ASBESTIA ON KAIKKIALLA

Autojen jarruissa käytettiin pitkään asbestia, sen palamattomuuden takia.

Voi vain kuvitella minne kaikkialle se asbesti on levinnyt. kun vanhalla koslalla on lukkojarrutettu.

Asbestia on... ainakin siellä missä on liikennettäkin ollut, näin olettaisin.

Nykyään asbesti on jo toki kielletty jarruissa mutta, mutta...
3208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

silloin pyörät lukkiutuvat ja hankausta ei juuri ehdi syntymään rumpuja vasten.vaan silloin kuluminen tapahtuu suoraan pyörän kumin ja tien välisestä kitkasta.jos kevyesti jarrutetaan siilloin hankaus tapahtuu jarrukengissä ja jsrrurummuissa.Tai uudemmssa pirssissä levyssä.eli jos nykyaikaisissa abs jarruilla varustettuissa ajoneuvoissa käyttettäisiin jarrupaloissa asbestia olisi asbestipölyä ilmassa enemmän koska pyöräthän eivät koskaan lukkiudu.

Äänestä
  • Hyvä pointti.

    Mutta entä ne muuta jarruttelijat kun ne lukkojarruttelijat.

    Joka risteys täynnä asbestia?!?!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarrut päälle!!! kirjoitti:

Autojen jarruissa käytettiin pitkään asbestia, sen palamattomuuden takia.

Voi vain kuvitella minne kaikkialle se asbesti on levinnyt. kun vanhalla koslalla on lukkojarrutettu.

Asbestia on... ainakin siellä missä on liikennettäkin ollut, näin olettaisin.

Nykyään asbesti on jo toki kielletty jarruissa mutta, mutta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu