Taas

Kertokaa nyt minullekin, mikä niissä sumareissa oikein ärsyttää. Ajelin hetki sitten ja vettä tuli jonki verran, joten sumareita oli melko paljon liikenteessä.
Minä tuijotin ja tuijotin, auto toisensa perään ja ei. Minä en keksinyt mikä niissä häiritsee.
Minulla ei ole autossani sumuvaloja, enkä siksi niitä käytä, mutta en kyllä ymmärrä miksi suurin huolenaihe liikenteessä on sumuvalojen käyttö. Niistä pitää oikein valtakunnallisissa radio-ohjelmissakin huomauttaa, vähintäänkin joka toisessa puhelussa. Voi teitä raukkoja.
15927
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

väärin suunnatut sumuvalot, jotka silmiin ottaapi tuolla tiellä pimeällä.

Äänestä

Kun sateessa pimeällä mutkan tai mäen takaa tulee kusipää sumaripelle vastaan, niin tiedät miksi. Kaikki neljä valoa heijastuu märästä asfaltista päin näköä.
Minä lyön aina pitkä päälle siinä tilanteessa.

Äänestä
  • Ite en kanssa ymmärrä minkä takia niitä sumareita käytetään maantiellä vaikka sumua ei olisi ollenkaan. Mielestäni pelkkä vesisade ei oikeuta sumareiden käyttöön. Taajamassa perjantai ja lauantai-iltaisin sumareita käytettäneen virittämään naaraat paritteluvalmiuteen? Vai liekö kyseessä merkki, jolla homot tunnistavat toisensa, mene ja tiedä.

    Kai joku kohta sanoo, että pitää maantiellä pimeällä sumareita hirvivaaran takia :) On aikamoinen refleksihirviö, joka havaitsee hirven, tajuaa vaaran ja aloittaa jopa jarrutuksen tai väistöliikkeen siinä ajassa joka kuluu sumareiden valokeilan osumisesta hirveen siihen kun hirvi on sylissä... Jos sumarit, ne väärin suunnatutkin paistavat kirkkaimman valokeilansa n. 10 metrin päähän auton keulasta, on sumaripellellä reaktioaikaa satasen vauhdissa 0,036 sekuntia.

    Äänestä

Minulla on autossani sumarit (vakiona), ja täytyy sanoa että aika harvoin tulee käytettyä, ehkä joskus kun haluaa tulla nähdyksi paremmin esim. maantiellä lumipyryssä.
Uuteen autooni (tilauksessa) en edes ottanut sumareita (mitä järkeä maksaa niistä extraa).

Minua ei sumarit muuten häiritse mutta lähinnä huvittaa ne naurettavat pellet jotka ottavat ajovalot pois päältä (parkit palaa) ja sumarit päällä kirkkaalla säällä, näitä näkee paljon (autona useimmiten Audi,BMW,MB) ja ratissa tyypilinen huomionkipeä perusjuntti karvakorva.

Äänestä

tainnut joutua pimeällä ajamaan sumariauton edellä. Sopii kokeilla tommoset 400-500 kilsaa tai sitten päivittäistä työmatkaa. Kyllä alkaa ärsyttää. No, ainahan voi tietysti hankkia himmentyvät peilit...

Äänestä

Näitä itkuja kun lukee, ni ei voi kuin sääliä teitä. Reaktioaika tietäjät ja takana ajajat. Voi voi. Ajan noin 40000km vuodessa, enkä ole moista noteerannut.

Minä kerron teille salaisuuden. Se, että miten sumuvaloja käyttää, on asenne kysymys. Samoin miten niihin reagoi, on asenne kysymys. No jatkakaa itkuanne, ei se aiheuta päänvaivaa kuin itsellenne.

Äänestä
  • se näyhttää enemmän päänvaivaa aiheuttavan kun täytyy tulla ääneen tänne ihmettelemään asiaa josta jo laki antaa omat ohjeensa. Sitten kun vastataan niin rupeat valittamaan ja "säälimään".
    Kasva aikuiseksi ja ala ihmeessä käyttämään niitä sumuvaloja sinäkin.

