Vaarallista?

Kun painaa kaulavaltimoita niin silmissä alkaa pimentyä ja tulee hassu olo, onko tämä vaarallista? Se ainakin tuntuu hauskalta
1134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

itse pohdiskella, onko vaarallista tukkia samalla aikaa molemmat aivoihin verta vievät valtimot. Lisäksi jos satut painamaan tietystä kohdasta kaulaa molemmin puolin niitä suonia, carotispoukamasta, niin se voi hidastaa pulssia tai pysäyttää sydämen kokonaan. Sillä tavalla kuolee ne, jotka äkkiä menee elottomiksi kun on otettu ote takaapäin kaulan ympäriltä. Poliisille aina joskus noita sattuu kiinniottitilanteissa ja niistä saa lukea sitten lehdistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai onko kirjoitti:

Kun painaa kaulavaltimoita niin silmissä alkaa pimentyä ja tulee hassu olo, onko tämä vaarallista? Se ainakin tuntuu hauskalta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu