Tietääkö kukaan, onka runsaan kuukauden päästä pidettävissä kunnallisvaaleissa ehdolla semmoista suvaitsevaista ryhmää, joka samalla arvostaisi suomalaisuutta? Tässä muutama minulle tärkeä asia valintaperusteeksi:
- Paikallisen tahdon arvostus eli ei ylikävelyjä;
- Kansanäänestysten käyttö ja niitten tulosten noudatus;
- Sosiaalisen turvaverkon arvostus ja kunnossapitäminen;
- Taksoituksen kohtuullisuus, esim. vesi- ja viemäritaksat;
- Avara-asenteisen yhteiskuntaopin opetus kouluissa;
- Ihmisiksi elämiseen patisteleva jatkuva tapakasvatus;
- Perinteisen suomalaisen lähiruuan käyttöön opastaminen;
- Väestön riittävän fyysisen kunnon hyväksi toimiminen;
- Ihmisten oman talouden hoitamiseen opastaminen;
- Verovarojen tarkka ja huolellinen käyttö kotikunnassa;
- Oman maankamaran pitäminen suomalaisten omistuksessa.
Mahtaisiko tosiaan kukaan tietää mm. näitä kaikkia asioita ajavaa ryhmää tulevissa vaaleissa?
Modernia ja perinteistä
1
131
Vastaukset
Pitäisi perustaa kokonaan uusi yhdistys. Kolme yksityishenkilöä riittää uuden yhdistyksen perustamiseen. Kun tässä on tilaisuus, niin en malta olla lisäämättä muutamia yleisvaltakunnallisia seikkoja.
o Maanpuolustus pidettävä omissa käsissä. Rynnäkkökiväärit pidettävä omissa varastoissa eikä niitä myydä ulkomaille eikä romuteta. Siis Ei Nato-jäsenyydelle!
o Kaivosasioitten pykälämääräyksiä tiukennettava sillä tavalla, että kenelläkään ei ole oikeutta tallustella toisten maille minkään sortin selvitys- ja valtausmerkkejä laittamaan ilman maanomistajan kirjallista lupaa, jonka paikallinen käräoikeus olisi vahvistanut.
o Atomivoimaloitten kustannuslaskelmiin sisällytettävä myös ne kulut, joita syntyy, kun uraanikaivosten työolosuhteet ovat kunnossa ja uraanikaivosten ympäristöseikat reilassa. Samoin kustannuksiin laskettava ydinjätteen varastointi mieluiten niin, että se voidaan ottaa vaikkapa joskus tuhannen vuoden päästä jälleenkäsittelyyn eikä sitä haudata Olkiluodon kallioperään eikä muuannekaan "ikuisiksi ajoiksi".
o Ruotsin kielen pakkokurssivaatimus poistettava yliopistojen ja korkeakoulujen lopputukinnoista. Kaksikielisiin kuntiin ja maakuntiin viranhaltijoiksi aikovat suorittakoot erillisen kurssin, jos virkoja hakevat. Sama sääntö voimaan venäjän kielen kohdalla, sillä lähiaikoina meille syntyy uusia kaksikielisiä kuntia myös venäjänkielisen väestön lisääntymisen johdosta.
o Pohjoismaisesta sähkösopimuskimpasta irtaannuttava, koska se vain nostaa sähkön hintaa. Samoin irtaannuttava EU:n älyttömästä päästökauppajärjestelmästä.
o EU-jäsenyyden jatkumisesta järjestettävä meillä Suomessa uusi kansanäänestys, jonka kampanjoinnissa mm. Yleisradio velvoitettava moraallisesti ankaraan tasapuolisuuteen kampanjan aikana. Jos ei-äänet voittavat, Eta-sopimus uudelleen voimaan.
Ottakaapa yhteyttä te ihmiset, jotka hyväksytte mm. nämä erilliset asiakohdat! Sähköpostia:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1307759Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?987276Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t206622Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv225726Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125702Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835358Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475200