Kun teillä jehovantodistajat kerran on ainoa oikea totuus, joka johtaa ikuiseen elämään. Miksi ette tee enemmän asian eteen, että ihmiset saisivat tietää totuuden ? Ei riitä että ihmisten ovilla käytte, useimmat vaan ärsyyntyvät siitä.Järjestäkää joku massatapahtuma. Missio.Kaikille avoin, hyvää musiikkia ja selvää sanomaa sisältävä kokous.Jossain vaikka urheiluhallissa.Asialla alkaa olla kiire.Vai ootteko niin riippuvaiset amerikan päämajasta ? Voittakaa suomesta sieluja reilulla pelillä,jos todella omistatte totuuden.Katsokaa muita uskonlahkoja, ne järjestävät monenmoista.Voisiko joku jt kommentoida, kiitos .
Totuus joka johtaa
ikuiseen elämään ;;;;;;; ...
11578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Joissa on tuhansia ihmisiä ja joihin kaikki ovat tervetulleita, on myös järjestetty "avoimien ovien päiviä"" useissa JT seurakunnissa, kaikki ovat tervetulleita tutustumaan Beeteliin.
pidätte konventtejanne, koska kenenkään ei tarvitse kuulua Jehovan Todistajiin pelastuakseen.
pidätte konventtejanne, koska kenenkään ei tarvitse kuulua Jehovan Todistajiin pelastuakseen.
- Mihinkä sinun mielestäsi pitäisi kuulua?
Tätä tarkoitinkin, et pitää mennä sinne valtakuntasalille tahi konventtiin.Ei kaikki, en minäkään uskalla mennä.Pitäis olla sellainen puolueeton paikka, paikka mihin on matala kynnys tulla.Kesällä esim. joku toritapahtuma- tyylinen,missä ois muitakin ihmisiä, kuin jiiteitä liikkeellä.Esim. jotku helluntailaiset ovat oivaltaneet tämän,jalkautua ihmisten sekaan.Kerran jakoivat isosta padasta hernerokkaa ja lahjoittivat hengellistä kirjallisuutta. Ei tullut mitään kammoa tai sellaista pakkosyötön tuntua.Sellainen sanonta on : Rakkaus on kekseliäs. Keksikää jotain ja hei voisi ne todistajat joskus olla ihan inhimillisiäkin,jutella tavallisia ja hymyileminenkään ei liene kiellettyä, vai ? Ne, ketä olen tavannut(jt) ovat olleet kuin seipään nielleet, anteeksi vaan, konemaisesti lataneet textinsä...ei semmoinen enää kuulkaa pure.Tulkaa lähemmäksi ihmistä, olemalla inhimillisempiä.Asia, jota julistatte on arvokas, se ei siitä huonone jos osoitatte tunteenne.Tämä ei ole vain minun ajatus,ollaan keskusteltu muutamien kanssa, samaa mieltä ovat.Menkää kaikkeen maailmaan...on lastenmaailma,vanhustenmaailma,työ/harrastusmaailma...kenttää riittää. Toimikaa!
ootte helluntalaisista ku änkeevät eri festareille bussiensa kans veisaamaan virsiä kitaran säestyksellä ja osa huutaa et paetkaa tätä saatanan musiikkia ja ihmisiä,jopa poliisit on joutunu hätiin ku ihmiset ei saa rauhas juhlia
No RAAMATTU KÄSKEE SEN ASIAN SAARNATA OVELTA OVELLE!
-sehän riittää kun asiaa tarjotaan..Massatapahtumathan oikeestaan onkin KONVENTIT -kaikille avoin ...siellä soi kaunista musiikkia ja siellä lauletaan (YLISTYKSEKSI HERRALLE) SIELLÄ riittää kyllä kuultavaa...tuntitolkulla -Konventteja järjestetään 3 X vuodessa isossa paikoissa oulu jäähalli ainakin juhannuksena helsingissä jossain isossa paikassa tampereella kaa -mene niihin
näät ihan ok tyyppejä siellä.Ja kuulet sanoman...NIIN ...kyllä siellä on hienoa käydä kuitenkin...mutta mitään sirkusta siellei oo..
Kyllä saat tietoa ja kaikki muut saavat tietoa kun vaivautuvat tulemaan "massatapahtumiin" esm. p-suomessa on koventtisali haukiputaalla siellä paikalla n. 400-500 ihmistä sekä hämeenlinnan konventtisalilla käy e-suomen j-todistajat runsain joukoin, sekä kokoukset valtakunnansaleilla, kaikkiin on vapaapääsy, j-t;ta ei koskaan tule tämän järjestelmän aikana valtauskontoa sillä raamatussa ennustetaan mikä on suhde muuhun väestöön sen voit tarkistaa itse raamatustasi siksi jt:a on vähän muuhun väestöön nähden esm.(Matteus 7:14) kun taas se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät, suhde tällä hetkellä 1,2-2 o/oo (promillen) luokkaa, ympäri maailman e
" oletko tiedon puutteessa?"
Enpä usko. Todennäköisesti järjenpuutteessa.
Ovat osoittautuneet vääriksi profeetoiksi.
Joista raamattu varoittaa.
Heidän totuus on pelotella maailmanlopulla ja sen
varjolla houkutella jäseniä järjestöä palvomaan.
haukkua JT:a maailmanlopun ennustajiksi,hauku saman tien Jeesus.Hänhän oli joka varoitti asiainjärjestelmän päättymisestä,ei siitä et maapallo tuhoutuu.Pienoismalli oli Jerusalemin hävitys,ei sillonkaa maa hävinny,ei myöskään vedenpaisumuksen aikaan,vain ihmisiä ja tietty yhteiskunta ja niin käy harmagedonissakin
Vartotorniseuran totuudesta noin tiukoille.
Mieti vähän mitä sanomaa on kadunkulmilla ja
ovilla julistettu ...