Pääkaupunkiseudulla asuva autoilija: muista kunnallisvaalit, älä nuku! Mene tuonne linkkiin, ja tee vaalikoneella kierros. Eka kysymys Helsingin kohdalla on ruuhkamaksu-asia. Nyt me autoiljat olemme vaakalaudalla uuden rahastusmuodon osalta; meidän äänipanos ratkaisee tuleeko uusi raharosvo osallemme vai ei!
http://www.yle.fi/vaalikone08/vaalikone.php
http://www.yle.fi/vaalikone08/vaalikone.php
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Hyvää" tiedossa meille raskaasti autoverotetuille:
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/ruuhkamaksu-vie-autoilijalta-muutaman-kympin-viikossa(64474).ece
Niin siis on syytä muistaa, että pääkaupunkiseudun ruuhkamaksut tulevat nimenomaan nykyisten verojen PÄÄLLE, ei niiden sijaan. Helsinkiläiselle ei todellakaan tule matalampaa autoveroa siitä hyvästä, että hän makselee jatkossa myös ruuhkamaksua.
Mutta luulenpa vaan, että hesalaiset ovat niin tyhmiä, että ajattelevat, että enhän MINÄ mitään ruuhkamaksuja maksa vaan NAAPURI.
Jutussa todetaan: "Ruuhkamaksut tulevat pääkaupunkiseudulle vuonna 2011... Lontoossa ja Tukholmassa ruuhkamaksut ovat vähentäneet keskustan liikennettä viidenneksen."
Siis Suomessa ruuhkamaksuja suunnitellaan pääkaupunkiseudulle, käytännössä kehäteille, koska ruuhkat ovat siellä, eivät Helsingin keskustassa. Törkeää autoilijoiden rahastusta.
Onkohan noin, että vain Kehän ylittäjät maksavat. Veikkaan, että kyseeseen tulee paremminkin Lontoon malli, eli jos aikoo käyttää autoa Kehän sisäpuolella, joutuu maksaan maksun. Päivä, viikko tai kuukausimaksun. Siis vaikka lähtisi viikonlopuksi maalle, joutuu maksamaan päivämaksun, että pääsee kehän yli.
Onneksi itselläni eläkeikä lähenee, eikä Kehän sisälle ole kohta paljoa asiaa. Ruuhkamaksun jälkeen vielä vähemmän.
Tuo kuullostaa rehelliseltä peliltä: ei pyritä vähentämään ruuhkia vaan keräämään rahaa tien käyttäjiltä.