aseistetut vartijat

muuta vaihtoehtoa ei ole koulusurmaajien pysäyttämiseksi.
3132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

känninuorisolauma kun tulee kadulla vastaan niin aika mäihä jos ei puukosta selkään saa!

Äänestä

Venäjällä on monissa kouluissa ollut vartijat Beslanin koulukaappauksen jälkeen.
Kävin vuosi sitten venäläisessä koulussa asioimassa ja oli aika yllättävää, kun aseistettu vartija pysäytti minut eteisaulassa. Sisälle ei päässyt, vaan koulun rehtorin piti tulla aluksi asioimaan kanssani aulaan ja hakea minut sieltä. En ole edes tshetseenin näköinen.

USA:ssa on myös vartijoita kouluissa, en tiedä onko käytäntö kaikissa kouluissa.

Pystyisikö vartija estämään tällaiset ampumasurmat? Kaipa kouluun voisi kaikesta huolimatta viedä aseita.

Äänestä
  • kuka näille vartioille maksaisi palkan? Ei sielä ilmaiseksi olla maalitauluina tuleville kahjopäille.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kouluihin kirjoitti:

muuta vaihtoehtoa ei ole koulusurmaajien pysäyttämiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu