Eiköhän kaksi kouluammuskelua vuoden sisällä ole näyttöä siitä että suomen aselakiin tarvitaan järeitä muutoksia.
Kirjoita nimesi adressiin jos olet sitä mieltä että olisi jo korkea aika kieltää käsiaseet
http://www.adressit.com/kasiaseet_pois
Kirjoita nimesi adressiin jos olet sitä mieltä että olisi jo korkea aika kieltää käsiaseet
http://www.adressit.com/kasiaseet_pois
Vastaukset 11
Vanhimmat
sillä se ,jos mikä,saastuttaa !
Kuulehan sen aseen saa hankittua ihan pimeästi vaikka tosta helsingin satamasta yöaikaan jos käteistä löytyy, tai sitten sen voi ostaa virosta tai muualta ja tuoda suomeen uittamalla se vesitiiviissä laatikossa tai vastaavassa ensin saaristoon ja sieltä kämpille.
Vaikka kaikki aseet kiellettäisiin myös tornilta niin aina sen aseen saisi suomeen tuoduksi.
tapoja löytyy!!!!
AlAKAA JO EPÄILYTTÄÄ, että sinä oot koko välikohtauksen takana, koska oot tuommonen HITON PUOSKARI, joka luulee parantavansa joidenkin hullujen taudin, kiellättämällä vaikkapa Juutalaisten massamurhan, niinkuin, Iranin PÖKÄSTI PÖLÖVÄSTI.
Sinä oot samanlainen PÖKÄSTI PÖLOVÄSTI, vaikka et KÄSITÄKÄÄN yhteyttä mainitsemaani PÖKÄSTI PÖLÄVÄSTIIN.
minusta ei millään logiikalla aselain muutos estä näitä vastaavia tapahtumia.sad but true.suomessa 2 tapausta vuoden aikana,montako vastaavaa on ollut 100 vuoden aikana?ei paljon muita kuin nämä kaksi.
aseen saa huomattavasti helpommin hankittua ilman lupaa kuin luvan kansa jos tahtoo..vähän kuin tapettais kyykäärmeet sukupuuttoon varmuuden vuoksi,jottei tulis hämeenkadulla vastaan ja hyökkäisi.
jos nupissa sekoaa kun katselee toimintaelokuvia ja niitä sotapelejä leikkii netissä liikaa joka johtaa tällaiseen toimintaan niin poistetaan tv ja internet ekaks ja sitten ne aseet.pitkä johdanto mutta ei näitä ilman väkivaltaviihteen vaikutusta sattuisi,ei ainakaan ennen vanhaan,joku talvisota tais olla mutta se olikin eri juttu,kai.
Taas joku paskahampuusi siellä koittaa syyllistää esineitä, hullujen sijasta, ja kääntää huomion pois asianytimestä.
Onneksi näemme paremmin.
mitäpä haittaakaan siitä on jos aseet kielletään. leikkikää pleikkarilla ja vesipyssyillä.
5000€ sakot vaan aseen hallussapidosta niin johan rupee ne turhat kapistukset häviämään.
Niin minä pidän aseistani kyllä huolen.
Tämä maa tarvitsee edelleen aseen käyttötaitoisia miehiä, turvatakseen suomen kansan olemassaolon vapaiden kansakuntien joukossa, eikä sinunlaisista aeeistakieltäytykistä oo yhtään mitään apua missään asiassa.
Sen todistaa jo sekin, että sinä luulet aseita kieltämällä joidenkin hulluuden paranevan,- vaikka hullujen usuttajana toimii hevimusiikki, ja kaikenmaailman tappopeliserverien ylläpitäjät.
Voi hitto, mitä PÄÄN pensaaseen pistämistä sinäkin harrastat, kun kuvittelet murhien sillä loppuvan, jos aseet kielletään.-En voi muuta kuin säälien nauraa.
Sekö maailmaa parantaisi.
Yhtä tyhmä ollet kuin Pääministeri.
Ainoa jonka tunnen,on Sakke.Jonka ase
on tappanut.
Kun kiväärin itse"tyhmyyttään" jätti
ladattuna puuta vasten.
Kaatu piru ja laukesi.
Eräkahvit jäi juomatta...
Muissa on ollut sormi liipasimella.
Muussa on vika kuin aseissa,,,
Säästöä,voivotusta,nyt pitää,suremme,
koko Suomi suree,ym. ym.ym.
Mitään ei tapahdu.
Pari päivää,kaikki on UNOHDETTU.
JOS SATTUU UHRIEN OMAISIA LUKEMAAN,
OSAANOTTONI TEILLE!
Ps Kirjoitus oli päättäjille,
mutta tuskin kapinetista ehtii......
..käyttäjien. mutta kun kansa on todistettavasti mätänemässä siinä määrin että älli pehmenee eikä osaa käsitellä aseita.
aseet pois vaan, harmi tervepäisille mut ottakaa kuulapistoolit..sopivimpia suomen debressiivisyyteen.
Omistat vain sen korkkipyssyn, ja annat meidän tervejärkisten olla vapaana omista fantasioistasi?
Kun se mainitaan tuossa meiliosoitteessa.
On äärimmäisen typerää alkaa kieltämään jotakin, juuri kun on tapahtunut, jälkijättöistä touhuilua.
Samaan typeryyteen sortuu myös poliitikot, kuten Vanhanen ja Holmlund ja olisikin viisaampaa vaihtaa jälkimmäinen välittömästi pätevämpään.
En varmasti kirjoita tuollaiseen typeryyteen nimeäni ja kehoitan muitakin harkitsemaan kahdesti, vaikkapa kuukauden päästä, kun kohu on laantunut, eivätkä tunteet hallitse.