Kysymyksen kuulee aina silloin tälläin jos kun tutustuu johonkin uuteen henkilöön ja joku päättää avautua omasta uskonnollisen vakumukseni puuttumisesta. Silloin saa joskus kuulla kysymyksen: Miksi olet ateisti?
Vastauksen antaminen tuohon kysymykseen ei kuitenkaan ole kovin helppoa. Itse en pitkään aikaan edes miettinyt koko kysymystä enkä varsinaisesti ole koskaan päättänyt että minusta tulee ateisti.
En lukennut mitään aihetta käsittelevää kirjallisuutta, uskonnollisuus oli harvoin esillä kekusteluissa joten asia ei koskaan oikein noussut esille.
Sitten tässä jo useampi vuosi taaksepäin uskonto oli jotenkin esillä keskustelussa ja eräs tyyppi tokaisi minulle että: Oletko sä sitten joku ateisti vai?
En odes tuolloin osannut vastata koko kysymykseen. Asia jäi kuitenkin hieman vaivaamaan joten aloin ottaa selvää mitä uskonnollisuus oikeati on ja mihin se perustuu. Lähdin siis etsimään uskontoa en ateismia. Lopulta kuitenkin totesin etten kykene oikeuttamaan minkäänlaista uskonnollista vakaumusta.
Totesin siis olevani ateisti.
Vastauksen antaminen tuohon kysymykseen ei kuitenkaan ole kovin helppoa. Itse en pitkään aikaan edes miettinyt koko kysymystä enkä varsinaisesti ole koskaan päättänyt että minusta tulee ateisti.
En lukennut mitään aihetta käsittelevää kirjallisuutta, uskonnollisuus oli harvoin esillä kekusteluissa joten asia ei koskaan oikein noussut esille.
Sitten tässä jo useampi vuosi taaksepäin uskonto oli jotenkin esillä keskustelussa ja eräs tyyppi tokaisi minulle että: Oletko sä sitten joku ateisti vai?
En odes tuolloin osannut vastata koko kysymykseen. Asia jäi kuitenkin hieman vaivaamaan joten aloin ottaa selvää mitä uskonnollisuus oikeati on ja mihin se perustuu. Lähdin siis etsimään uskontoa en ateismia. Lopulta kuitenkin totesin etten kykene oikeuttamaan minkäänlaista uskonnollista vakaumusta.
Totesin siis olevani ateisti.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei ole mitään syytä uskoa mitään jumalia olemassaoleviksi.
Liian kauan Suomessa on ollut pakkoaivopesua ja pakkokestitystä.
olen kuullut. Sukulaisilta varsinkin. Se oli heille jokseenkin outo juttu. Miten kukaan VOI olla uskomatta jumalaan.
Ihan helppoa. Kun ei usko, niin ei usko. Koko jumalkäsite on niin kertakaikkisen typerä, että ei uppoa minuun.
Mitä enemmän luen ja kuuntelen uskovaisten puheita, niin sitä enemmän hämmästelen sitä, että eivät he oikeasti edes tiedä, mitä heidän uskontonsa pitää sisällään. Kaikki niellään tuosta vaan, mitään kyseenalaistamatta tai mitään miettimättä.
ateismiin uskovat nielaisevat valheellisen evoluutioteorian ,jonka pähkähulluus pitäisi tervejärkisen ihmisen tajuta , hienoa suunnittelu ilmenee luomakunnassa kaikkialla.
älykäs suunnittelu sinun kohdallasi ainakaan ilmene mitenkään.
Pitäiskö ottaa vakavasti vai?
Jätä nyt kumminkin ihmisten solvaaminen, ja pyhitä lepopäiväsi vähän siivommin.
Lainaus: "Miten kukaan VOI olla uskomatta jumalaan."
Heille tuo lienee aivan yhtä omituista kuin meille "Miten kukaan voi uskoa johonkin jumalaan" ;)
Mutta nämä kyselijät tuntien, otaksun että heille uskonnollisuus ei ole koskaan ollut mikään tutkimuksen kohde.
Eivät he ole ainakaan minun kanssani asioita pohtineet, vaikka joskus aikoinaan yritinkin kysellä miksi he uskovat johonkin jumalaan ja miksi juuri tuohon jumalaan ja tuohon oppiin.
Katsoin keskustelun päättyneeksi kun eräs kysyi minulta, että kuka tämän kaiken sitten on luonut, jos ei jumala. Mitä tuohon muka voi vastata, muuta kuin että en minä vaan tiedä, mutta et tiedä sinäkään.
Oletko edes koskaan tutustunut evoluutioteoriaan tarkemmin. Kannattaisi ensin edes tutustua siihen mitä kyseinen teoria asiosta sanoo...
Evoluutio teoria ei myöskään ole mikään apsoluuttinen totuus, vaan se selittää tämän hetkisistä teorioista parhaiten elemän kehityksen.
hyvä vastaus kun sanoo "en minä vaan tiedä"
Eikös silloin kannattaisi olla vastaamatta jos ei osaa perustella vastaustaan?
