Kun murrosikäisenä huomasin, että ihastunkin ennemmin oman sukupuolen edustajiin, havainto oli minulle äärimmäinen shokki. Olihan ympäristö vielä tuolloin hyvin homovastainen ja homoherjat yleisiä. Homoherjoja kuulee vieläkin, mutta asenteet ovat silti muuttuneet paljon parempaan suuntaan. Kiitos Jumalalle!
Nykyään elän vakinaisessa parisuhteessa ja olen hyvin onnellinen. Enää en edes haluaisi muuttua heteroksi, mutta voin vakuttaa kaikille, että jos itse omalla valinnallani ja tahdon voimalla pystyisi muuttamaan seksuaalisen suuntautumisensa heteroksi, olisin aivan varmasti murrosikäisenä valinnut heterouden. Minulle on ainakin ihan turha tulla väittämään, että homouteni olisi minun oma valinta. Olen täysin vakuuttunut, että Jumala on luonut minut tällaiseksi, sillä ankarasta rukoilusta huolimatta, Hän ei minua ole heteroksi muuttanut. Nykyään kiitän Jumalaa hyvästä parisuhteesta ja muutenkin elämästäni ja toivon, että kirkkokin vielä jonain päivänä hyväksyy ja siunaa minut sellaisena kuin olen.
Nykyään elän vakinaisessa parisuhteessa ja olen hyvin onnellinen. Enää en edes haluaisi muuttua heteroksi, mutta voin vakuttaa kaikille, että jos itse omalla valinnallani ja tahdon voimalla pystyisi muuttamaan seksuaalisen suuntautumisensa heteroksi, olisin aivan varmasti murrosikäisenä valinnut heterouden. Minulle on ainakin ihan turha tulla väittämään, että homouteni olisi minun oma valinta. Olen täysin vakuuttunut, että Jumala on luonut minut tällaiseksi, sillä ankarasta rukoilusta huolimatta, Hän ei minua ole heteroksi muuttanut. Nykyään kiitän Jumalaa hyvästä parisuhteesta ja muutenkin elämästäni ja toivon, että kirkkokin vielä jonain päivänä hyväksyy ja siunaa minut sellaisena kuin olen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
"Tapahtukoon sinun tahtosi,myös maan päällä niin kuin taivaassa"
niin Jumala ei hyväksy homoutta ja jos siitä pidät kiinni niin se vie sinut ikuiseen kadotukseen. Näin on Raamatun ilmoitus!
Aamen.
neuvomaan minua. Kuten kirjoitin, olen nuoruudessani yrittänyt itse kääntyä heteroksi ja rukoillut Jumalaa. Ei onnistunut. Uskon, että se on Jumalan tahto. Ja siksi en enää edes halua heteroksi.
"Onnellisuutesi" on sielunvihollisen luomaa harhaa.
Sen lisäksi, että Saatana on saanut sinut viekoiteltua saastaisten himojen orjaksi, se on saanut sinut "homoapostolikseen" viekoittelemaan nuorisoa homoiluun ja muuhun saastailuun
Sentähden Jumala on hyljännyt sinut häpeällisten himojesi valtaan ja tulet saamaan sen palkan mikä saada pitää
Jätä tuomitseminen Herran haltuun, äläkä leiki jumalaa.
Jumalalla on yksin oikeus tuomita, ei fundamentalisteilla.
kyllä herra saatana oikein mielellään leikkii vaikkapa kaikkivaltista jumalaa eikä sen haltuun kannata edes lasta antaa sillä se se vetää sitäki perseeseen
Saatananne on kristinuskon jumalia. Minulle ei sitä persoonaa ole olemassa.
oll se saatanaki joillekki jumala.. näes.
, joka Raamtun on kirjoitattanut pysyy sanassaan eikä siitä luovu.
Room.1:24-28
24 Sen vuoksi Jumala on jättänyt heidät mielihalujensa valtaan sellaiseen saastaisuuteen, että he keskinäisissä suhteissaan häpäisevät oman ruumiinsa. [Ps. 81:13; 1. Kor. 6:18; Ef. 4:19; 1. Piet. 4:3]
25 He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen, he ovat kunnioittaneet ja palvelleet luotua eivätkä Luojaa -- olkoon hän ikuisesti ylistetty, aamen.
26 Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan. Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnonvastaiseen, [3. Moos. 18:22,23]
27 ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syttynyt himo toisiaan kohtaan. Miehet ovat harhautuneet harjoittamaan keskenään säädyttömyyttä ja saavat ansaitsemansa palkan. [1. Moos. 19:5]
28 Koska he eivät ole antaneet arvoa Jumalan tuntemiselle, on Jumala jättänyt heidät arvottomien ajatusten valtaan, tekemään sellaista mikä ei sovi.
Jumala ei kirjoituttamastaan sanasta luovu.
HETEROISTA, jotka Jumalan hylättyään ovat kiimansa maksimoidakseen VAIHTANEET (hetero)luontonsa vastaisesti luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen.
Sen sijaan Paavali ei ymmärtänyt homoutta synnynnäisenä ominaisuutena, joka on alkanut vasta viime vuosina selvitä tutkimusten kehittyessä. Homoille luonnollinen yhteys on juuri homoseksuaalisuus. Siitä Paavali ei tiennyt eikä puhunut mitään. Tämän todistaa mm. Helsingin yliopiston eksegetiikan professorin raamatuntutkimuksen.
...tutkiskele itseäsi muiden osa-alueiden kautta kuin seksuaalisuuden...
Väitätkö ettet rakasta elämää? minun mielestä niin teet kun olet onnellinen syntisessä suhteessasi...
t: Selibaatin valinnut mies, entinen irstailija.
suruksesi on sanottava että Jumala EI hyväksy toimintaasi. Hän rakastaa sinua mutta ei hyväksy tekojasi, ei hyväksy saastaisuutta saman suklupuolen kanssa. Parempi sinun olisi ollut olla ilman suhdetta.