Kyllä valtio on heikko omistaja, kun antaa Liliuksen kukkoilla ja kiristää omistajaa. Jos omistaja on sitä mieltä, että se haluaa omistaa öljystä yli 50% ei kai se palkkarengille kuulu! Paljon mitättömästä syystä Marttinen sai aikoinaan potkut.
Liliuksella on ollut hyvät tuuri, kun sähkön hinta on pörssissä pysynyt korkealla. Hyvää tulosta näillä hinnoilla pystyy kuka tahansa "rähmäkäpälä" tekemään. Onko niin, että poliitikot eivät tätä ole huomanneet?
Liliuksen (Fortum) kukkoilu
2
357
Vastaukset
- faktoja
Muuten pitää paikkansa, mutta Marttinen taisi vaan olla "väärä mies" Fortumin hallituksessa istuvien herrojen mielestä. Lilius taas on ko herrojen kaveri, joten pystyy "kukkoilemaan" miten vain. Eiväthän poliitikot oikeasti uskalla tehdä päätöksiä. Jos uskaltaisivat, hallintoneuvosto olisi aikoinaan Marttisen erottamisen sijasta vaihtaneet hallituksen (Vuorian johdolla).
- piensijoittaja
Kannattanee kuitenkin muistaa että Fortum on pörssiyhtiö ja noin 40%:a sen osakkaista eivät ole Suomen valtio.
Pörssiyhtiöiden tehtävänä on maksimoida kaikkien osakkaiden hyöty. Syyskuun 9. päivän uusi strategiaveto johti osakekurssin nousuun ja näin ollen maksimoi jälleenkerran osakkeenomistajien hyötyä. Mikäli valtio olisi tämänkin estänyt niin taas olisi vähemmistöosakkaita tallattu!
Mikäli Fortumin tehtävä ei kuitenkaan teidän mielestänne ole maksimoida kaikkien osakkeenomistajien hyötyä niin valtion tulisi ostaa yhtiö pois pörssistä. Nykykurssilla tähän kuluisi ainakin noin 2,5 miljardia euroa veronmaksajien varoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1771934Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694