Miten perustelet sen kun sanoit että minulla on "sairas hihupää"?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000037670099
sellaisen vaikutelman kirjoituksellasi. Väitit, että aion polttaa jonkun töllin, vaikka kirjoitin jotain aivan muuta. Ziiiisös!
Kerrotko missä olen tollasta väittänyt?
Kössösömille kysymys
Kirjoittanut: Pe.ku 4.9.2008 klo 15.48
Mitä tarkoitat alla olevalla viestilläsi.
---------------------------------------------
Sinun
Kirjoittanut: Kössönöm 4.9.2008 klo 08.29
ei kannata hankkiutua vaikeuksiin Turun seudulla. Se saatan olla minä, joka kuljen ohi juuri kun hihhuliseurojen pitopaikka syttyy tuleen.
Mutta ei hätiä mitiä, kyllä jesse pelastaa, eikö niin
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000 000000003&conference=1500000000000012&posting=220000000 37659440
----------------------------------------------
Siinähän vihjaat että mahdollisesti poltat kokouspaikan ja ja kaiketi silloin kun siellä on ihmisiä....vai mitä?
että olet tölliä polttamassa kuten äsken väitit alla olevin sanoinesi?
"Väitit, että aion polttaa jonkun töllin"
siihen, että nainen on väsätty miehen kylkiluusta vai, että maailma on pikkuhiljaa miljoonien vuosien saatossa kehittynyt?
heikot uskovat jumaliin, eivät halua myöntää ettei kuoleman jälkeen ole mitään.
en usko minkään Jumalan olemassaoloon ja jotkut on nimittäneet sellaisen henkilön ateistiksi.
Jumalien olemassaolostahan ei ole löytynyt ainuttakaan todistetta ja eri tieteenalojen tutkijat eivät tutki eivätkä pystyisikään tutkimaan sellaista jota ei ole.
Pallo asiassa on uskovaisilla eli heidän on esitettävä se mitä tutkia mutta he eivät ole sellaista asiaa esittäneet jota voi tutkia Jumala tai merkkinä Jumalan olemassaolosta.
En usko edes minkään yliluonnollisen asian olemassaoloon.
Yliluonnoloisiksi asioiksihan sanotaan sellaisia asioita joita on havaittu mutta niitä ei ole vielä ehditty tai pystytty tutkimaan joten ne ei ole oikeasti yliluonnollisia asioita vaan tutkimattomia asioita.
puhun, niin parin viime vuoden aikana olen alkanut ottamaan ateismia tosissaan. en tosin tämän palstan takia, mutta kumminkin.
voin vaikkapa käpertyä nyt ignostikon viittaan, kun se leiman otsaan laittaminen tuntuu olevan must tällä palstalla. ja tietenkin helpottaakseni lukijaa löytämään kontekstin missä viipotetaan. ainii, miksi ignostikko? no vaikka nyt siksi, että ei tältä palstalta ainakaan tunnu löytyvän kaveria sitä ykköspallilta tiputtamaan.
miksi olet ateisti on mielestäni vitun tyhmä kysymys, koska siinä viitataan suoraan älykkyyteen, eikä välttämättä niin mairittelevalla tavalla kuin saattaisi hitaampi luulla. toisaalta jos joku titteliä kantaa, niin kantakoon.
kaikkihan me ollaan ateisteja kunnes joillain napsahtaa ja sit alkaa kuvitella ja luulla kaikenlaista.. monenlaisia harhoja tuntuu tällä meidän lajilla olevan..suuri osa kuvittelee mitä ihmeellisempiä asioita. monilla on tarve vielä kerääntyä luuloineen omaan porukkaan ja keksiä tietyt säännöt joiden kans pitäis elää.. sairaimpia lienevät nuo esinahkan leikkelijät ja tietynlaisiin alushousuihin pukeutuvat(tai olla joku "ihokas" :D:D:D).
Vietin lapsuuteni uskovaisessa kodissa. Niin läheltä ja niin pitkään tarkasteltuna ei sitä uskonnon taikauskoista typeryyttä ja täydellistä tyhjyyttä voinut mitenkään kätkeä kriittisiltä silmiltä. Kaikki typerät selitykset olivat aina sitä samaa joulupukkitasoa, eivätkä kestäneet alkeellisintakaan loogista tarkastelua.
ei varmaankaan mun lisäks ole montaakaan kaverusta joka ei olisi ollut uskis tai asunut uskis perheessä lapsuuttaan. tämä arvio vain palstan juttujen perusteella.
vastaappa nyt asiantuntijana, että onko hihhulismilla korrelaatiota uskonnollisen historian kanssa?
En usko minkään jumalan olemassa oloon.
*kirjaa ylös*
jumalasta ei ole. Havaitsen tuolin minkä päällä istun, saattaisin uskoa istuvani kuussa, mutta kun en usko.