Ensimmäistä kertaa sain pahenemisvaiheeseen ab-kuurin rinnalle kortisoni Prednisolon 5 mg laskevalla viikon kuurilla eli eka pv 6 tabl, toisena 5 tabl jne. Nyt toinen päivä ja maha sekä koko vatsan alue tosi kipeä ja turvonnut. Aamulla heräsin siihen 'turvotukseen' ja kipuun. Ja kilon painonnousu vrk:ssa. Ei siis ilmaa suolessa vaan muuten :(
Onko kokemuksia paheneeko vielä ja mistä johtuu?
Oletteko käyttäneet jotain vatsansuojaa yms.
Pikaista vastausta toivoen (ehtisin vielä Apteekkiin) :)
Onko kokemuksia paheneeko vielä ja mistä johtuu?
Oletteko käyttäneet jotain vatsansuojaa yms.
Pikaista vastausta toivoen (ehtisin vielä Apteekkiin) :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen syönyt samanlaisen kuurin astmaan. Sain kaikki mahdolliset sivuoireet, myös vatsakivun. Paino ei sentään noussut. Kokemukseni on, että kyseessä on vahva lääke, joka aiheittaa voimakkaitakin sivuoireita. Lisäksi sivuoireet voivat jatkua jonkin aikaa kuurin jälkeen. Lääkepaketissa taisi kuitenkin olla jokin lista hälyyttävistä oireista, joiden takia pitäisi heti kysyä lääkäriltä, kannattaako jatkaa. Mulla ei auttanut niihin sivuoireisiin muu kuin lääkkeen poistuminen elimistöstä.Tsemppiä!