Suomi-Soffa kusettaa

Lehdessä oli mainos kuvan kanssa: Sohva vain 100 €. Ei kun menoksi katsomaan. Kysyin myyjältä sitä satasen sohvaa.

"Niin, tuota, öh, sohva on satasen ilman rahia, rahi on 29 € (rahi oli kuitenkin mainoksen kuvassa mukana ilman eri mainintaa). Niin, ja öh, tuo satasen hinta on vain tälle kankaalle, joka on niin ohutta, että kärpäsetkin lentää läpi. Oikealla huonekalukankaalla hinta on 495 €."

No, saivatpa tuolla tempulla ainakin yhden pariskunnan liikkeeseen tutkimaan sohvia. Muija tosin sanoi, että tuosta firmasta meille ei sitten osteta mitään!
133244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tarkistin vielä uudelleen sen mainoskuvan. Rahi oli siinä niin tiukasti sohvassa kiinni, että sitä voi kuvitella yhdeksi kokonaisuudeksi. Lisäksi mainoskuvan sohva oli oikealla huonekalukankaalla. Sitä halvan sohvan kärpäskangasta oli vain punaisena.

Mille viranomaiselle tuollaisesta kusetuksesta voi valittaa?

Äänestä
  • Soita kuluttajaviranomaiselle. Soitto vain kunnan vaihteeseen ja pyydät kuluttajaneuvojalle.
    Jos mainoksessa ei ollut eri mainintaa siitä että hinta ja sohva eivät kuulu yhteen niin sinun on saatava kuvan esittämä sohva raheineen mainostettuun hintaan. Jos eivät myy niin tee valitus kuluttajavalituslautakuntaan.

    Äänestä

  • Taitaa olla sama sohva,mitä mainostetaan nimellä DIVAANI-sohva... eihän se mikään divaani ole ilman sitä lisäosaa,jota myös rahina voi käyttää!!!

    Äänestä

  • minäkin... kirjoitti:

    Taitaa olla sama sohva,mitä mainostetaan nimellä DIVAANI-sohva... eihän se mikään divaani ole ilman sitä lisäosaa,jota myös rahina voi käyttää!!!

    Mitä ? Onko joku saanut ostaa tuonhintaisen sohvan olkoonkin vaikka kuinka huono kangas!

    Äänestä

Kokemuksia kusetuksesta
Topi-kaluste myi kauniin hyllykön.Menin kotia ja osia puuttui.Vein hyllyn takaisin.En ehtinyt suuta avata kun myyjä kysyi:"Puuttuiko mitään"

Maskun kalustetalosta ostin kerran Koivutar kevytnahkakalusteet,Alvar Aallon designia.Manoksen kva oli kaikkea muuta kuin mitä sitten kotona kokosin.Alvar Aallosta ei ollut enää tietoakaan.Istuimien jalakset olivat kuulemma vahingossa vaihtneet perusjalaksiin.

Mustan Pörssin pakastinmainos oli kiva juju.Menin ostamaan.Myyjä sanoi ettei heillä ole moista mallia koskaan ollutkaan.Ei edes yhtä kappaletta.

Veikon Kone mainosti edullista kannettavaa.Menin heti aamusta että varmasti saan oman kannettavan.Mitä vielä.Myyjä sanoi että kaikki meni jo.Siis kaikki 600kpl jonka mainokseen oli hienosti laitettu.

Bauhausin päältäajettavat oli kainssa kiva jekku.12kpl päältäajettavia oli kuulemma myyty jo aamusella.Oli vaan kalliita pelejä tarjolla.Ja minä ajoin 100km lainakärryt perässä,aivan turhaan.

Näin meitä kusetetaan.

Äänestä

Ja saiva vielä pennittömän uneksijan valittamaan keskuslupalstalle. Kovin on vissiin ottanut luonnonpäälle moinen mainos.

Äänestä
  • ...kun kirjoittaja ilmoittaa tällaisesta muille,kokemuksena.Minä ainakin mietin uudelleen asioimista Suomi-Soffassa.Kirottajalle siitä kiitos.

    Äänestä

Suomi Soffa on jo vuosikausia vääntänyt kuluttalautakunnan kanssa heidän mainonnastaan. Aina on jonkinasteinen tyhjennysmyynti tai loppuunmyynti. Mainostetaan tuotteita kovilla alennusprosenteilla verrattuna OVH-hintaan, jolla tuotetta ei ole aikaisemmin edes myyty. Ja sitten tuotteiden toimitusaikoja ei ilmoiteta. Vastikään oli heidän mainoslehdessään Jenkkisänky 129€. Menin kajaanin tehtaanmyymälään kysymään sänkyä, niin ei ollut kuin mallikappale ja toimitusaika 8-10 viikkoa.

Toivotaan, että heidän mainontaan saadaan joku järki joskus. Ymmärrän kyllä, jos joskus jonkin liikkeen mainoksessa on jokin tuote ja sitä ei olekkaan mainoksen ilmestyessä vielä saatavilla. Siihen saattaa olla monta liikkeestä riippumatonta syytä, joita ei voi kun pahoitella. Yleensä yritysten lehtimainokset tehdään jo vähintään viikko ennen ilmestymistä ja virheiden korjaaminen ja toimitusten viivästyminen on vaikea saada korjattua mainostoimistolle/painolle jo lähetettyyn mainospohjaan.

