Jos ajattelis autoa 10 vuodeksi eteenpäin tai vielä pitemmäksi aikaa eli 350 000 km tai enemmän niin kuinkas luulette, että tuo uusi Forre diesel kestää?
Forester Diesel
8
2598
Vastaukset
- ainakin
tuossa vaiheessa perusteellisesti sisäänajettu.
Anteeksi... en voinut vastustaa lapsellista kiusausta. =)- palle ramstetti
Mina ajoin taannoin 220hp RS Legacylla 360.000km Vain yksi pakoventtiili vaihdettiin.
- forre
tuohon ei kukaan tiedä vastausta, vaikka autot testataan ennen myyntiin tuloa, ei voida varmuudella tietää kuinka jotkut materiaalit kestää esim. lämpötilanvaihteluita 10 vuden käytössä. Itse valitsen autoni myös sillä perusteella, että kuinka se toimii ensimmäiset kaksi vuotta, kun on muutakin ja parempaa tekemistä kuin juosta korjaamolla, siksi valintani on juuri subaru.
Konetta kehitettiin 7 vuotta ja oli mm.
Saksassa koeajossa 2-3 vuotta ennen markkinoille
tuloa, joten kokemukset tuosta 350 tuhannen km:n
"sisäänajosta" ovat olemassa. Subaru nimittäin
testaa autonsa itse, eikä anna testattavaksi
asiakkaille, eli auton ostajille.
Niinkuin muutamat, eli kaikki, eurooppalaiset
autotehtaat.- äkstee
Tuosta testauksesta.
Eilen just vilkaisin tuosta linkistä
http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/takaisinkutsukampanjat/
ADAC:in tilastoa takaisinkutsuista, kolmelta viimeisimmältä vuodelta. En onnistunut löytämään Subarua niistä, mutta niitä saksalaisia preemium-merkkejä näytti olevan.
Ehkäpä minustakin on tullut "Subaru-hullu" juuri sen luotettavuuden, harmittomuuden vuoksi.
Ihan kohta 20 vuotta Subaruilla. - Henkari
äkstee kirjoitti:
Tuosta testauksesta.
Eilen just vilkaisin tuosta linkistä
http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/takaisinkutsukampanjat/
ADAC:in tilastoa takaisinkutsuista, kolmelta viimeisimmältä vuodelta. En onnistunut löytämään Subarua niistä, mutta niitä saksalaisia preemium-merkkejä näytti olevan.
Ehkäpä minustakin on tullut "Subaru-hullu" juuri sen luotettavuuden, harmittomuuden vuoksi.
Ihan kohta 20 vuotta Subaruilla.paljos tossa uudessa dieselissä on huoltoväli? ja mitä suunnilleen perushuolto maksaa?
- forre
Henkari kirjoitti:
paljos tossa uudessa dieselissä on huoltoväli? ja mitä suunnilleen perushuolto maksaa?
ei mikään tieto, mutta varmaankin sama 15 tkm, mikä on myös muissa malleissa, ja vaikka se tuntuu lyhyeltä matkalta, on se auton kestävyyden kannalta paljon parempi kun joku 30 tkm long life, ainakin suomen olosuhteissa, diesel malliston huollot ovat huollosta saamani tiedon mukaan vain aavistuksen kalliimmat kuin bensakoneellisiin, lisää hintaa tuo esim. polttoaineensuodatin vaihdetaan varmaankin 30 tkm välein (?), mutta taas jakopää on huoltovapaa ketju. 2,0 legacyyn maksoi 15 tkm huolto vajaa kaksisataa.
- ettäettä
Henkari kirjoitti:
paljos tossa uudessa dieselissä on huoltoväli? ja mitä suunnilleen perushuolto maksaa?
halvin koneremontti on öljynvaihto. Ja huolloissa säästää kun ajaa citistä sivummalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h373007- 1342513
- 492378
- 1582104
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201818- 401449
- 391091
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa191067- 511057
- 861015