Sukuselvitys

sukupuuhun

Miten sukuselvitys tehdään? Haluaisin saada tietooni sukupuuta varten äitini ja isäni iso- ja isoisoisät sekä iso- ja isoisoäidit. Onko netissä siihen mitään ohjelmaa vai pitääkö kääntyä maistraattien puoleen?

12

11901

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri kokenut

      Pyydät heidän tekemään sukuselvityksen ja kerrot mihin saakka haluat tietää. Maksaa 10 euroa tunnilta. Ei siis paha ollenkaan.

      • seurakunnissa...

        tuntiveloitus suurempi eli kannattaa tiedustella työn hintaa ja sitten arvioida kannattaako teettää. Miksi et menisi sukututkimuskurssille ja sitten itse hakisit tiedot ja ehkä enemmänkin.


      • sukututkimuksesta

        Kirkkoherranvirastojen hinta sukututkimuksesta on 21,85 euroa/h ja heillä saattaa olla kuukausien jonot. Arkistojen veloitus on yli 50 euroa tunti ja sitä tarvitaan kun tehdään tutkimusta esim. 1800-luvun puolelta.


    • ... sukututkimusta harrasta...

      Voit aloittaa itse tuon sukututkimuksen tai selvityksen. Ihan ensimmäisenä ota ja kysy vanhemmilta nuo tiedot eli heidän vanhempiensä ja isovanhempiensa sekä setiensä, tätiensä ym. lähisukulaisten tiedot. Kannattaa myös ottaa sisarusten tiedot, koska niistä on apua silloin kun jäljittää henkilöä esim. samannimisten joukosta. Kirjoita nämä tiedot muistiin joko paperille tai koneelle, voit myös käyttää sukututkimusohjelmaa, johon tiedot on kätevä syöttää sukupuun muotoon. Jos haluat sellaisista lisätietoa, kysy.

      Kun olet kysynyt vanhemmilta tiedot, ja mm. ottanut selvää, onko heillä nuo tiedot jossain paperilla, perheraamatussa tai onko joku tilannut sukuselvityksen yms. kysy samoja juttuja lähisukulaisilta ja pistä taas tiedot muistiin.

      Seuraavat tiedot täytyy olla henkilöstä:
      - koko nimi (myös alkuperäinen sukunimi, se joka oli syntyessä)
      - syntymäaika
      - syntymäpaikka (seurakunta tms. missä vanhemmat kirjoilla henkilön syntyessä)
      - jos kuollut niin kuoliaika ja paikka
      - vanhemmat ja sisarukset

      Sen jälkeen kun sulla on joitain perustietoja, voit siirtyä tutkimaan lisää vaikka nettiin, esim. sivusto www.genealogia.fi on hyvä aloituspiste. Siellä on mm. sukututkijaluettelo, josta voit katsoa, onko siellä ihminen, joka jo on tutkinut sukuasi:
      http://www.genealogia.fi/sukututk/frames.php?type=2&kieli=fi

      Jos sinulla on vanhoja tietoja eli yli 100 vuotta taakse päin syntyneitten, ja tiedät, paikkakunnat, joilla he syntyivät ja elivät, voit käyttää kirkonkirjojen hakuohjelmaa osoitteessa
      http://hiski.genealogia.fi/hiski?fi

    • Mie vain

      Googlella vie sinut Suomen Sukututkimusseuran nettisivuille. Sieltä pääset mm. Hiski-ohjelmalla tutkimaan kirkonkirjojen tietoja ajalta annen vuotta 1904. Monia arkistoja on digitalisoitu ja tietoja voi hakea netin kautta. Linkkejä näille sivustoille löytyy em. sivustolta. Kannattaa myös googlata haulla Suomen kansallisarkisto. Netti on pullollaan sukututkijalle tärkää tietoa. Ei kannata maksaa mistään, minkä voi saada ilmaiseksikin.

