tarvitseeko jo nyt loppukuusta lapissa (menossa norjaan saakka) talvirenkaita auton alle.
talvirenkaat
mummelimammeli
1229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lumen tuloa ja liukkauden kestoa on mahdotonta ennkkoon tietää. Omasta kokemuksesta tiedän eri syksyinä säiden vaihtelevan silläkin korkeudella paljon erittäin paljon. Tunturialueet voivat olla lumen peitossa, mutta alavailla mailla on sulat kelit.
Yhtenä vuotena syys-lokakuun vaihteessa Saariselälle tuli talvikeli yhdessä yössä. Sitä kesti 2 viikkoa, ennen suojakautta. Ivalossa ja Vuotsossa oli lämpöasteita ja tiet sulina.
Toisenlaisena vuonna syyskuun viimeisellä viikolla satoi lunta Oulun pohjoispuolelta aina Kaamasiin asti. Sodankylän yläpuolella oli 6° pakkasta ja lunta 15 cm. Viikon päästä ilmat lämpeni ja lumet sulivat pois.
Kolmantena tapauksena muistan, lokakuun lopulla oli ylälapissa vielä lämmitä ja lumetonta. Vain korkeimpien tunturien huipuilla saattoi olla vähän lunta.
Parasta on varautua jo syyskuun lopun aikoihin lumeen ja liukkauteen lapin teillä. Etenkin tunturialueilla saattaa paikallisesti olla liukkaita mäkiä noustavana.