-Mitä vaaditaan potentiaaliselta käännynnäiseltä ja mitkä asiat olisivat esteenä kääntymiselle? Mitkä ovat perusteita, joilla beit din voi evätä kääntymisen, vaikka potentiaalinen käännynnäinen osaisi tarvittavat asiat? Kuinka hyvin pitää osata hepreaa? Täytyykö osata lukea tooraa hepreaksi jne. myös, vaikka kyseessä olisi aikuiskäännynnäinen? Onko kääntyminen käytännössä realistinen mahdollisuus vai ainoastaan teoreettisesti mahdollista, mutta käytännössä lähes mahdotonta?
Onko mahdollista kääntyä
juutalaiseksi?
16884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
juutalaisuuteen ,mutta se tärkein asia on sen vakaumuksen pysyvyys ja rehellisyys.
Sen tähden mahdollista käännynäistä koetellaan ja aluksi jopa kehoitetaan häntä olla kääntymättä.
Suomessa käydään kurssi joka sisältää heprean kielen opiskelua.
perusteita olla hyväksymättä käännynnäistä on esim.Jeesuksen uskominen ja muu harhaoppisuus.
Myös edellytetään koeajan "virheetöntä" käskyjen noudattamista.Esim.sapattina työskentelemistä ei sallita..
ja miksi?
aivan kuten liittyminen moottoripyörä jengiin.
Kummillakin on omat sääntönsä jotka ei muuten kauheasti eroa toisistaan mm Talmud.
En suosittele,ensinnäkin jos olet mies joudut luopumaan tärkeästä ruumiinosasta,hulluutta kerrakseen
jos otamme askeleita portaita ylospain, niin meidan on vaihdettava jalkaa.
Takaisin kaantyminen on huonompi juttu.
Jos kartalla huomat opttaneesi vaarann p-olun, tottakai sinun on vajhdettava polkua.
Muista etta kaikki polut on naamioitu oikeaksi.
Talla tiella ei kokeneita ole!
On sellaisia uskontoja joista et voi kaaantaa suuntaasi vaikka se veisi helvettiin.
Selainen ei ole minun tieni eika jaakobin.
http://askmoses.com/
http://noahide.org
http://askrabbi.com/
Voit kysya suoraan rabbeilta netissa. Ole varovainen ettet pahoita kenenkaan mielipoidetta
sanoilasi. Esim. Jumalasta puhuttaessa kiirjoia vain G-d. Tama on vaatimus joissakin juuutalaistulkinnoissa.
Nimelta Hashaem se on kuitenkin salittua.
Jos olet vilpiton sinut toivotetaan tervetulleeksi kolmannela keralla.
Hyva onnea, olet astunut kaidalle polulle, mutta se vie seuraavaan elamaan!
Jeesuskin oli juutalainen, pharisee tarkemin sanottuna. Jotkut jutalaiset eivat pida jeesusta messiaana. Karsi ystavistasi pois epamoraaliset.
Pamimmassa tapauksessa kestaaa 10 sukupolvea nuhteetonta elamaa enenkuin olet tasa-arvoinen juutalaisen kanssa. Ymarat sen kun luet raamatun lapi muutaman kerran.
Muista etta saannot eivat ole ihmisen, vaan Jumalan.
Tutki torahia joka paiva.
..Jeesuskin oli juutalainen, pharisee tarkemin sanottuna. Jotkut jutalaiset eivat pida jeesusta messiaana. Karsi ystavistasi pois epamoraaliset...
-Ainoastaan kristityt pitävät J:ta messiaana.juutalaiset odottavat yhä messiaan saapuvan.
Pamimmassa tapauksessa kestaaa 10 sukupolvea nuhteetonta elamaa enenkuin olet tasa-arvoinen juutalaisen kanssa. Ymarat sen kun luet raamatun lapi muutaman kerran.
???mihin tämä perustuu???
Tasa-arvoinen missä?
vanhat tavat unohtuu ja haviaa mielesta.
juutalaiset ovat hyvin hienotunteisia ja ahkeria.
Sossujonossa et heita loyda.
Esim. minulla on ollut vaikeuksia suuni kanssa silla suomalaiset ovat tottuneet kiroilemaaan paljon puhuessaan. Se on esimerkki erittain rumista tavoista mista pitaisi luopua.
Moraaliset tavat on myos suuri muutos suomalaiselle. Alastomana ei saunota eika kaljaa oteta. SianlihamakKaraa ei grillata.
Vie aikansa enNenkuin vaNHAT TAVAT JAAVAT POIS.
alastomana ei saunota?? saunotaanko vaatteet päällä?
ihan oikeasti, että juutalaiset eivät kiroile lainkaan? Minusta ainakin tällä palstalla on joku kiroillut, ei kylläkään ole kovin paljon kiroilua.
on ollut? Millä siis olet kirjoittanut aikaisemmin?
en keskustele siitä asiasta. Pyrin välttämään keskustelua omasta sekä muiden nimimerkeistä ja niihin liittyvistä olettamuksista, koska sellaisesta tulee helposti riitaa, eikä se johda mihinkään.
Minun nimimerkkini on liikahdus ja uskon ettei se aiheuta kenellekään mitään päänvaivaa. Pyrin kirjoittamaan mahdollisimman asiallisesti.
Minusta olisi tärkeintä keskustelun kannalta, että pyrittäisiin käyttämään yhtä vakituista nimimerkkiä, että tietäisi milloin keskustelee kenenkin kanssa. Helposti tulee sekavaa keskustelua, jos ei tiedä vastaako samassa ketjussa esimerkiksi alkuperäiselle kirjoittajalle vai jollekin muulle. Minä kirjoitan vain tällä yhdellä nikillä.
kiroilevatkin ja useimmat eivät kiroile..tai kiroilevat kun on aika kiroilla..useimmat kiroilevat kuitenkin vähemmän kuin muut kansalaiset..käännynnäiset kiroilevat vähemmän koska ovat tarkkoja käytöksestää..n
Useimmat juutalaiset ovat keskiluokkaisia ja keskikastit eivät kiroile niin paljon kuin työväenluokkaiset,vai?..paitsi humalassa..ja vihapäissään..
onhan hyvä, jos pidetään yllä sellaista kulttuuria ettei jatkuva kiroilu ole sopivaa. Ajattelin vaan, että kenties juutalaiseen kulttuuriin liittyy sellainen. Ilmeisesti näin onkin kun sinäkin sanot, että useimmat eivät kiroile. Minusta tällaiset kulttuuriset tavat ovat kiinnostavia.
Voi Minni kun ymmärtäisit, että ei ole mitään kansallista moraalia tai käytöstä. Et voi lokeroida ihmisiä.
minä olen jo sanonut, että en ole Minni. Onko sinulla jonkinlainen pakottava tarve keskustella Minnin kanssa? Valitettavasti en voi auttaa siinä asiassa. Toivotaan että hän ilmaantuu tänne vielä. Minua ei muutenkaan huvita leikkiä nimimerkkien arvaus -leikkiä ollenkaan. Minun nimimerkkini on liikahdus, toivottavasti opit lukemaan sen tuosta kohdasta missä aina viesteissä nimimerkit ovat.
Minä en ole tarkoittanut lokeroida ketään mihinkään. Etkö sinä tiedä, että uskonnot ovat osa kulttuuria ja että kulttuureihin sisältyy tapoja jotka vaikuttavat ihmisten käyttäytymiseen. Mitä pahaa siinä on? Minusta se on mielenkiintoista.