yksi hammas meni juurihoitoon ku npurentarasitusta. onko hammas enää ns. terveen veroinen ja jos minulle tulee esim. syöpä kurkkuun tai suuhun niin joudutaanko kaikki juurihoidetut hampaat vetämään pois vain sen takia että ovat juurihoidettu. Suvussa paljon edellämainaittua syöpää vaikka ei tupakkamiehiä eikä naisia olla, eikä viinakaan maistu mutta jostain kumman syystä suukurkkusyöpä jyllää. Minulla on vain tämä yksi juurihoidettu hammas mutta jos sen joutuu positamaan sitten jos käy huono tuuri ja sylöpä iskee niin on se vaan kamalaa kun muut hampaat ovat paikkaamattomat ja terveet ja tämäkin juuri´hoito vain purentarasituksesta. hampaani on kyllä oiottu lapsena mutta silti on kovin purentarasitus hampaita hammaslääkäri totesi tilanteen.
Juurihoidettu hammas
pahatilanne
2397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos ei tulekkaan suusyöpää? on harvinainen.
Hoidat hyvin ja huolellisesti hampaasi ettei tuu reikiä. Hanki purentakisko yöksi niin muita hampaita ei joudu juurihoitamaan kovan purennan takia.
Juurihoidettu hammas on kuollut, eikä sinua enään vaivaa. Hammas ei tunne kipua. Jos tulee syöpä sulta poistetaan tulehtuneet/karioituneet hampaat eli ei terveitä tai oireettomia juurihoidettuja hampaita.
Juurihoidettu hammas ei ole ikinä terveen hampaan veroinen, juurihoidettu hammas on kuollut. Silti juurihoidettu hammas voi kestää loppuiän. Itselläni juurihoito tehtiin vähän huonosti ja siiihen jouduttiin laittamaan kruunu. Se irtoili ja tulehtui, joten jouduttiin poistamaan koko hammas ja laitettiin implantti. Suusyövästä en hirveästi tiedä, mutta yleensä ei terveet ja huonot hampaat poistetaan, jos todella paha syöpä, voidaan joutua poistamaan kaikki hampaat.