    Äänestä

Ajelin eilen pikatiellä rankassa sateessa pimeeseen aikaan ja joka toisessa vastaantulevassa autossa oli sumarit päällä (ja tietenkin suunnattuna meikäläisen silmiin). Siinä sitten tuli pitkä suora, eikä vastaantulevia autoja näkynyt, joten minäkin kehtasin kytkeä kyseiset teinivalot, kokeillakseni onko niistä tosiaankin jotain hyötyä. Sumuvalojen hyöty oli taysin olematon... Tuli mieleen, että miksi ihmeessä porukka haluaa tämän takia häikäistä kanssa-autoilijoita?

Äänestä

näkyvyyttä, siksi niiden käyttö on kiellettyä, ellei keliolosuhteet sitä vaadi. Ilman sumuvaloja näet hämärässä/pimeässä pidemmälle pelkillä tavallisilla, lyhyillä valoilla, kuin sumuvalot päällä.

Äänestä
  • sivuilta. Vastaus sumuvalokysymykseen osiosta "usein kysyttyä":

    "Sumuvalojen virheellinen käyttö on ongelma. Osa autoilijoista käyttää sumuvaloja lisäämään valotehoa olosuhteissa, missä niiden käyttö ei ole sallittua. Sumuvalot antavat auton lähietäisyydelle lisää valotehoa, mutta samalla muodostavat valoverhon näkymiselle kauemmas. Tämä edellyttäisi aina myös nopeuden laskemista."

    Eli ihan oman turvallisuutenne vuoksi sumuvalojen tarpeeton käyttö on kiellettyä.

    Äänestä

...

Äänestä

Ilmeisesti sumareita pidetään päällä pimeällä "apuvaloina", vaikka niitä on pimeällä enemmän haittaa kuin hyötyä.

Selitys: Sumareitten valokeila on laaja, matala ja suuntautuu alas. Eli auton keulan edessä on kirkas valo. Silmä tarkentuu kirkkaimman valon mukaan, eli sumarivalokeilaan.
Eli sumarikuskit eivät näe mitään muuta kuin 10m auton keulasta. Kokeilkaa tätä pimeässä taskulampulla: Ensin valo osoittaa muutaman metrin päähän. Näkyykö mitään muuta, kuin taskulampun valopiste. Sitten lampun suuntaus kauemmas: Mitä nyt näkyy?

Sumaripellen tullessa vastaan haluan minäkin esitellä lisävalojani: Ne vain sattuvat olemaan tehokkaat apukaukovalot.

Takasumuvalojen käytöstä voisi kirjoittaa vaikka romaanin.

Äänestä
  • "Eli sumarikuskit eivät näe mitään muuta kuin 10m auton keulasta."
    Noinko on. Ei mennyt täällä läpi. Täytyy suunnata sitten sumuvalot ylemmäs.

    Äänestä

  • niin kirjoitti:

    "Eli sumarikuskit eivät näe mitään muuta kuin 10m auton keulasta."
    Noinko on. Ei mennyt täällä läpi. Täytyy suunnata sitten sumuvalot ylemmäs.

    revi ne valot vaan irti suosiolla tai pidä ne pois päältä.. saatat saada vaan viihaavia katseita ja keskisormen heristelyjä osaksesi jos rupeat leikkimään niillä tuikuillas

    Äänestä

  • niin kirjoitti:

    "Eli sumarikuskit eivät näe mitään muuta kuin 10m auton keulasta."
    Noinko on. Ei mennyt täällä läpi. Täytyy suunnata sitten sumuvalot ylemmäs.

    Esittelen sitten omia lisävalojani entistä kauempaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sumareista kirjoitti:

Kertokaa nyt minullekin, mikä niissä sumareissa oikein ärsyttää. Ajelin hetki sitten ja vettä tuli jonki verran, joten sumareita oli melko paljon liikenteessä.
Minä tuijotin ja tuijotin, auto toisensa perään ja ei. Minä en keksinyt mikä niissä häiritsee.
Minulla ei ole autossani sumuvaloja, enkä siksi niitä käytä, mutta en kyllä ymmärrä miksi suurin huolenaihe liikenteessä on sumuvalojen käyttö. Niistä pitää oikein valtakunnallisissa radio-ohjelmissakin huomauttaa, vähintäänkin joka toisessa puhelussa. Voi teitä raukkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu