Kuinkahan paljon kulutus noussee jos vaihtaisin nykyisen omapaino n. 940 kg vaunun esim.1350 kiloiseen, kun veturina on Hi Ace 4-veto 2,5 dsl
Paino ja lisä kulutus
Lisää painoa
7519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vedätkö vaunusi montako tuhatta km/vuosi? Jos vedät 1000-2000km/vuosi mitä väliä ottaako auto 12 vai 15 litraa/100km?
Meillä menee 13,5 litraa/100km jos ajetaan rajotukseen mukaan mutta jas painetaan 110km/h niin kulutus nousee tuonne 15,5 litraa/100km.
Mitä väliä sillä on jos ajaa kesälomalla muutama tuhatta km ???? Meillä tuli tänä vuonnä 6200km mittariin. Aattele kun tukkirekka pistää tankkiin 900 litraa ja ajaa sillä kaksi päivää = yhtä paljon kun meillä menee koko loman aikana.
mitään väliä. Miksi vastata kysymykseen kysymyksillä. Jospa alkuperäinen kysyjä vetääkin vaunua esim. 30000 km vuodessa. Silloinpa kulutuksella onkin suuri merkitys.
Väittäisin, että vaunun muoto, kuten leveys, ilmanvastus jne. vaikuttaa enemmän kuin vaunun paino.
Todelliset kulutuslukemat näkee vasta, kun vaunu on perässä. pyydä saada kokeilla ja aja lenkki, niin tiedät.
Ilmanvastus kasvaa nopeuden neliössä, mutta paino lisää kitkakerrointa ja heittäisin lonkalta, mutta kokemukseen perustuen tuollaisen litran pari sinun tapauksessasi.
mikäli hankintakohde ei ole selkeästi leveämpi kuin hykyinen vaunusi.
... on luokkaa 0,5 - 1,0 litraa/ lisätty 100kg.
Eli se 100 kilon anopinkaan kuljettelu ei ole ilmaista.
Tapauksessasi vaikuttaa myös uuden vaunun ilmanvastus verrattuna entiseen. Eli voit päästä lähelle 0,5 litran lisäystä/ 100kg, jos uudessa on huomattavasti pienempi vastus.
Vedettin tuossa vaihtomielessä S4 ja S3 Solikkaa, kun tuntuu tuo S9 liian isolta ja painavalta. Se on kuluttanut jo vuosia n. 13,1-13,2 muutaman tuhannen kilometrin reissulla / kesä. No yllätys oli suuri, kun meidän rensselit päällä S4 vei 13,6 ja S3 tyhjäpainoisena (n. 970 kg ilmoitettu)13,1, eli sman verran kuin oma vaunu, vaikka oli n. 400 kg kevyempi. Olettaisin, että lyhyempi vaunu on aerodynaamisesti heikompi kuin pidempi, ainakin meidän tapauksessa, kun kyseessä on henkilöautolla vetäminen. Pakettiauto voi olla eri asia, mutta tuskin painon lisäys suuria merkitsee, ja kokeilemallahan se selviää.