Eli niin onko savu eli ihan normaali savu esim, grillistä vaarallista elimistölle? Koska mietin jos paperin rullaa ja sen sytyttää siitä tulee savua, joka muistuttaa tupakan savua. Joten mietin onko se vaarallista, jos sitä vetää henkeen?
savun haitat?
10
4289
Vastaukset
- mmm
en tiedä, mutta ainakaan se ei ole yhtä paha kuin tupakka
- aaaaaaaaaaah11
Ei se vaarallista ole, mutta kyllä savussa on myrkyllisiä kaasuja. Paperinkin savussa on paljon, kokeile vaikka juuri noin kuin kuvasit, pitäis tuntua aika ilkeeltä. Sitten voit kokeilla muovipintaista paperia jossa esim. runsaasti painoväriä, palaa huonommin kyllä mutta sitä nannaa savua tulee enemmän. Puu palaa puhtaimmin joten sen savua ei kannata haistella.
Lisäksi savussa on mm. häkää joka tekee hyvää aivoille, voit ehkä pitääkin efektistä kun tuollaisia edes kysyt. Jotkut ihmiset ihan kivasti tappavatkin itsensä auton pakoputkesta tulevalla savulla, häkä ja muut pakokaasut tainnuttaa rauhallisesti uneen, toisin kuin tavalliset palokaasut. - .....
en usko että se on haitaksi mutta ei se hyvääkään tee, koska siinähän syntyy juuri häkää.
- Jljoprofinland
Olen itse kin testannut sama mutta ei se vaarallista ole mutta en suosittele kenellekään hengittää savua sillä keuhkot on tarkoitettu hengittää happea eikä savua. Savu on suurissa määrissä hengen vaarallista eli en suosittele hengittämään tahallaan savua.
- eihyväksimutta
Kyllä Suomessa jo suunnitellaan säännöstöä, jonka mukaan puulämmitystä ja puulämmitteisiä saunoja rajoitetaan. Niissä on ties mitä hiukkasia.
Ihan oma keho reagoi savuun mieluummin väistämällä kuin hengittämällä. Savu käy henkeen ja silmiin. Ei se ihan terveellistä ole.
Kaikesta huolimatta haluan silloin tällöin nauttia puulämmitteisestä saunasta, savusaunasta, tulesta laavulla ja kynttilöistä pimeään aikaan. - Epätietoinen131
Entä jos on polttanut sipsiä? Onko haittoja sen savun hengittämisestä
- Anonyymi
Olen samaa mieltä tämän blogin kirjoittajan kanssa
https://ainoakotini.blogspot.com/2021/01/jokainen-rakentamaton-takka-on.html - Anonyymi
Ite oon 11 ja veän ite samallain en tiiä onko järkevää
- Anonyymi
Onko esim jos tekee vähän niinkuin tupakan tee lehdistä haitallista keuhkoille
- Anonyymi
Mitä tehdä kuin hengitti Savua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741