kiinostas tietää yleisesti onko jenkkeihin kalliit vara-osat,entä osien saatavuus?jarru,moottori,voimansiirto,yms.. ku ajatellu laittaa jonkulaisen kesä auton..
jenkki mielessä..
5
599
Vastaukset
- rane-58
..on löytynyt hyllytavarana omiin GM-autoihin. Korin osia on joutunut tilailemaan.. Hinnat kokolailla halvempia, kuin nyky ns. "laatuautojen".
-Tervetuloa hyvän harrastuksen pariin.. Itsekkin kesät ajelen vanhalla jenkillä!- dr.poze
kiitoksia tiedosta.. onhan niis kasikoneis sitä jotaki,ei siitä pääse mihkää :)
- breatherman
Osien hinnat riippuu hyvin pitkälti mallista. Perustekniikan osat on suht halpoja 60-70-luvun autoihin ja osien saatavuus on hyvä. Mustang ja 55-57 chevrolet on helpoimpia autoja löytyy mitä vaan eikä pahan hintasia. Taasen esim. 50-luvun cadillac perusosaa saa sytytyspuolelle yms. mutta listat ja korinosat on suolaisen hintasia.
- Retkuilija
voisi tulla kyseeseen.Niistä saa rakenneltua asiallisen näköisiä pelejä kohtuu hinnalla.
Jees. Elikkä ainakin omasta kokemuksesta muutamaan capriceen, astroon ja chevy van g20:een löytyy osia todella hyvin.
kulutusosat suht ilmaisia ainakin verrattuna avensikseen (vaimon käyttöpeli)
vaneissa ja minivaneissa (varsinkin noissa pendoliinoissa esim trans sport jne) saa sitten varata paljon kirosanoja ja viitseliäisyyttä kun konehuoneessa on hitusen ahtaampaa. Esim tulppien vaihto astroon tai transportiin on ensikertalaiselle hitusen hauska operaatio.
Kardaanin ristikot on kulutustavaraa mutta ei maksa kuin 15€ kipale ja on helppo vaihtaa...
Käy kunnon koeajolla ja tunnustule miten kone ja laatikko pelittää...laatikkorempat olen itse jättänyt ammattilaisille ja se on vähän tyyriimpää touhua. Mutta jos on ollut hyvässä pidessa niin ovat lähes ikuisia vehkeitä.
Ruosteherkkiä ovat pohjastaan joten tsekkaa myös pohja. Itse kävin vartavasten vanin noukkimassa rovaniemeltä jotta sai tervepeltisen ja pohjaisen.
tsekkaa myös www.overdrive.fi foorumin keskusteluja. Sieltä saa paljon apua niin hankintaan kuin huoltoonkin.
usaparts
southwesttrade
noista liikkeistä löytyy hyvin osaa.
ja kun dollarin kurssi on ollut alhaalla niin jenkeistä nettikaupoista saa todella edullisesti varsinkin jos tilaa enemmän tavaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1053565Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv2242316Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02120Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k381869Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91669- 951128
No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....5920- 51882
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu70860Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.
Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti130822