Tunteiden hiipuminen Osa 2

pelokas ja hämillään

Kirjoittelin joku aika sitten tänne, kuinka olemme poikaystäväni kanssa seurustelleet vuoden ajan, ja hänen tunteensa ovat viime aikoina laimenneet. Muutin tosiaan eri paikkakunnalle, joten näemme harvakseltaan. Näillä muutto- ja välimatka-asioilla on ollut näppinsä mukana.

Pidimme parisen viikkoa sitten miettimistauon ehdotuksestani. Hän halusi vielä jatkaa, ja katsoa, miten tunteiden tasolle käy. Tapasimme tuon jälkeen pari kertaa, ja meillä oli todella mahtavaa yhdessä. Nyt olemme TAAS samassa tilanteessa kuin tuolloin. Olen huomannut, etten saa enää hempeitä viestejä tai kivoja puheluja niin usein kuin ennen. Otin asian puheeksi, ja poikaystäväni sanoo, että tunteet ovat laimenneet. Ei entisestään, mutta hänestä tuntuu kuin hänelle tarjottaisiin lottovoittoa, mutta jokin sisäinen tunne pistää vastaan.

Mä en tiedä enää, mitä tehdä. En jaksa tällaista epätietoisuudessa elämistä. Yhtenä päivänä hän ikävöi, toisena päivänä ei juuri halua soittaa edes minulle. Itse hänen on vaikea sanoa, kun ei tiedä vastauksia. Neuvoja, pliis!

6

1045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuossa

      on neuvoa, toki jokaisessa parisuhteessa se arki alkaa ja ne hempeilyt katoaa, toisesta tulee itsestään selvyys. Jolloin kuvitellaan ettei tarvitse panostaa suhteeseen.

      Kuitenkin jos haluaa pitää suhteensa olisi syytä edes yrittää jollain tasolla, olla läsnä toisen elämässä vaikka ei fyysisesti siihen pystykkään. Eli kysellä miten päiväsi on mennyt? Mitä ajattelet tehdä tänään? Olla kiinnostunut siitä mitä toinen tekee.

      Jos mies sanoo noin, että lottovoittoa tarjotaan, mutta jokin kangertaa vastaan, ehkä olisi paras viheltää peli poikki.

    • No, sehän on täysin sinusta itsestäsi kiinni, etkä voi perustaa päätöstäsi toisten mielipiteisiin... Et tähänkään.

      Kysymyksesi kuitenkin kuulostaa siltä että olet tavallaan jo vastauksesi saanut.

      Kuulostaa oudolta että vuoden seurustelun aikana tunteet viilenee kun se vielä pitäisi olla suht kiihkeetä aikaa. Ikävä pitäisi olla kova kumminkin puolin... Ihan kuin miehesi epäröisi sinun suhteesi - sinä taasen tiedät mitä haluat.

      Jos tilanne olisi sama itseni kohdalla ja tunne olisi noin kestämätön, en jäisi tuhlaamaan aikaani... Nuolisin haavani ja jatkaisin elämääni ilman tuollaista miestä joka ei tiedä mitä tahtoo.

    • poikaystävä?

      Olisiko niin, että kaveri ei ole aiemmin seurustellut vakavasti TAI on seurustellut liiankin vakavasti, eikä sen vuoksi uskalla heittäytyä enää suhteeseen täysillä?

      Voisiko olla niin, että tyyppi kaipaa hitaampaa etenemistä ja hengähdystaukoja?

      • tähän liittyy?

        Minusta näyttää että poikaystävä ei vain tunne tarpeeksi.


      • pelokas ja ...
        tähän liittyy? kirjoitti:

        Minusta näyttää että poikaystävä ei vain tunne tarpeeksi.

        Voiko tunteet muuttua? Onko kellään kokemusta? Ei tietenkään ikuista alkuhuumaa ole olemassa, mutta heiluvatko tunteet parisuhteen osapuolilla yleensäkin? Uskaltaako luottaa siihen, etteivät tunteet enää tuosta muutu (ainakaan parempaan suuntaan), vai onko kyseessä jotain tilapäistä just rankan muuttohässäkän ja välimatkan takia?


      • tunteet vaihtelevat
        pelokas ja ... kirjoitti:

        Voiko tunteet muuttua? Onko kellään kokemusta? Ei tietenkään ikuista alkuhuumaa ole olemassa, mutta heiluvatko tunteet parisuhteen osapuolilla yleensäkin? Uskaltaako luottaa siihen, etteivät tunteet enää tuosta muutu (ainakaan parempaan suuntaan), vai onko kyseessä jotain tilapäistä just rankan muuttohässäkän ja välimatkan takia?

        Siksi aikuisten oikea parisuhde onkin (myös) tahdon ja sitoutumisen asia. Pitkässä suhteessa tulee kausia, ettei haluaisi edes nähdä toista, saati olisi mitään intohimoa toista kohtaan. Inhon lisäksi voi tulla välinpitämättämyyden tunteita. Näitä fiiliksiä ei pitäisi kummastella jonain lopullisena rakkauden kuolemana, vaan ne kuuluvat elämään ja ihmisyyteen.
        Mutta jos liittoon lähtee, on reilua pysyä mukana loppuun asti. Molempien yksimielisestä päätöksestä saa toki myös erota ja lähteä omille teilleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      83
      1561
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      868
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      832
    4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      802
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      763
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      188
      741
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      705
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      690
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      671
    Aihe