Ehdokkaiden idolit?

Yksikään Mikkelin piispaehdokkaista ei mainitse teologiseksi esikuvakseen Lutheria.

Olisiko tuo yksi merkki siitä että Lutheria hävetään jo kirkon johtotasollakin?

Moni asiaa vetää evankelisluterilaista kirkkoa suohon.
Lutherin huopno maine ja hänen opetuksiinsa tukeutuminen Raamatun sijasta on se joka on pitkäkestoisin ja syvimmälle suohon vetävä asia.

http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=6338&Itemid=38

13

325

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johtopäätöksiä

      "Yksikään Mikkelin piispaehdokkaista ei mainitse teologiseksi esikuvakseen Lutheria." - "Olisiko tuo yksi merkki siitä, että Lutheria hävetään jo kirkon johtotasollakin?"

      Miksi 500 vuotta sitten eläneen Lutherin pitäisi olla nykyaikana jonkun piispaehdokkaan tai kenenkään muunkaan teologinen tai muukaan esikuva? Luther ei edes itse ollut Augsburgissa, kun siellä laadittiin Augsburgin tunnustusta, johon luterilaisuus nojaa. Yhtä hyvin voisit vaatia, että Melanchton pitäisi mainita teologisena esikuvana. Lutherilla oli hyvät ja huonot puolensa, ei hän ollut mikään jumala, vaan erehtyväinen ihminen.

      Luterilaiset oli alun perin pilkkanimi, joka tuli käyttöön siitä protestanttien ryhmästä, joka nojaa Augsburgin tunnustukseen. Näillä palstoilla varsinkin ei-luterilaiset tuntuvat olevan sitä mieltä, että luterilaisten tulisi pitää Lutheria erehtymättömänä ja esikuvana. Miksi tuo Lutherin ylikorostus? Vain siksikö, koska käytetään sanaa luterilaisuus? Eikö kannattaisi muistaa myös sanan luterilaisuus tausta?

      • selityksiä

        Luulisi, ettei tuo nimen vaihtaminen "homojen vastustajien" -kirkoksi olisi mikään ongelma.


      • selityksiä
        selityksiä kirjoitti:

        Luulisi, ettei tuo nimen vaihtaminen "homojen vastustajien" -kirkoksi olisi mikään ongelma.

        nuo olivat. Sen sijaan sinun päähänpistosi "homojen vastustajien" kirkosta on täysin väärä, ja luulisi sinunkin tajuavan, että kun vain pieni ahdasmielinen vähemmistö ei hyväksy homoseksuaaleja, niin ei homoseksuaalien vastustamista voi esittää koko kirkon kantana.


      • juutalaismyönteisen

        kirjan "Jeesus Kristus oli syntyjään juutalainen". Miksi et mainitse myös sitä, vaan vain Lutherin vanhana ja sairaana kirjoittaman kirjan? Eikö tasapuolisuuden nimissä tulisi mainita myös tuo nuorempana ja terveempänä kirjoitettu kirja?


      • kristilliset kirjat
        juutalaismyönteisen kirjoitti:

        kirjan "Jeesus Kristus oli syntyjään juutalainen". Miksi et mainitse myös sitä, vaan vain Lutherin vanhana ja sairaana kirjoittaman kirjan? Eikö tasapuolisuuden nimissä tulisi mainita myös tuo nuorempana ja terveempänä kirjoitettu kirja?

        Ei kai pyhän hengen vaikutus vähene, jos ihminen kirjoittaa vanhana ja sairaana.


      • miksi puhut
        kristilliset kirjat kirjoitti:

        Ei kai pyhän hengen vaikutus vähene, jos ihminen kirjoittaa vanhana ja sairaana.

        tässä yhteydessä noin. Tässä vielä kerran: Luther kirjoitti sekä juutalaismyönteisen kirjan ( nuorempaan ja terveempänä ) että juutalaisvastaisen kirjan ( vanhempana ja sairaampana, kolme vuotta ennen kuolemaansa ).

        "Ei kai pyhän hengen vaikutus vähene, jos kirjoittaa vanhana ja sairaana."

        Mistä "pyhästä hengestä" puhut? Jos haluat käyttää uskonnollisen kielen sanoja, niin silloin kylläkin kirjoitetaan Pyhä Henki. Mitä Pyhän Hengen vaikutusta siinä voi olla, jos kirjoittaa vanhana ja sairaana juutalaisvastaisen kirjan?


      • vähene,
        kristilliset kirjat kirjoitti:

        Ei kai pyhän hengen vaikutus vähene, jos ihminen kirjoittaa vanhana ja sairaana.

        Luther oli juutalaisvastaista kirjaansa kirjoittaessaan yhtä vahvasti Pyhän Hengen johdattama kuin aiemminkin.
        Eihän Pyhä Henki vanhaa ja sairasta hylkää. Ihmiset voisivatkin hylätä, muttei Jumalan henki.


    • Faktio

      Pekun innostus hengellisiä asioita kohtaan on kummallisen intensiivistä, vaikka hän väittää olevansa ateisti.
      Pekun taitaa trollata ihan naama hangon keksinä, kun keksii omasta mielestään loistavia vetoja.

      • tuo nimimerkki

        etsii joka päivä innoissaan, mitä edes pikkiriikkisen negatiivista voisi tänään esittää johonkin edes vähänkin luterilaisuuteen liittyvästä aiheesta. En ymmärrä tuota, että joku viitsii noin tehdä. Tai ehkä taustalla on halu yrittää noin menettelemällä suurentaa ateistien lukumäärää.


      • E-.
        tuo nimimerkki kirjoitti:

        etsii joka päivä innoissaan, mitä edes pikkiriikkisen negatiivista voisi tänään esittää johonkin edes vähänkin luterilaisuuteen liittyvästä aiheesta. En ymmärrä tuota, että joku viitsii noin tehdä. Tai ehkä taustalla on halu yrittää noin menettelemällä suurentaa ateistien lukumäärää.

        lukumäärä on erinomaisen suuri joissakin vähemmistöissä, kuten älykkyysosamäärän yli 150 omaavien keskuudessa, mutta on aivan turha kuvitella, että tämän palstan luterilaiset hevin käsittäisivät uskontoonsa sisältyviä tosiasiaväittämiä epätosiksi.
        Kirkon erityisaseman purku on melko realistinen tavoite ei-luterilaisille, mutta pelkäänpä, että suurten massojen varsinainen järkiinnyttäminen menisi utopian puolelle.


      • on sitten

        ihan sama mitä leipäpapit lässyttävät


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      101
      1233
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      91
      850
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe