Kertokaas mulle että onkos millasia lievityksiä kuukautis kipuihin kun vaan särkylääkkeet?
Lääkäri kirjoitti vain 600 mg särkyläkkeitä eikä ne tunnu auttavan millään.Joudun ottamaan niitä monta päivässä että edes vähän auttaisi. Ja e-pillereitä en ala syömään koska koitamme saada lasta.
Kiitos jo etukäteen neuvoista:)
Lääkäri kirjoitti vain 600 mg särkyläkkeitä eikä ne tunnu auttavan millään.Joudun ottamaan niitä monta päivässä että edes vähän auttaisi. Ja e-pillereitä en ala syömään koska koitamme saada lasta.
Kiitos jo etukäteen neuvoista:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse syön 800mg buranaa eli ibuprofeiinia.
Pilleri TÄYTYY ottaa ajoissa ennenkuin kovat kivut tulevat eli heti kun siltä tuntuu, niin pilleri kitaan.
Itse syön niitä 3-6 vuotokaudessa ja olen joutunut joskus ottaan 2*800mg, koska en ole ottanut ajoissa ja sillon ei 1 riitä, vaan tuska on niin kamala etten pysty edes liikkumaan.
Mulle tarjottu hormoonikierukkaa, muutta en halua.
Mulla on sterilisaatio.
ainakin minulla, kannattaa kysyä lääkäriltä reseptiä siihen.
Monet ovat kehuneet tuota miranaxia.
Mulle riittää tuo burana, vaikka annostus meneekin väillä överiks eli en suosittele muille.
Mut hengis ollaan.
Naprometin 500mg oli minun pelastus.Lääkärin määräämä reseptilääke.
Mulla ei nyt kovin pahat kivut ole, mut kertoilempa silti. Yleensä otan särkylääkken sinä aamuna, jolloin tiedän kipujen alkavan. Ehkäisyn vuoksi ne siis alkavat hyvinkin kellontarkasti, aamupäivän aikana. Aloitan yleensä 400mg buranalla ja otan uuden heti 8 tunnin jälkeen, en jää odottamaan kipuja. Useinkaan burana ei kuitenkaan pidä kipuja poissa koko sitä kahdeksaa tuntia, vaan joskus neljän tunni jälkeen alkaa jo kipristellä. Silloin otan panadolia 500mg. Ekana päivänä menee yleensä yhteensä 5 pilleriä, seuraavana vähän vähemmän ja sitten melkein pärjää jo ilman. Lisäksi mulle tulee ehkäisyn vuoksi kuukautisset vaan kuuden viikon välein.
Mutta pointti oli siis se, että lääke kannattaa ottaa mieleellään jo ennen kipujen alkua (jos siis tietää alkamisajankohdan), silloin ne tehoavat paremmin.