      • kannata maksaa

        Kannattaa hakea netistä kaikenlaista tietoa ja yhdistellä niitä ihan oman harkinnan mukaan. Näin voi saada ihan ilmaiseksi ihan omalla tyylillä tehdyn sukuselvityksen. Onhan se jännää kun muu suku voi sitten arvailla, että mahtaako esi-isä olla nettigooglattu vai onko hän mahdollisesti ihan oikeastikin suvun esi-isä. Pääasia, että halvalla pääsee.


      • Mie vain
        kannata maksaa kirjoitti:

        Kannattaa hakea netistä kaikenlaista tietoa ja yhdistellä niitä ihan oman harkinnan mukaan. Näin voi saada ihan ilmaiseksi ihan omalla tyylillä tehdyn sukuselvityksen. Onhan se jännää kun muu suku voi sitten arvailla, että mahtaako esi-isä olla nettigooglattu vai onko hän mahdollisesti ihan oikeastikin suvun esi-isä. Pääasia, että halvalla pääsee.

        jos tietää vanhempien vanhempien etunimet pari sataa vuottakin taaksepäin. Tietysti saadut tiedot on tarkistettava, mutta sen voi helposti tehdä itsekin esim. Kansallisarkistossa. Mutta kalliiksi tulee, jos teettää koko tutkimuksen jollain ulkopuolisella eikä siinä ole mitään hauskaa. Minä aion hommata tässä syksyn mittaan pari alan opasta ja sitten alan penkomaan nettiarkistoja tosissani. Ja Sukututkimusseuraan liityn ilman muuta. Sitä kautta saa myös puhelimitse opastusta. Sukututkimus voi olla mielenkiintoinen harrastus! Sitä kautta saa paljon tietoa menneistä sukupolvista. Äitini suvun vaiheita alkuun penkoessani löytyi kirkonkirjoista mm. merkintä siitä että eräs äidin lähisukulainen oli kuuromykkä. Nykyisinhän tuollaisia merkintöjä ei enää laiteta. Mutta sata vuotta sitten se oli vielä ihan normaalia.


      • ent.sukututk.
        kannata maksaa kirjoitti:

        Kannattaa hakea netistä kaikenlaista tietoa ja yhdistellä niitä ihan oman harkinnan mukaan. Näin voi saada ihan ilmaiseksi ihan omalla tyylillä tehdyn sukuselvityksen. Onhan se jännää kun muu suku voi sitten arvailla, että mahtaako esi-isä olla nettigooglattu vai onko hän mahdollisesti ihan oikeastikin suvun esi-isä. Pääasia, että halvalla pääsee.

        Eräs tuttava esitteli hänellä olevan paljon sukua, ruotsalaisia vieläpä. Hänen isoisoisänsä oli ollutkin Johan Johansson eikä Jussi Lehtinen kuten nimeksi luultiin. Ja Hiskistä löytyi tuhansia Johanssoneja samoin ulkomailta.
        Liäksi löytyi hienoja sukunimiä kuten Obiit, Ibidem, Bond ja Dito. Löytyi paljon prostituoitujakin merkinnällä H:o eli huora.

        Oli hieno sukutukimus eikä tarvinnut edes käydä kursseilla.

        Huom, tämä oli sarkasmia...


    • 15 v harrastanut

      Kysele suvun vanhemmilta ensin kaikki se tieto
      mikä heillä on.Kirkkoherranvirastoista saa
      1900-2008 tiedot joita ei voi netissä käsitellä.
      1800 ja aiemmat ajat alkavat löytyä jo netistä
      Esim Hiskistä ja digi-arkistoista.Sukuhakurissa
      voit kysellä, jos muilta tutkijoilta löytyisi
      tietoa.

    • Anonyymi

      Tämä ei ole muuta kuin tiettyjen pakkohaku sukejen selvittelyä jotta saa jatkaa samaa 365 366

    • Meillä on sukuhauta, missä nimet ja vuosiluvut.

      • Anonyymi

        Oletko varma, että niitten tiedot ovat oikein? On löytynyt aina silloin tällöin vääriä päivämääriä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      37
      5615
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      54
      5449
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      102
      4434
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3833
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3713
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3462
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3240
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2926
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2669
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      42
      2531
    Aihe