Diane Nova ja mielialanvaihtelut?

Olen käyttänyt Diane Nova E-pillereitä vasta reilun viikon.
Olen kuullut, että pillerit voivat aiheuttaa mielialanvaihteluja.
Itselleni on tullut outoja tuntemuksia. Välillä olen masentunut, välillä olen täysin hermona, saatan raivostua ilman mitään konkreettistä syytä.
Voisiko sellainen johtua pillereistä?
Onko kenelläkään kokemusta?
4493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei, kuullostaa tutulle. Söin ja syön itsekin samaa merkkiä, oireet ovat kyllä nyt hävinneet. Raivostuin miehelleni ihan uskomattomista syistä, ja huusin naama punaisena, sitten yhtenä hetkenä olin masentunut niin että olisin voinut vaikka kuolla. Lopetinkin hänen pyynnöstään, loppujen lopuksi en huomannut sitten mitään muutosta, eli raivot johtui melko varmasti muista syistä. Nyt syön jälleen samoja pillereitä, mitään ei ole ilmennyt. Iho parani huomattavasti, siihen ne ainakin tehoavat hyvin.

Äänestä
  • Syön myös kyseisiä pillereitä, mutta ihoni ei ainakaan viidessä (5) kuukaudessa ole parantunut pätkääkään. Juuri muutama päivä sitten pääsin hieman yli mielestäni pillereistä aiheutuneesta masennuksesta. Itkin joka päivä monet tunnit aivan ilman syytä. Nyt kun viimeinen laatta on loppu niin pidän kyllä tauon ja koitan saada masennuksen syyn selville.

    Äänestä

  • Ellu kirjoitti:

    Syön myös kyseisiä pillereitä, mutta ihoni ei ainakaan viidessä (5) kuukaudessa ole parantunut pätkääkään. Juuri muutama päivä sitten pääsin hieman yli mielestäni pillereistä aiheutuneesta masennuksesta. Itkin joka päivä monet tunnit aivan ilman syytä. Nyt kun viimeinen laatta on loppu niin pidän kyllä tauon ja koitan saada masennuksen syyn selville.

    Minulla on ollut nuo pillerit (D.Nova) jo kohta vuoden. Alussa, noin parin kuukauden ajan oli mielialan muutoksia, raivosin jostain aivan pikku jutuista,päässä oikein kihisi ja kaikki ärsytti vaikka normaalisti en edes oikein osaa suuttua mistään. Sit olen myöhemmin huomannu, että ne raivot on jääny pois, mut masentaa ja itkettää ilman mitään järkevää syytä, ja varsinkin just pillerikierron lopulla, kun menkkatauko olisi käsillä. Lisäksi pillerit on lihottaneet mua vuoden aikana yli 10 kiloa eikä loppua ole näkyvissä.. Olen lisännyt liikuntaa, mut kyllä se taitaa olla pillerit jotka kerää nestettä ja turvottaa. Mulla on akneen taipuvainen iho, mikä pysyy kurissa pillereillä. Mutta finnejä oli naamassa vielä kun olin puoli vuotta pillereitä syöny, että oikeestaan vasta muutaman kuukauden ne on oikeesti tepsineet finneihin.
    Olen harkinnut pillerimerkin vaihtamista, jos tuo kaikki johtuu siitä etteivät nuo sovi minulle.

    Äänestä

  • leppis kirjoitti:

    Minulla on ollut nuo pillerit (D.Nova) jo kohta vuoden. Alussa, noin parin kuukauden ajan oli mielialan muutoksia, raivosin jostain aivan pikku jutuista,päässä oikein kihisi ja kaikki ärsytti vaikka normaalisti en edes oikein osaa suuttua mistään. Sit olen myöhemmin huomannu, että ne raivot on jääny pois, mut masentaa ja itkettää ilman mitään järkevää syytä, ja varsinkin just pillerikierron lopulla, kun menkkatauko olisi käsillä. Lisäksi pillerit on lihottaneet mua vuoden aikana yli 10 kiloa eikä loppua ole näkyvissä.. Olen lisännyt liikuntaa, mut kyllä se taitaa olla pillerit jotka kerää nestettä ja turvottaa. Mulla on akneen taipuvainen iho, mikä pysyy kurissa pillereillä. Mutta finnejä oli naamassa vielä kun olin puoli vuotta pillereitä syöny, että oikeestaan vasta muutaman kuukauden ne on oikeesti tepsineet finneihin.
    Olen harkinnut pillerimerkin vaihtamista, jos tuo kaikki johtuu siitä etteivät nuo sovi minulle.

    Olen syönyt Diane Novaa nyt reilun vuoden. Paino ei ole noussut, rinnat jonkin verran kasvaneet, mutta en välttämättä panisi sitä pillereiden syyksi. Mitään sivuvaikutuksia ei ole ollut, tai en vain ole tarkkaillut itseäni tarpeeksi ;) Olen taipuvainen ajoittaiseen synkkäilyyn ja masennukseen, mutta sitä ole jo ennen Diana Novaakin. Elämässä on vaikeita hetkiä, joskus suututtaa ja masentaa. Ei e-pilleri ole mikään mielialalääke. Tietenkin jos oireet alkavat huomattavasti haitata normaalia elämää olisi niiden syy hyvä selvittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Blackened85 kirjoitti:

Olen käyttänyt Diane Nova E-pillereitä vasta reilun viikon.
Olen kuullut, että pillerit voivat aiheuttaa mielialanvaihteluja.
Itselleni on tullut outoja tuntemuksia. Välillä olen masentunut, välillä olen täysin hermona, saatan raivostua ilman mitään konkreettistä syytä.
Voisiko sellainen johtua pillereistä?
Onko kenelläkään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu