Systeemi panee perseeseen ja kutsuu sitä rakkaudeksi, sinä alistut ja kutsut sitä demokratiaksi!
Puhun vapaudesta, sinä kutsut minua loiseksi.
Puhun muutoksesta, sinä käperryt itseesi ja kutsut poliisit.
Olet nuollut perseitä jo niin kauan, ettet tunnista enää "vapaudenmansikan" makeaa makua suussasi.
Puhun vapaudesta, sinä kutsut minua loiseksi.
Puhun muutoksesta, sinä käperryt itseesi ja kutsut poliisit.
Olet nuollut perseitä jo niin kauan, ettet tunnista enää "vapaudenmansikan" makeaa makua suussasi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mikä systeemi? Mikä on systeemi? Määrittele.
Mitä muuttaisit, jos sulla olisi kaikki valta.
Millä turvaisit kaikkien toimeentulon? Mansikoitako syöttäisit? Entä pahat ihmiset? Mitä heille pitäisi tehdä? Ruokahuolto, miten järjestäisit. Asuminen, talvisaikaan täällä on vilu, joten sekin pitää jotenkin turvata.
Nyt kun olet mansikoiden makuun päässyt, niin eikö olisi reilua, että muistaisit myös meitä, jotka sen masikan sulle hommaamme ja otamme perseeseen systeemiltä.
Älä sano, ettet sinä sitä ole meiltä pyytänyt, sillä pyydät jokakerta, kun avustushakemuksiin nimesi rustaat.
Systeemi sut kehdosta hautaan vie - jokin pieni ääni päässä sanoo "se ei voi olla mun tie".
Katso mihin järjestelmä kapitalismi, rahanahneus ja työnorjuus ajaa ihmiset ja tämän pallon.
Hiukan kun poikkeat kartalta valkoisen miehen alueelta näet nälkää, kurjuutta, sotaa.
Eläimet on orjuutettu tuotantokoneiksi, luonto valjastettu ahneutemme käyttöön.
Anarkismiin astuessa joudumme luopumaan niistä rahalla ostettavista "yleellisyyksistä" joita olemme iilimatoina imeneet luonnon ja ihmisten hyvinvoinnin kustannuksella.
Mansikkaa ei voi ostaa, se pitää ansaita!
Paljon puhetta, vähän sanottavaa.
Kertaus biologian alkeisiin, mansikkaa ei ansaita, se istutetaan, sitten sitä puskaa hoidetaan, sitten ne marjat poimitaan. Tietenkin kaiken tämän edellytyksenä on se että sinulla on paikka missä kasvattaa mansikkaa, jota jos kukaan ei sinulle raivaa kuin sinä itse, niin ei mansikkaa mussuteta.
Metsämansikkaakin voit syödä, niitä vain on kovin vähän ja harvassa, että jos me kaikki elettäisiin niillä kuin siat pellossa, niin hetken perästä niitä ei olisi, mieti sitä samalla kun tavaat filosofian kurssiasi, ja uppoudut niiden ihmisen iilimatomaisuuteen jotka pitävät huolen siitä että sitä sapuskaa aikuisten oikeasti on.
Jätit muuten täysin vastaamatta edellisen kommentaattorin kysymyksiin.
Joku on taas pilvipäissään laajentanut tajuntaansa ja pelastaa maailmaa Suomi24:n kautta. Kiitos.