Mitä on ylihengellisyys ?

Näin kysyttiin net missionissa,, ja vastauxet oli mitä surkempina !!
12234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

uskoontulo.

Äänestä

Sitä, että yksilön tai yhteisön hengelliselle komealle puheelle ei ole yhtä komeaa vastinetta yksilön tai yhteisön käytännön toiminnassa ja elämässä. Hyvin yleinen ongelma!

Äänestä

kirjoittelee tänne päivät pitkät kaikkea sontaa ja samalla luulee olevansa "jumalan töissä". sitten käy hakemassa sossusta lisää rahaa. joten mene pummi töihin...

Äänestä

Että ylihengellisyyttä ei ole Hengellisyyttä ollenkaan,,,, vaan uskonnollisuutta,, jossa matkitaan Pyhän Hengen vaikutusta ja saa ihminen niin sekaisin että hän on kuin mielisairas!

Äänestä
  • Jeesuksen pitää heti lopettaa tuommoinen, se menee yli teidän kirjanoppineiden opin, ihmeet on saatanasta malkkilaisuuden mukaan, sitähän sinä savon poika tarkoitat?

    Äänestä

  • näinhän se on kirjoitti:

    Jeesuksen pitää heti lopettaa tuommoinen, se menee yli teidän kirjanoppineiden opin, ihmeet on saatanasta malkkilaisuuden mukaan, sitähän sinä savon poika tarkoitat?

    Tuohon ja antaa hyvät fiilixet että ihmiset voi jatka Markun synnin tiellä ja tuntea itseäs niiiiiin armahdettuja ettei ne tartte yhtään pyhitystä??????????????????????

    Mutta ilman pyhitystä ei kukaan on näkevä Herra..

    Äänestä

  • old_profile_19805 kirjoitti:

    Tuohon ja antaa hyvät fiilixet että ihmiset voi jatka Markun synnin tiellä ja tuntea itseäs niiiiiin armahdettuja ettei ne tartte yhtään pyhitystä??????????????????????

    Mutta ilman pyhitystä ei kukaan on näkevä Herra..

    vai oletko sinä Markku itse? voimme palstalaiset muistaa sinua iltarukouksissa. muista että saatana on voitettu, vaikka sinua ahdistelee lankeemuksesi vuoksi, jaksa veli vielä, ei ole luovuttamisen paikka jos piru vähän puristelee. kaada viinat viemäriin ja laita tupakat takkaan. siitä se lähtee...

    Äänestä

Ylihengellisyys on alihengellisyyden vastakohta.

Äänestä
  • Ei ole ihminen saanut löytää oikea Hengellisyys...

    Äänestä

Kun ollaan uskossa niin sokeasti ja voimakkaalla tavalla, että mielenterveys on vain hiljainen kaiku jossain menneisyydessä.

se on sitä kun uskot että jumala aiheuttaa kaiken mitä sinulle päivän aikana tapahtuu, eikä niinkään muut ihmiset ja satunnaiset tapahtumat.

se on sitä kun lasittunein silmin uskot tuhlaat elämäsi ylistäen jotain mitä ei ole olemassa.

se on sitä kun ns. pyhä henki ottaa "vallan"

se on sitä kun olet kiihkouskovainen.

se on sitä kun et hyväksy sitä tosiaa että jos on olemassa jumala, sitä ei vain yksinkertaisesti kiinnosta. ja että raamattu on vain kirja jolla tyhmät massat on saatu ruotuun.

kuten jo aiemmin sanottu, mene töihin.

Äänestä
  • Jeesus on voittanut kuolema percele ja sinua Ristillä !! Niinkuin olet sanonut! Antaudu jo !! Niin pääset niin vähemmällä !!

    Äänestä

  • old_profile_19805 kirjoitti:

    Jeesus on voittanut kuolema percele ja sinua Ristillä !! Niinkuin olet sanonut! Antaudu jo !! Niin pääset niin vähemmällä !!

    En "taistele", lähinnä yritän saada näitä ylihengellisiä parantumaan mielenterveysongelmastaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


savonarola kirjoitti:

Näin kysyttiin net missionissa,, ja vastauxet oli mitä surkempina !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu