Diesel bensan hinnalla mainostaa Mazda tämän päivän lehdessä. Tottako?
Mazda 6 diesel
alk 25.790€
131087
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ostaa.
Kuule, ootko ottanu yhtään selvää Mazdan ruostumisesta ennen kuin kirjoittelet keskustelupalstoille. Mazdalla oli kuutosen kanssa lieviä ruosteongelmia ensimmäisissä vuosimalleissa, joiden ongelmat maahantuoja on korjannut esimerkillisesti paikallisissa merkkikorjaamoissa. Seurattuani tilannetta ei uudemmissa versioissa ole ko. ongelmaa ilmennyt.
Ja nyt kun Mazda esitteli vuodenvaihteessa uuden kuutosen, voin olla varma, että se on minun seuraava ajoneuvo.bb
Otsikossa sanot ettei ruostu mutta sitten sanot että on lieviä ruostevikoja.
Tekniikan Maailma testasi muutaman vuoden vanhan vaihto-Mazda6:n ja totesi pohjan olevan murheellisessa kunnossa.
Mazda6 on hyvä auto, jos sen ostaa uutena ja myy kolmen vuoden kuluttua.
Käytetyn Mazda6:n ostaa vain mielenvikainen tai asioista täysin pihalla oleva. Jos auto on uutena ruostesuojattu, silloin kannattaa ehdottomasti ostaa Mazda6.
Valitettavan harva vain on ruostesuojattu uutena.
eli ruostesuojauskaan ei hirveästi auta. Sinkitys on surkea jos sitä edes on, maali- ja lakkapinnat on ohuita.
Liekö Mazda tämän hetken huonoin nykyauto.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?article=112567&print=true
Vaikka uittaisi ruosteenestoaineessa masa kuutosen, ei auta ovien kittisauma-ongelmiin. Sama vika kuin emoyhtiö Fordin Mondeossa ja Focuksessa: ovisaumat ruostuu, jopa 2-3-vuotiaissa ruoste puklaa saumoista.
Ohje: Vältä koko kutosta.
on aivan hirvittävän huono auto ja ruostuu pahoin.
pelle. Sama tyyppi kirjoitteli Mazda-palstalle ruoste-juttujaan. On se kumma kun tänä vuonna tullut malli jo alkaa ruostua. Saavutus sekin. Ja ettei ruostesuojaus muka auttais. Kaikkea kanssa.
Taitaa olla kuusetusta, ei ainakaan tuolla 25790€ hinnalla saa dieseliä, siitä joutuu maksamaan n.30t€, eikä silloinkaan saa edes lisähintaan kunnon ksenon-valoja, vaan joutuu tyytymään huonoihin (lue TM-vertailu) halogeeneihin.
Kaksilitraisella diesel-koneella Mazda maksaa saman kuin kaksilitraisella bensakoneella, hinta karvan alle 30 000€. Eipä tuossa ole mitään ihmeellistä.
Kaksilitraisella diesel-koneella Mazda maksaa saman kuin kaksilitraisella bensakoneella, hinta on karvan alle 30 000€. Eipä tuossa ole mitään ihmeellistä.
Et saa uusikorista kutosta dieselinä tuolla hinnalla! Ohje: autossa kuin autossa on fiksuin ja järkevin malli hinnat alkaen-malli eli 1,8 bensa. Jos siihen nyt törsää ottamalla elegancena, niin jo on järkipaketti maamme teille. Koneen voima riittää täysin, ja kone on vapari eli ei turbokoneiden monimutkaisuutta ja vikaherkkyyttä. Vakuutusmaksut alhaisimmat ja muutkin käyttökulut pienimmät. Ja kun aikanaan vaihtaa, arvonalenema noista kaikkein pienin.