Niinistö ja Lipponen pelastivat Suomen

Lipposen ja Niinistön kahdella hallituksella oli iso työ nostaa Suomi Esko Ahon aikaansaamasta lamasta.

Veronmaksajat kustansivat Ahon holtittoman taloudenpidon ja yksisilmäisyyden.

Nyt Suomi on taas menossa kohti lamaa KEPUpääministerin takia. Eivätkö suomalaiset koskaan opi?

2

96

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinipunaa pukkaa

      Suomella ei ole varaa näin usein toistuviin porvarihallituskokeiluihin. Ainakin 30 vuotta pitää olla välissä, että maa sen kestää.

    • aiheutti laman

      Ensimmäinen sinipuna aiheutti tuhoisan talouslaman mm. ns. vahvan markan politiikallaan ja rahamarkkinoiden väärällä vapauttamisella, sic. Väärin vapautettu, ja siitä siis seurasi lama.

      Ahon hallitus teki karkeita vihreitäkin kun se auttoi Suomen nousikiitoon. Talous kasvoi sittemmin Lipposen ja Niinistön ansiosta ennätyslukemiin, 300 miljardin markan talouskasvuun. Mutta mitä teki Lipponen? Jatkoi leikkauksia ja kävi nyt kiinni mm. lapsilisiin, mitä ei Ahon hallitus koskaan tehnyt. Lipponen vei tuhkatkin pesästä.

      Holkeri, lue: Sorsa ja Koivisto aiheuttivat laman. Aho vei Suomen pois lamasta, kunnes taas Lipposen hallitukset syvensivät ja pitkittivät laman jälkivaikutuksia nakertamalla kaikkein heikoimmassa jamassa olevien toimeentuloa ja päästämällä työttömyyden kasvamaan kovan euro-rahapolitiikkansa seurauksena.

      Heti kun demarit saatiin pois hallituksesta, saatiin leikkaukset pysähtymään ja demut kääntämään takkinsa pois Lipposlaisuudesta ainakin puheittensa tasolla enemmän tavallisen kansan puoleen.

      Get it? Got it? Good!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1049
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      882
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      637
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      47
      582
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      552
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      536
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      533
    9. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      525
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      518
    Aihe