Enterorokon tarttuminen aikuiseen?

Olen töissä päiväkodissa ja meillä on tällä hetkellä enterorokkoepidemia meneillään. Lapsia on sairastunut mutta onko kenelläkään kokemuksia miten helposti kyseinen rokko tarttuu aikuiseen lasten kanssa päivittäin työskentelevään?
Itselläni nyt kurkku ollut tämän illan tosi kipeänä ja mietin olisinko voinut saada tartunnan..
24077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse sairastan sitä juuri parhaillaan. Nieleminen on todella kivuliasta ja lämpöä. Lääkkeenä vain 800 buranaa. Että kyllä se aikuiseenkin tarttuu (28v.). Meillä ei ole edes lapsia, enkä ole ollut lasten kanssa tekemisissä ja silti sairastuin.

Äänestä
  • Sairastin aikuis iällä entero rokon pahimman version (aasiasta tullut).
    Tauti sinänsä nyt ohi, mutta nyt lähtee sormista ja varpaista kaikki kynnet.Myös lapsiltamme lähti kynnet.Kynsien irtoaminen alkaa vasta noin 2-3 viikon päästä varsinaisesta sairastamisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hoitaja kirjoitti:

Olen töissä päiväkodissa ja meillä on tällä hetkellä enterorokkoepidemia meneillään. Lapsia on sairastunut mutta onko kenelläkään kokemuksia miten helposti kyseinen rokko tarttuu aikuiseen lasten kanssa päivittäin työskentelevään?
Itselläni nyt kurkku ollut tämän illan tosi kipeänä ja mietin olisinko voinut saada tartunnan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu