Huomenna Yle1 klo 18.00-19.00 Suomen Adventtikirkon jumalanpalvelus Aitolahdesta Tampereelta.
Saarnaajana Kimmo Ilola. Tilaisuuden johtajana Orvo Miettinen. Lastenkertomuksen esittäjänä Merja Kinnunen.
Olkaahan kuulolla!
Saarnaajana Kimmo Ilola. Tilaisuuden johtajana Orvo Miettinen. Lastenkertomuksen esittäjänä Merja Kinnunen.
Olkaahan kuulolla!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hebr 8:11 Silloin ei kukaan enää opeta toista, veli ei opeta veljeään sanoen: "Opi tuntemaan Herra." Silloin he kaikki, pienimmästä suurimpaan, tuntevat minut.
12 Minä annan anteeksi heidän rikkomuksensa enkä enää milloinkaan muista heidän syntejään.
13 Puhuessaan uudesta liitosta Jumala osoittaa, että ensimmäinen liitto on vanhentunut. Ja se, mikä on vanhentunut ja aikansa elänyt, häviää pian. [Room. 10:4]
Raamattu ei kerro missään, että Jumalaa käytäisiin palvelemassa jossain kirkossa. Oletkohan erehtynyt Jumalan palvelemisen muodosta?
Matt.16:18: Ja minä sanon sinulle : Sinä olet Pietari, ja tälle kalliolle minä rakennan kirkkoni (seurakuntani VKR)
Tuo kallio tarkoittaa Jeesusta ei Pietaria.
Ps.95:1: Tulkaa, kohottakaamme ilohuuto Herralle, riemuhuuto pelastuksen kalliolle.
1 Kor.10:4: ja joivat kaikki samaa hengellistä juomaa. Sillä he joivat hengellisestä kalliosta, joka heitä seurasi; ja se kallio oli Kristus.
Ef.2:20: apostolien ja profeettain perustukselle rakennettuja, kulmakivenä itse Jeesus Kristus.
1 Piet.2:6: Sillä Raamatussa sanotaan: Katso, minä lasken Siioniin valitun kiven, kalliin kulmakiven; ja joka häneen uskoo, ei ole häpeään joutuva.
Kyllä seurakunnalla on hyvä olla jokin fyysinen tila, jossa voi pitää Jumalanpalveluksia. Voihan tietysti myös kodeissakin kokoontua.
Ei Raamattu pidä kokoontumista Jumalan palvelemisena, eikä Jumalaa voikaan kukaan palvella, ikäänkuin Hän olisi jonkun tarpeessa.
Jumalanpalvelus on teköpyhää nimittelyä!
Aivan sydäntä lämmittää nähdäkin näiden rakkaiden uskonveljien ja -sisaren nimet! Herra heitä siunatkoon työssään ja missä ovatkin ja heidän perheitään ja antakoon heille voimia!
Katsoppa kuinka sinun hyvät tuttavasi ja ystäväsi puhuvat pää punasena palturia!
Sinullahan on persoonallinen nimimerkki, vaikuttaa jotenkin tutulta...
Radiojumalanpalvelusta on vähän hankala nähdä, mutta kuunnella voi. Näkeminen olisi onnistunut viikko sitten, jolloin jumalanpalvelus nauhoitettiin.