Nyt ei tule mitään hupiukkojen höpö-höpö-julistusta. Nyt tulee Pyhän Hengen täyttämän ev. lut. papin jyhkeää saarnaa joka laittaa korvasi punoittamaan häpeästä. Vuosikertakamaa vuodelta 1953. Tämän jälkeen olet Urhon murjoma:
http://www.saarna.net/saarna.php?id=234
Valitettavasti vain näiden supersaarnaajien jälkipolvi ei koskaan oikein yllä isien tasolle. USKO EI OLE PERIYTYVÄ OMINAISUUS. Urho Muroman poika Uolevi Muroma oli tavallinen, pliisu ja väritön seurakuntapastori, kunnes tuli tieto, että Uolevi kuolevi. Urho Muroman tytär, Maarit Näkyvä, puolestaan on menestynyt, mutta ei kristillisissä piireissä, vaan pankkimaailmassa.
http://www.saarna.net/saarna.php?id=234
Valitettavasti vain näiden supersaarnaajien jälkipolvi ei koskaan oikein yllä isien tasolle. USKO EI OLE PERIYTYVÄ OMINAISUUS. Urho Muroman poika Uolevi Muroma oli tavallinen, pliisu ja väritön seurakuntapastori, kunnes tuli tieto, että Uolevi kuolevi. Urho Muroman tytär, Maarit Näkyvä, puolestaan on menestynyt, mutta ei kristillisissä piireissä, vaan pankkimaailmassa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mikä se "Pyhä Henki" on?
Tässä tarkka selitys:
"Pyhällä Hengellä” tarkoitetaan niitä psyykkisiä ja fyysisiä vaikutuksia, joita ilmenee (joissain) ihmisissä voimakkaan suggestiivisen tilan aikana.
profeetoiksi nimitettiin juuri tällaisia helposti suggestioon pääseviä, jotka näkivät näkyjä ja hourailivat. Platonilaisen näkemyksen mukaan hurmioituneessa ihmisessä puhui jumaluus ihmisen kautta.
"Pyhän Hengen" liittymistä "lihan" eikä "sielun" toimintaan, osoittaa myös se, että muissakin uskonnoissa saavutetaan hurmostila ilman "Pyhää Henkeä" ja kristinuskon jumalaa.
Kristityt väittävät, että tällöin ihmisessä vaikuttavat ”pimeyden vallat”, itse saatana. Vielä 50 vuotta sitten uskovaiset väittivät ihmiseen menevän pahan hengen tämän saadessa epileptisen kohtauksen.
Myös epilepsiassa on kysymys aivojen häiriötilasta ja siihen on kehitetty tautia lievittäviä lääkkeitä. Erottamalla vasen ja oikea aivopuolisko kirurgisesti toisistaan, voidaan kohtaukset usein kokonaan poistaa.
ettei kukaan uskis ole tullut saarnaamaan, että "Pyhän Hengen pilkkaaminen on Raamatun mukaan pahin synti mitä ihminen voi tehdä".
Tässäkin ajatuksessa piilee uskovaisille tyypillinen järjen puute: Eihän kukaan, joka ei usko Pyhän Hengen olemassaoloon voi sitä pilkata. Ei Joulupukkiakaan voi pilkata ellei siihen usko. Vain Pyhään Henkeen uskova voi sitä pilkata, mutta miksi hän pilkkaisi, jos kerran uskoo siihen?
Maarit Näkyvä ei suinkaan ole Urho Muroman tytär, vaan hän on Uolevi Muroman tytär.
wautsi mikä milffi
On asia todella näin? Jos on, niin sitten minä erehdyin, mutta jos ei ole, niin sitten sinä erehdyit.
Linkki vuodelta 2008 ei enää toimi. Harmi, kun tuo saarna.net suljettiin. Olisiko ollut tekijänoikeussyistä? Siellä oli satoja hyviä saarnoja. Onkohan samanlaisia sivustoja enää olemassa?