Onneksi yhä useammat liikkeet pitävät lupauksensa ja kirjoittavat tarjoustakuulapun, jolla tuotteen pystyy lunastamaan myöhemmin tarjoushintaa..

Äänestä
  • tilasimme suomisoffasta kulmasohvan kahdella mekanismilla. Toimitusajaksi ilmoitettiin 8 viikkoa. nyt sohvaa on odotettu 11,5viikkoa. Kun kävimme liikkeessä lukuisten puhelintiedustelujen jälkeen meille luvattiin että saamme sohvan tämän viikon sunnuntaihin mennessä ja jos ei muuta niin sitten mallikappaleen. Onneksi emme ole maksaneet sohvasta vielä senttiäkään, koska mallikappale on käytetty sohva (asiakkaat testaavat=käyttöä) ja siitä en maksa samaa hintaa kuin uudesta. Lisäki vielä sohvan kangas ja samalla sen väri on vaihtunut matkan varrella ilman että meille olisi siitä mitään ilmoitettu (saimme tämän selville kun myyjä puhelimessa kyseli että kun tilausta on muutettu). Ei kankaan vaihtaminen haittaa, saamme 900€:n kankaan 600€:llä, mutta se väri, entäs jos olisinkin välttämättä halunnut beigen enkä tummanruskeaa??

    On kyllä täysin varmaa ettemme asioi ko. liikkeessä enää..

    Äänestä

Onko kellään kokemusta Plaza kankaan kestosta, hinnasta ja käykö koiraperheelle ?

Äänestä
  • Plaza kangas on maailman huonoin kangas metrihinta 5 euroa. Revi siitä huumoria ....
    Oikeesti älä vaan osta.

    Äänestä

Samat sänkytarjoukset vuodesta toiseen vain otsikot muuttuu, tavaraa ei saa! Tosi kallis liike niille tavaroille joita saa ostaa. Kellä on ostettu tarjoustuote, häh?

Äänestä

Mainonta on todella harhaan johtavaa ja sitten kun asiakas saadaan ostamaan myyjän vakuuttelujen jälkeen sohva kalliilla ja kesävällä kankaalla, luullaan sohvalla pärjättävän sellaset 5-8vuotta. Niinpä niin.

Pienikokoinen tarjoussohva 199€ muuttui laadukkaan kankaan valinnan jälkeen n.550€:n sohvaksi. Nyt vajaan vuoden jälkeen kangas on venynyt niin paljon että se on kauttaalataan rytyssä ja ne juonteet ovat jääneet pysyvästi niin kankaaseen kuin sen väriinkin.

Sohvatyynyt pitävät muotonsa niin pitkään kuin niiden päällä ei istu. Täyte on normaalin istumisen jälkeen repeillyt sohvatyynyjen sisällä niin että istuessa tuntuu selvästi kuoppia ja muhkuraisempia kohtia.

Ja laadun kruunaukseksi joka kerta kun sohvan vasempaan päätyyn istun, narahtaa runko muistutuksena suomisoffan laadusta ja palvelusta.

Erään tuttavan kanssa satuin olemaan asiasta puheissa ja tuli ilmi että rungon narinaa lukuun ottamatta hänen tarinansa on aivan identtinen.

Kaiken kukkuraksi sohvastani puuttui toimitettaessa yksi sohvatyyny. Soitin liikkeeseen ja nainen aikoi pitkän vakuuttelun ja suostuttelun jälkeen tilata uuden. Ilmoittavat sitten heti muutaman päivän kuluttua kun tyyny on saapunut. Ei pahoitteluja. Annettiin vain ymmärtää että kusetan heiltä ylimääräistä tyynyä. Ja mihinköhän minä sellaista tarvitsisin?! Kului viikko ja toinen. Viiden viikon päästä itse kyselin sohvatyynyn perään ja kenelläkään ei ollut mitään tietoa tilatusta tyynystä.

Koskaan en aio alentua ko. liikkeeseen enkä sitä kenellekään suosittele!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_.:-:_-:: kirjoitti:

Lehdessä oli mainos kuvan kanssa: Sohva vain 100 €. Ei kun menoksi katsomaan. Kysyin myyjältä sitä satasen sohvaa.

"Niin, tuota, öh, sohva on satasen ilman rahia, rahi on 29 € (rahi oli kuitenkin mainoksen kuvassa mukana ilman eri mainintaa). Niin, ja öh, tuo satasen hinta on vain tälle kankaalle, joka on niin ohutta, että kärpäsetkin lentää läpi. Oikealla huonekalukankaalla hinta on 495 €."

No, saivatpa tuolla tempulla ainakin yhden pariskunnan liikkeeseen tutkimaan sohvia. Muija tosin sanoi, että tuosta firmasta meille ei sitten osteta mitään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu