E-pillereiden aloitus

Olen 18v aktiivisesti urheilua harrastava tyttö.Kuukautiseni alkoi 16-vuotiaana,mutta ovat varsinkin viimeisen vuoden ajan olleet ERITTÄIN epäsäännölliset tai siis niitä ei juurikaan ole ollut. Olen käynyt juttelemassa asiasta terveydenhoitajan kanssa ja kuten tiedossa olikin niin tiukka treenaaminen voi aiheuttaa menkkojen jäämisen väliin. Minulla on jonkin verran iho-ongelmia ja kysyin voisinko aloittaa pillereiden syönnin iho-ongelmien sekä epäsäännöllisten kuukautisten vuoksi. Terkkari määräsi Yasmin-pillerit ja sanoi,että alottaa ekana vuotopäivänä. No siitä on nyt aika pitkä aika (n.4kk)ja menkkoja ei edelleenkään ole tullut. Voiko pillereiden syönnin aloittaa ilman että on ensimmäinen vuotopäivä tai käynnistää esim.hormooneilla kuukautiset..ei jaksais oottaa noitten iho-ongelmienkaan takia vuoteen 2020 ennen kuin menkat alkavat :D kiitos vastanneille!
4346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Terkkari ei saa määrätä mitään reseptilääkettä, vain lääkäreillä on oikeus kirjoittaa reseptilääkkeille resepti.
Yasminit ihoon....Miksei Diane Novia?
Voi käynnistää ja voi aloittaa ei-vuotopäivänä, mutta e-tehoahan ei sitten ole heti, mutta nämä kait nyt tulevatkin indikaatiolla acne.
Sinuna kääntyisin ihan lääkärin puoleen ennen kuin aloittaisin pillerit.

Äänestä

joo siis kirjotin ton niin nopeesti että siis terkkari vaan suositteli niitä pillereitä ja neuvolasta sitten sain ne..viime keväänä minulla käynnistettiin kerran hormoonikuurilla menkat,mutta yhdet oli ja se siitä..miten "vahvoja"nuo diane novia ovat?en nimittäin haluaisi mitään hulluja tehohormoonipillereitä..

Äänestä

  • Terolutilla voidaan käynnistää kuukautiset niin että saat alettua pillerit.

    Itse kyllä suosittelisin sulle että menisit nyt ihan kunnon gynekologille, joka tekisi sulle munasarjojen ultraäänikuvauksen. Noi oireet nimittäin eivät välttämättä johdu liiasta urheilusta vaan ne voivat johtua myös PCOS:ta. Itselläni nimittäin oli samankaltaisia oireita, ja ne tulivat juuri siinä 18-vuoden kieppeillä. Vasta viime vuonna mulla sitten viimein diagnosoitiin PCOS, toivoisin että olisin tienny asiasta paljon aiemmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dydeli kirjoitti:

Olen 18v aktiivisesti urheilua harrastava tyttö.Kuukautiseni alkoi 16-vuotiaana,mutta ovat varsinkin viimeisen vuoden ajan olleet ERITTÄIN epäsäännölliset tai siis niitä ei juurikaan ole ollut. Olen käynyt juttelemassa asiasta terveydenhoitajan kanssa ja kuten tiedossa olikin niin tiukka treenaaminen voi aiheuttaa menkkojen jäämisen väliin. Minulla on jonkin verran iho-ongelmia ja kysyin voisinko aloittaa pillereiden syönnin iho-ongelmien sekä epäsäännöllisten kuukautisten vuoksi. Terkkari määräsi Yasmin-pillerit ja sanoi,että alottaa ekana vuotopäivänä. No siitä on nyt aika pitkä aika (n.4kk)ja menkkoja ei edelleenkään ole tullut. Voiko pillereiden syönnin aloittaa ilman että on ensimmäinen vuotopäivä tai käynnistää esim.hormooneilla kuukautiset..ei jaksais oottaa noitten iho-ongelmienkaan takia vuoteen 2020 ennen kuin menkat alkavat :D kiitos vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu