uskotko ehtoollisella syöväsi kirjaimellisesti Jeesuksen Kristuksen todellinen ruumista ja verta?
Gallup ehtoollisesta
10
245
Vastaukset
Viimeksi tänä iltana kävin ehtoomesussa jossa oli ehtoollinen.
Ja en todellakaan usko kuten Katolilaiset opettavat että ehtoollisessa leipä ja viini muuttuisivat todelliseksi Jeesuksen Kristuksen ruumiiksi ja vereksi.
Raamatustakaan ei löydy tälläiselle mitään todistetta.
Eli en usko.- PetrusB
Luterilainen näkemys ei opeta trans-substantiaatiota (siis ehtoollisaineiden todellista muuttumista), vaan painotus on Kristuksen todellisessa läsnäolossa (reaalipreesens)
- osa kuolemassa?
Kristus on todellisuudessa läsnä ehtoollisessa, kuten Raamattu sanoo. Myös niille, jotka ehtoollisen jumalattomasti omaksi tuomiokseen nauttivat.
Nasse on hänet kerran näkevä.
Silloin hänen silmänsä ovat kuin tulen liekit ja jalkansa valantovasken kaltaiset.
"Pois nauru, leikki silloin jää, maa, taivas - kaikki häviää, yhdess' ajan rahduss'"
Vanhan virsikirjan mukaan.
- painu ateistipalstalle!
!!!!
- huiopåoiuygf
Veren kanssa läträäjät ovat saatanaa jumalanaan pavelevia!
Lue tarkemmin raamattusi ja etenkin mitä Jeesus opetti.
- kun...
Joka kerta kun pakanallisuuden rituaalisesti ehtoollista nauttivat niin tekevät symboolisesti rikoksen tappamalla symboolisesti Jeesuksen saadakseen Hänen lihaa syödäkseen ja Hänen verta joudakseen.
Kautta aikojen ovat Jumalaa ja Jeesusta kunnioittavat tietäneet, että vain saatana jumalanaa palvelevat tekevät noin.
Ehtollis rituaali on niin Jumalaa kuin Jeesustakin pilkkaava rituaali jossa Jeesuksen opetuksen mukaa Jeesusta paskannetaan:
16 Mutta Jeesus sanoi: "Vieläkö tekin olette ymmärtämättömiä?
17 Ettekö käsitä, että kaikki, mikä käy suusta sisään, menee vatsaan ja ulostuu?
28. Jokaisen on tutkittava itseään, ennen kuin syö tätä leipää ja juo tästä maljasta.
29. Se, joka syö ja juo ajattelematta, että kysymys on Kristuksen ruumiista, syö ja juo itselleen tuomion.
1Kor.15:50. Sen sanon, veljet, ettei liha ja veri voi saada omakseen Jumalan valtakuntaa ja ettei katoava voi saada omakseen katoamattomuutta.- ööööööööööö
Nimimerkki kun...
on sitä Matti E. Simon... rienaavaa kirjoittelua. Sääliksi käy miestä!!
- Steppi Neppi
Eipä tuolleen usko kuin ateistit ja finninaamaset teinit.
- noin kuin
sinä kirjoitit edes opeteta luterilaisessa kirkossa. Käy kyselemässä katolilaisilta.
näköjään jakavat mielipiteitä lahkojen välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381279
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34811Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14580
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27556Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24501
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .15472Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14471