Kaikki tarvitsevat rakkautta, pienikin pilkahdus valoa helpottaisi ahdistusta hetkeksi!
Ei kukaan halua tulla vihatuksi. Ei kukaan halua, että häntä kadehditaan ja potkitaan päähän. Ei kukaan halua jäädä unohdetuksi.
Kristuksen sanat ovat armolliset, Hän rakastaa kaikkia. Hän ymmärtää meitä ihmisiä, Hän on ollut myös ihminen, Hän on ollut myös unohdettu, hyljeksitty, kärsinyt kipua ja tuskaa.
Jeesus kärsii meidän kanssamme, emme ole tuskassamme yksin. Silloinkin, kun joudumme Jeesuksen vuoksi luopumaan maailmasta, siitä, mitä se tarjoaa, Jeesus ymmärtää meitä, Hän tulee meitä lohduttamaan ja antaa paljon enemmän kuin voimme toivoakaan, ja kerran pääsyn taivaan kotiin.
http://www.youtube.com/watch?v=vr9hdTJZk6E
Ei kukaan halua tulla vihatuksi. Ei kukaan halua, että häntä kadehditaan ja potkitaan päähän. Ei kukaan halua jäädä unohdetuksi.
Kristuksen sanat ovat armolliset, Hän rakastaa kaikkia. Hän ymmärtää meitä ihmisiä, Hän on ollut myös ihminen, Hän on ollut myös unohdettu, hyljeksitty, kärsinyt kipua ja tuskaa.
Jeesus kärsii meidän kanssamme, emme ole tuskassamme yksin. Silloinkin, kun joudumme Jeesuksen vuoksi luopumaan maailmasta, siitä, mitä se tarjoaa, Jeesus ymmärtää meitä, Hän tulee meitä lohduttamaan ja antaa paljon enemmän kuin voimme toivoakaan, ja kerran pääsyn taivaan kotiin.
http://www.youtube.com/watch?v=vr9hdTJZk6E
Vastaukset 13
Vanhimmat
Paholainen haluaa vain tuhota kaiken, Hän on juonittelija haluaisi saada kaikki ihmiset uhrikseen ja lopulta tuhoon ja saamaan mukaansa mahdollisimman monta. Kauhajoen tapahtumat ovat pilkahdus Paholaisen toimista, Hänen tarkoitusperistään.
Jeesuksen tarkoitus on Rakkaus ja meidän ihmisten paras. Hän haluaa meille vain hyvää. Hän tuli, antoi itsensä meidän puolesta, että me saisimme periä iankaikkisen elämän ja voisimme elää jo täällä Hänen yhteydessään, päivän vain ja hetken kerrallaan.
http://www.youtube.com/watch?v=lNVCcph6cnI&feature=related
Niin kauan kuin kristillisyys on pelkkää utopistista haaveilua jostain tähtien takana olevasta tai kuoleman jälkeisestä, niin kauan se pelkäksi haaveiluksi jää eikä siitä ole mitään apua tai ratkaisuja kansakuntamme nykyiseen henkiseen hätätilaan.
Tarvitaan reaalitodellisuuteen perustuvaa uskoa, sellaista, joka kävelee tukevasti maan kamaralla ja kärsivien lähimmäisten keskuudessa.
Valitettavaa on sekin, että tälläkin foorumilla pelätään reaalitodellisuutta kuin ruttotautia. Pelätään sitä, että utopistiset haaveet romahtavat reaalitodellisuudessa ja usko haihtuu saman tien kuin savu ilmaan. Ei lueta tai poistetaan tekstit, jotka käsittelevät elämän arkitodellisuutta.
Niinpä ratkaisut tämän ajan henkiseen ahdinkoon on etsittävä muualta. Sieltä, missä kuunnellaan ja halutaan ymmärtää.
Kauhajoen kuvissa muuan nuori sanoi sattuvasti jotenkin näin:
"Äiti sanoi, että nyt pitää olla ystävällinen kaikille. Voi antaa vaikka nenäliinan".
Siinä oli sekä tunteiden tasolla myötäelämistä että maan pinnalla pysyttelevää auttamisen halua.
useinhan me uskovaisetkaan ei olla mitenkään erityisen ystävällisiä, iloisia ja oikeasti toisista välittäviä. Haluaisin itsekin löytää täältä Turusta seurakunnan, josta tulisi se hengellinen koti. Nyt on vaan vallalla tää menestysteologinen ajattelu monissa seurakunnissa. Mua pelottaa sellanen meininki.Eli oon vähän syrjäytynyt kun ei aikoinaan tullu sellaista etsittyä. Oon netissä kysellyt uskovaisten perään, jotka haluaisivat kirjoitella ajatuksista. eipä oo kukaan ilmoittautunut. Eli kaikki vaan "menestyvät" omissa oloissaan. Oon perheellinen 3-vuorotyötä tekevä ja innostuisin kyllä itse asioista ja uusista tutuista mut ei vaikuta kovin mahdolliselta.
Jaakobin kirje:
4:4 Te avionrikkojat, ettekö tiedä, että maailman ystävyys on vihollisuutta Jumalaa vastaan? Joka siis tahtoo olla maailman ystävä, siitä tulee Jumalan vihollinen.
tässä yhteydessä mukamas tarkoitti
siihen aikaan kun olin raamattukoulussa, v. 1978, siellä käsiteltiin myös avioliittototuuksia ja opetus oli yksioikoisen selkeää. Raamatun totuus on uuden liiton aikana yksiavioisuus ja uutta avioliittoa ei hyväksytä niin kauan kuin entinen aviopuoliso elää.
Tästä on aikaa tasan 30 vuotta ja mihin on kehitys kulkenut helluntaiherätyksessä tänä aikana? Kehitys on kulkenut siihen, että vaimojen vaihtoviikot ovat jokapäiväistä ja hyväksyttyä todellisuutta helluintaiherätyksessä, johon en voi enää kuulua.
Eli turhaan sie maailman ihmisiä soimaat aviorikoksista. Sinun pitäisi katsoa mitä tapahtuu uskovaisten keskuudessa ja viisasua.
Maailman ystävyydetä oli kyse, kuten aloitusviestissä seisoo.
Siitähän tuo lausekin oli!
Ja niinkin sanotaan että ;>>>>> 2.Johanneksen kirje:
1:10 Jos joku tulee teidän luoksenne eikä tuo mukanaan tätä oppia, niin älkää ottako häntä huoneeseenne älkääkä sanoko häntä tervetulleeksi;
1:11 sillä joka sanoo hänet tervetulleeksi, joutuu osalliseksi hänen pahoihin tekoihinsa.
Enhän minä tässä omiani ole puhumassa!
lähimmäisenrakkauden?
Eivätkö sitten ei-uskovaiset olekaan lähimmäisiä?
sitä yhteydenottoa ei sitten tule.
Tämä vahvistaa vain ennestään sitä käsitystä, että kotoisella kristillisyydellä ei ole invalideille, vanhuksille ja vammaisille mitään annettavaa.
No. Ratkaisut ovat löytynet muualta kuin uskisten parista ja tulevat vastakin löytymään
http://www.sodankylan-invalidiyhdistys.com/ratkaisut.ht ml
Minä tarvitsin noita sanoja!
Hebrealaiskirje: 12:14
"Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja pyhitykseen, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;"
kaikki muutkin kristityt ymmärtäisivät tämän minkä sinä olet ymmärtänyt!!
Siunausta sinulle!