Teen vaarilleni palveluksen

Aika yllättynyt olin kun vaarini kysyi että enkö voisi millään olla menemättä sinne perkeleen armeijaan.
Minä siis tottelen vaarini neuvoja ja jätän menemättä armeijaan. Kyllähän minä nyt enemmän sodan aikana elänyttä vanhaa suomalaista miestä kuuntelen kuin teitä nuoria kokemattomia ruikuttajia!
4410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siinähän on kaksi kommaria samaa mieltä!

Äänestä

Vuosia sitten tunsi iäkkään miehen joka oli suorittanut asevelvollisuutensa joskus 50-luvulla ja oli saanut maistaa parasta sen ajan simputusta (oli muuten melkoisen värikkäät kuvaukset!) sillä lopputuloksella että oli todellakin äärimmäisen Sa-int vastainen. Taustat tuntien ei kylläkään ihmetyttänyt... Ei sitten selvinnyt mistä vaarisi asenteet olivat saaneet alkunsa?.

Äänestä
  • Olihan näitä käpykaartilaisia jo sotavuosinakin. Onneksi mitättömän vähän, ne oli eri miehet jotka asekädessä pelasti Suomen.

    Äänestä

  • mustavihreä kirjoitti:

    Olihan näitä käpykaartilaisia jo sotavuosinakin. Onneksi mitättömän vähän, ne oli eri miehet jotka asekädessä pelasti Suomen.

    Suomen pelasti sotatyöläiset,ja takana piilosa
    herrat,hutsut,ruuat,viinat ymn,lämmin.
    Samkarihaudoissa lepää 95% työläisiä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Siviilipalvelus kirjoitti:

Aika yllättynyt olin kun vaarini kysyi että enkö voisi millään olla menemättä sinne perkeleen armeijaan.
Minä siis tottelen vaarini neuvoja ja jätän menemättä armeijaan. Kyllähän minä nyt enemmän sodan aikana elänyttä vanhaa suomalaista miestä kuuntelen kuin teitä nuoria kokemattomia ruikuttajia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu