Tunteiden hiipuminen Osa 2

pelokas ja hämillään

Kirjoittelin joku aika sitten tänne, kuinka olemme poikaystäväni kanssa seurustelleet vuoden ajan, ja hänen tunteensa ovat viime aikoina laimenneet. Muutin tosiaan eri paikkakunnalle, joten näemme harvakseltaan. Näillä muutto- ja välimatka-asioilla on ollut näppinsä mukana.

Pidimme parisen viikkoa sitten miettimistauon ehdotuksestani. Hän halusi vielä jatkaa, ja katsoa, miten tunteiden tasolle käy. Tapasimme tuon jälkeen pari kertaa, ja meillä oli todella mahtavaa yhdessä. Nyt olemme TAAS samassa tilanteessa kuin tuolloin. Olen huomannut, etten saa enää hempeitä viestejä tai kivoja puheluja niin usein kuin ennen. Otin asian puheeksi, ja poikaystäväni sanoo, että tunteet ovat laimenneet. Ei entisestään, mutta hänestä tuntuu kuin hänelle tarjottaisiin lottovoittoa, mutta jokin sisäinen tunne pistää vastaan.

Mä en tiedä enää, mitä tehdä. En jaksa tällaista epätietoisuudessa elämistä. Yhtenä päivänä hän ikävöi, toisena päivänä ei juuri halua soittaa edes minulle. Itse hänen on vaikea sanoa, kun ei tiedä vastauksia. Neuvoja, pliis!

6

1088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuossa

      on neuvoa, toki jokaisessa parisuhteessa se arki alkaa ja ne hempeilyt katoaa, toisesta tulee itsestään selvyys. Jolloin kuvitellaan ettei tarvitse panostaa suhteeseen.

      Kuitenkin jos haluaa pitää suhteensa olisi syytä edes yrittää jollain tasolla, olla läsnä toisen elämässä vaikka ei fyysisesti siihen pystykkään. Eli kysellä miten päiväsi on mennyt? Mitä ajattelet tehdä tänään? Olla kiinnostunut siitä mitä toinen tekee.

      Jos mies sanoo noin, että lottovoittoa tarjotaan, mutta jokin kangertaa vastaan, ehkä olisi paras viheltää peli poikki.

    • No, sehän on täysin sinusta itsestäsi kiinni, etkä voi perustaa päätöstäsi toisten mielipiteisiin... Et tähänkään.

      Kysymyksesi kuitenkin kuulostaa siltä että olet tavallaan jo vastauksesi saanut.

      Kuulostaa oudolta että vuoden seurustelun aikana tunteet viilenee kun se vielä pitäisi olla suht kiihkeetä aikaa. Ikävä pitäisi olla kova kumminkin puolin... Ihan kuin miehesi epäröisi sinun suhteesi - sinä taasen tiedät mitä haluat.

      Jos tilanne olisi sama itseni kohdalla ja tunne olisi noin kestämätön, en jäisi tuhlaamaan aikaani... Nuolisin haavani ja jatkaisin elämääni ilman tuollaista miestä joka ei tiedä mitä tahtoo.

    • poikaystävä?

      Olisiko niin, että kaveri ei ole aiemmin seurustellut vakavasti TAI on seurustellut liiankin vakavasti, eikä sen vuoksi uskalla heittäytyä enää suhteeseen täysillä?

      Voisiko olla niin, että tyyppi kaipaa hitaampaa etenemistä ja hengähdystaukoja?

      • tähän liittyy?

        Minusta näyttää että poikaystävä ei vain tunne tarpeeksi.


      • pelokas ja ...
        tähän liittyy? kirjoitti:

        Minusta näyttää että poikaystävä ei vain tunne tarpeeksi.

        Voiko tunteet muuttua? Onko kellään kokemusta? Ei tietenkään ikuista alkuhuumaa ole olemassa, mutta heiluvatko tunteet parisuhteen osapuolilla yleensäkin? Uskaltaako luottaa siihen, etteivät tunteet enää tuosta muutu (ainakaan parempaan suuntaan), vai onko kyseessä jotain tilapäistä just rankan muuttohässäkän ja välimatkan takia?


      • tunteet vaihtelevat
        pelokas ja ... kirjoitti:

        Voiko tunteet muuttua? Onko kellään kokemusta? Ei tietenkään ikuista alkuhuumaa ole olemassa, mutta heiluvatko tunteet parisuhteen osapuolilla yleensäkin? Uskaltaako luottaa siihen, etteivät tunteet enää tuosta muutu (ainakaan parempaan suuntaan), vai onko kyseessä jotain tilapäistä just rankan muuttohässäkän ja välimatkan takia?

        Siksi aikuisten oikea parisuhde onkin (myös) tahdon ja sitoutumisen asia. Pitkässä suhteessa tulee kausia, ettei haluaisi edes nähdä toista, saati olisi mitään intohimoa toista kohtaan. Inhon lisäksi voi tulla välinpitämättämyyden tunteita. Näitä fiiliksiä ei pitäisi kummastella jonain lopullisena rakkauden kuolemana, vaan ne kuuluvat elämään ja ihmisyyteen.
        Mutta jos liittoon lähtee, on reilua pysyä mukana loppuun asti. Molempien yksimielisestä päätöksestä saa toki myös erota ja lähteä omille teilleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3898
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1324
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1266
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1135
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      911
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      878
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      861
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      851
    Aihe