Onko ateisti kaikkien tieteen ja älyn yläpuolella. Arvostelemassa muita henkilöitä jotka eivät jaa hänen kanssaan samoja käsityksiä kaikista asioista. Löytyykö sellaisia ateisteja jotka ovat aivan "normaaleja" henkilöitä, ilman mitään kiihkoa ja vouhotusta muista ihmisistä.
Ateismi ja ateistit maailmankaikkeuden
Evoluution huippu
8279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jotka eivät luule mielikuvituskavereihin ovat normaaleja ihmisiä. se on ihan normaalia että mielenvikaisia hihhuleita pelätään ja vältellään ja jopa solvataan(itse ovat aiheuttaneet tämän minun kohdallani).
hihhuleita saa ja pitää arvostella mahdollisimman ankarasti. nehän ovat aiheuttaneet eniten tuhoa yhteiskunnalle ja koko maapallolle. seuraava hurja on varmaan tuo jenkkilän varapressaksi pyskivä kiilusilmä joka kiihkoissaan on jo aloittamassa kolmatta maailmansotaa. tuollaistako ei muka mielestäsi pitäisi ivata ja kritisoida?
pienikin hihhulismi johtaa hirveisiin tekoihin ajan kanssa jos sairautta ei hoideta.
vain ateistien omassa pikkuisessa mielessä. Pystyykö joku viisas ateisti kertomaan missä tuollainen ihanne paratiisivaltio on olemassa ?
Onko uskova kaikkien tieteen ja älyn ulkopuolella. Arvostelemassa muita henkilöitä jotka eivät jaa hänen kanssaan samoja taikauskoisia käsityksiä kaikista asioista. Löytyykö sellaisia uskovia jotka ovat aivan "normaaleja" henkilöitä, ilman mitään kiihkoa ja vouhotusta muista ihmisistä.
No pakko todeta, että eipä ole 50v elämäni aikana koskaan tullut vastaan moisia ihmeolentoja.
Lienevät taruolentoja, kuten se jumalakin?
Mutta pösilöä uskoa Jumalaa, joka ei auta.
ihmetellen nm Evoluution huippu
Ateistit arvostelevat nyt lähinnä uskovia ja
siinä he eivät ole älyn eikä tieteen yläpuolella.
Vankkumaton uskonpuute Jumalaan ei todista myöskään suurimmasta älystä, minkä ihminen voi saavuttaa.
Minusta ateistit ovat ihan perusvajakkeja, siinä missä uskovatkin. Älykkäimmät heistä myöntävätkin asian; miksi kaikille tuntemattomille asioille pitäisi saada tieteellinen todiste, vaikka se on
mahdotonta. On heitä, kiihkottomiakin olemassa
harvassa että, niitä ei tänne palstalle ei eksy lainkaan. Palstan kannalta se on hyvä, muuten kirjoituksissa tapahtuisi huima tason nousu.
"Arvostelemassa muita henkilöitä jotka eivät jaa kanssanne samoja käsityksiä kaikista asioista. Löytyykö sellaisia jotka ovat aivan "normaaleja" henkilöitä, ilman mitään kiihkoa ja vouhotusta muista ihmisistä."
Niin, onneksi te ette sentään ole täällä toisten palstalla harrastamassa mitään tuollaista edellä mainittua tökeröä käytöstä, vaan olette viisaina ja ylivertaisen moraalin omaavina pyhinä kristittyinä kaukana sellaisen yläpuolella??
Niinkö?
Myönnän vajavaisuuteni. Pakkohan se on.
En ymmärrä matematiikkaa, en tilastotiedettä, kielitaito rajoittuu ruotsiin ja englantiin turkua unohtamatta.
Pidän monista sellaisista asioista, jotka eivät taas kaikkia tietenkään kiinnosta. Olen yleensä kohtelias, kilttikin, mutta en anna tuuppia itseäni, enkä läheisiäni. Olen kai ihan tavallinen ihminen. Ihan keskiverto. Jopa siinä suhteessa, että en usko jumaliin.