Syön e-pillereitä (cerazette) olen syönyt jo yli vuoden ja nyt kun alko uusi 3kk satsi niin en ole tämän ekan kk aikana unohtanut pilleriä kertaakaan mutta menkat on jo yli viikon myöhässä. että voiko tosiian olla niin piip huono tuuri että olisin raskaana? ja kun olen 15v nii ilmottaako lääkärit vanhemmille jos nyt sattusin olemaan raskaana? :( pitäsikö vielä odottaa menkkoja vai?
APUA ..!
TYTTÖ 93
7427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Cerazette®-tablettien käytön aikana vuodot voivat muuttua epäsäännöllisiksi. Vuoto voi olla vähäistä tiputtelua, joka ei edes vaadi sidettä, tai runsaampaa vuotoa, joka muistuttaa niukkaa kuukautisvuotoa ja vaatii kuukautissuojan käyttöä. Vuoto voi myös jäädä kokonaan tulematta. Vuotojen epäsäännöllisyys ei merkitse Cerazette®-tablettien ehkäisyvarmuuden heikkenemistä. Yleensä se ei vaadi mitään toimenpiteitä, vaan voit jatkaa Cerazette®-tablettien käyttöä. Jos vuoto on runsasta tai kestää pitkään, käänny lääkärin puoleen."
Minusta tuo on aika selvästi sanottu.
Itse olen käyttänyt Cerazettejä vuoden verran. Tänä aikana ei ole kertaakaan tullut varsinaisia menkkoja. Tiputtelua ja vuotoa tulee ihan milloin sattuu, välillä on pidempi aika ettei tule mitään, välillä tiputtelen jatkuvasti. Jos sulla tosiaan on Cerazetten kanssa säännölliset menkat, kuulut vähemmistöön. Ja vuotorytmi voi muuttua tuon pillerin käytön aikana. Pakkausselosteessakin sanotaan, että joillakin vuodot loppuvat jossain vaiheessa. Vaikka ne menkat nyt ovatkin "myöhässä", en vielä sinuna sen takia olisi huolissani (jos kerta olet kaikki pillerisi ajallaan ottanut). Mutta ainahan sen raskaustestin voi ostaa, siitä ei tartte kertoa vanhemmille. Tee se vaikka koulussa niin et "jää kiinni".
syödään jatkuvasti, toisin kuin yhdistelmiä....
Cerazettea käytetään samoin kuin yhdistelmäpillereitä (3 viikkoa pillereitä, sitten viikon tauko) ja niissä on jopa sama unohdusaika eli 12h. Ovat muista minipillereistä poikkeavat sillä tavalla.
Parempi ois kun koko palsta lopetettais, niin tyhmää juttua täältä saa lukea. Josko nyt kuitenkin viimeinen kirjoittaja uskois, että sitä cerazettea syödään ihan joka päivä, ainoo ero muihin muihin mineihin on pidempi unohdusaika, se 12h. Netissä on luettavissa kaikkien Suomessa myynnissä olevien pillereiden käyttöohjeet, mutta näköjään tieto ei tee autuaaksi tässäkään asiassa. Ja edelliselle kirjoittajalle, onko niin vaikea tajuta, että pillerit ostetaan 3KK:n PAKETEISSA, eli ei mistään mystisestä ajanjaksosta ole kyse. AP:lle sitten vielä, että toivottavasti söit niitä pillereitä ohjeen mukaan eli joka päivä, muuten ei kunnian kukko laula!
epäile insestiä.
Osta raskaustesti, aika simpe, jos oot raskaana niin
sekin täytyy selvitellä rauhallisesti, äidille kerrot ensin. Ja kyllä mahdollisella lapsen isälläkin on vastuu, vaikka olis kylän kovin molomies.
oli just tollane juttu eikun vaa laskee päiviä ja käyt lääkäril ainaski ite lopetin pilsuilla leikkimisen:) kortsut o paljo varmempii