolla, niin kaikkiin löytyikin aivan selkeät tieteelliset selitykset.
Mikä on toissapäivänä yliluonnollista on tänään tiedettä. Kuvittele keskiaikaista ihmistä, joka ei tunne sähköä eikä mitään sähköllä toimivia laitteita asuntoosi. Katsomaan televisiota, kuuntelemaan musiikkia stereoilla, lämmittämään ruokaa mikrossa, pelaamaan tietokoneella, lähettämään salamannopeasti viestin toiselle puolelle maapalloa sähköpostina tai kännykän tekstiviestinä, puhumaan skypen kautta Australiassa asuvalle serkulle, ajamaan 100 km/h kärrylläsi, joka liikkuu maagisesti ja älyttömän nopeasti ilman vetäviä hevosia. Taikuutta, noituutta, magiaa ja yliluonnollisia ihmeitä toteaisi tuo keskiajan ihminen hämmästyneenä ja luultavasti hyvin pelästyneenä.