Kertokaasa Gurut et miten tapahtuu Xp:n asentaminen tyhjälle kiintolevylle?
tietenki tämä Xp on Home editon, pah.
Olis ihan kiva jos joku viitsisi valaista nyyppää.
tietenki tämä Xp on Home editon, pah.
Olis ihan kiva jos joku viitsisi valaista nyyppää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ihan samalla lailla kuin xp:n asennus aina. Laita kone boottaamaan cd:asemalta ja xp romppu koneeseen, seuraa asennus ohjeita ja luo uusi osio. Asenna xp siihen ja alusta osio. Xp asennus on erittäin selkeä ja yksinkertainen kunhan malttaa lukea teksit tarkkaan ja noudattaa asennus ohjelman antamia ohjeita. Käyttämättömän osion saat haettua käyttöön kun olet xp:n asentanut levyn hallinnasta.
Kiitän neuvosta
kun asennus rompulta ensimmäisen kerran käynnistyy uudelleen ,niin samalla pitää mennä biosiin ja palauttaa biosiin normaalit boottiasetukset
Näin asennus käynnistyy seuraavan kerran siltä
kiintolevyltä mihin XP asennetaan
voi olla vaikka cd, hd jne. ei ole pakko käydä välillä muuttamassa hd:tä ensimmäiseksi.Kun kone käynnistyy niin pyytä "paina jotakin näppäintä jos käynnistät cd:ltä" jos et paina jatkaa käynnistysvaihe suoraan käynnistymään kiintolevyltä.(tai seuraavalta mikä on määritelty käynnistys järjestykseen ja käynnistää itsensä sieltä mistä se viimein on mahdollista)
Jos asennan XP:n rompulta tyhjälle kiintolevyn osiolle, niin ensimmäisen uudelleenkäynnistyksen yhteydessä on pakko mennä biosiin ja palauttaa boottiasetukset normaaleiksi
Muuten asennus keskeytyy disk error ilmoitukseen
Kaikkein paras on pitää biossin asetuksissa kiintolevy käynnistysjärjestyksessä ensimmäisenä. Niillä harvoilla kerroilla kun haluaa käynnistää tietokoneen cd:ltä, esim kun asentaa windowsin, painaa f8 näppäintä pohjaan käynnistäessä konetta niin että avautuu boot menu, josta voi valita tietokoneen käynnistymään tällä kertaa cd-asemalta.
(ps. oho sainpas pitkän virkkeen aikaiseksi.)
Juu ei ois onnistunu ekan ohjeen mukaa vaa ite kokeilin ja onneks oli boottaavaa xp levy. Juu piti tosiaanki painaa f12 et sai koneen käynnistymää d: aseman kautta eli levylt ja loppu oliki sit helppoo