Kumpi parempi vag:n tdi vai psa:n hdi.Ostamassa käyttöautoa noin 2001-2005 vuosimallisia oon kattellu,lähinnä kiinnostaa kestävyys ja luotettavuus siis kumpi on raadin mielestä parempi.Oma mielikuva on et hdi ois parempi?
VW TDI vai
PSA HDI
112307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ehkä asia on juuri niin kuin veikkaat mutta mitä se auttaa jos se hdi on kiinni paskassa?
"mies" joka on tietävinään.
kone huonossa rungossa
miksi hinnan-alennus 2003 ikäselle xsaralle on tuplat verrattuna saman ikäselle golffile
ei tämä puhdasta mystiikkaa ole
on outoa kun golfista joku viitsii maksaa niin paljon käytettynä. Auto ei ole niinpaljon jos yhtään parempi.
Jos vuosimalli on tuossa haarukassa, niin:
- HDI on nykyaikaisempi, miellyttävämpi ajaa, hiljaisempi (kuin pumppusuutinkoneet) ja edullisempi huoltaa. Tdi:ssä mallista riippuen enemmän tai vähemmän tehoa.
- VAG:n tuotteet autoina luotettavampia, kuin Pösö/Citikka. Moottoreissa kuten muussakaan perustekniikassa en usko olevan eroa luotettavuudessa, mutta sähköt, vivut ja sisustus, ranskalaiset on valitettavasti tehty halvalla ja se näkyy ja tuntuu.
- Ranskalaiset ovat hankintahinnaltaan huomattavasti edullisempia.
Itsellä on ollut Volkkareita useampi ja nytkin Caravelle pihalla. Toiseksi autoksi hommasin Peugeot 406:n, sillä samalla rahalla Passat olisi ollut huomattavasti vanhempin, enemmän ajettu, heikompi matkustusmukavuudeltaan ja tekniikaltaa sukupolvea vanhempi. Sähkömiehen taitoja on jo tosin tarvittu Pösön kanssa ja ilmeisimmin tarvitaan yhä tulevaisuudessa...
Ei kannattane tuijottaa pelkkää moottorin toimintaperiaatetta, koska hakemasi auto on kuitenkin käytetty ja niissä aiempi käyttö on mielestäni ratkaiseva tekijä.
Kaikesta huolimatta valitsisin nytkin samoin.
En tiedä, mutta yleensä kun lukee autolehtiä ja erityisesti artikkeleita käytetyistä autoista, niin nykyään yleensä AINA mainitaan bensa koneen olevan luotettaampi, kuin nykyaikainen diesel kone.
Hieman Pösöllä / Mersulla (paku) ajaneena (n. 200tkm), voin sanoa että ymmärrän hintaeron saksalaisen hyväksi.
HDI vaihdettiin uutteen alle 30tkm ja seuraavaan koneeseen tehtiin "täysremppa" alle 60 tkm.
Jos joku saa kaksi eri diiseliä hajalle 30tkm ja 60tkm ajolla, niin silloin on väärä hemmo kiinni väärissä vivuissa. Osta hyvä mies kottikärryt ja aja niillä, niin maailma pelastuu.. - Kyllä diiseliautolla painetaan vähintään 250 tonnia, oli kiinni missä rungossa hyvänsä.
Se voidaan todeta, että kun siirryttiin perinteisemmistä ja jakajapumppuvehkeistä uusiin korkeapaineruiskuihin tuossa 2000-paikkeilla, niin niissä on ollut lastentautivikoja (kaikilla merkeillä) enemmän kuin myöhempinä aikoina.
nyt ajanut 110hv TDI Passatilla -99 (ei pumppusuutin) 290tkm, dieselin kanssa ei mitään ongelmia. Kulutus ajotietokoneen mukaan 4,3 - 5,2l/100 km.
Ainoat ongelmat olleet etupään nivelien kanssa, joita vaihdettu (osa takuuna vielä 5 v ja 180 tkm jälkeen). Samoin vetonivelet vaihdettiin peräkkäisinä kesinä nyt viimeksi.
Muuten raksuttaa iloisesti ja on mukava ajaa pitkiäkin matkoja.
Aiemmin mulla ollut kaksi pösöä ja yksi sitikka. Niiden kestävyys ei ollut hääppöistä. Tosin niistä on jo paljon vuosia. Nykyäänkin näkee yllättävän paljon takavalottomia pököttejä ja kuulee autokauppiailta kommentteja ranskalaisista. Ovathan ranskaiset kovasti yrittäneet parantaa laatua ja kestävyyttä, mutta..... luulen edelleenkin lievästi vainoharhaisena niiden sopivan mainiosti ihmisille, jotka vaihtavat auton heti takuuajan jälkeen uuteen ja kaikki pelaa hienosti.
Kysele joltakin puolueettomalta kauppiaalta, kumpaa helpompi myydä käytettynä ja paljon ajettuna.
diiselistä en tiedä, mutta 206 !.4Hdi:llä olen ajanut 4 vuotta n.80000km. Vain määräaikaishuollot ollut korjaamolla. Mitattu kulutus 3,2- 4,8l/100. Taitaa seuraavakin olla Hdi.
Ranskis on helppo ostaa mutta helvetin vaikea myydä. V.A.G puolestaan hieman vaikeampi ostaa mutta helppo myydä. Mistä lie johtuu. Jokainen päätelköön ihan itse.
Ei kai noissa patonkimiesten deselkoneissa sen enempää vikaa ole, kuin muidenkaan mutta kun pitäisi olla muutakin, kun moottori, enkä nyt tarkoita niitä lisävarusteita, joista tulee vielä tuplaten lisää ongelmia auton vanhetessa.
Ei tule "premium" autoa mistä tahansa tötteröstä, pistämällä siihen "kestävä" tusinamoottori ja liuta sähkövikaisia varusteita...
Meillä cittari taxis ja siinä kone ongelmia .
3 kertaa perättäin , nyt kaksiviikkoa yhteensä
vianetsintää valohoitoa . Eikä ongelma löydy,
joten lienee liian hienoa Ranskalaista .