Kumpi arvokkaampi

auto vai ihminen? Kun auton katsastus on kalliimpaa, kuin lääkärissä käynti. Onko se siis arvokkaampi kuin ihminen?? Ainakin hinnoista päätellen niin voisi luulla.

10

557

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulesmies

      Jospa ajatellaankin asiaa eri tavalla. Mitäpäs jos valtio maksaa verovaroin suurimmaksi osaksi terveyspalvelut jotta asiakkaalle jää vain nimellinen maksu. Eikö se tarkoita että ihmishenki on arvokkaampi.

      Ja minkään arvohan ei edes ole hinnassa.

      • tuossa nyt verrata nuita yksityisiä lääkäripalveluja..siis mitä ne maksaa verrattuna auton katsastukseen.


      • Kuulesmies
        enkeliprinsessa kirjoitti:

        tuossa nyt verrata nuita yksityisiä lääkäripalveluja..siis mitä ne maksaa verrattuna auton katsastukseen.

        Valtiohan nekin rahoittaa suurimmaksi osaksi.


      • sitten
        enkeliprinsessa kirjoitti:

        tuossa nyt verrata nuita yksityisiä lääkäripalveluja..siis mitä ne maksaa verrattuna auton katsastukseen.

        uudestaan tuota ensimmäistä viestiäsi.
        Yksityislääkärin vastaanotolta ei juuri selviä alle 200 euron laskua.
        Paljonko sinun autosi katsastus maksoi?


      • sitten kirjoitti:

        uudestaan tuota ensimmäistä viestiäsi.
        Yksityislääkärin vastaanotolta ei juuri selviä alle 200 euron laskua.
        Paljonko sinun autosi katsastus maksoi?

        200€ hinnat yksityisellä lääkärillä olla jossain Helsingissä. Minä kun oon yksityisellä lääkärillä käyny hinta oli 65€ tai 75€ riippuen käytetystä ajasta. Oulussa oli tunnin aika 100€. En puhu nyt tutkimuksista. Vaan lääkärissä käynnistä. Tuo keskustelu tuli lähinnä mieleen ,kun yks päivä uutisissa puhuivat nuista katsastusmaksuista ja miten ne on nousseet.. ja miten katsastusmaksuihin saatais vähän kilpailua ja hintoja alas, kun esim. autoja voitais katsastaa vaikka korjaamoilla.


    • ? ? ? ?

      Ei autoja katsasteta niiden itsensä takia, vaan päästöjen ja liikenneturvallisuuden.

      Sama päämäärä kuin ennakoivalla terveydenhuollolla eikä suinkaan toistensa vastakohtia.

      • yksinäinen katsastaja

        Niin, tuollaiset pakolliset asiat eivät saisi olla jotain suurta bisnesta, kuten autokatsastus nykyään on.


    • The Rat

      Eiköhän se riipu autosta ja ihmisestä. Molemmille voidaan laskea vaikkapa euromääräinen arvo ja verrata.

      Mutta miksi?

      • et ihmisestä voi maksaa lääkärimaksuja melkein mitä vain, mut autonkatsastuksesta hinnat on karanneet pilviin. Sitä vaan et näytti et katsastuksesta joutuu maksamaan enemmän kuin lääkärissä käynnistä. Ei oikein kauaa sitä katsastusmies kattele ja sit kuitenkin sanoo et 70 euroo. Jos ei mee läpi vielä joutuu uudelleen maksamaan. Et pitäis hinnat olla sen mukaan minkä arvoinen. Ku ihmistä ei voi verrata mihinkään. Sopiva hinta ois 15-20 euroo/katsastus.


      • The Rat
        enkeliprinsessa kirjoitti:

        et ihmisestä voi maksaa lääkärimaksuja melkein mitä vain, mut autonkatsastuksesta hinnat on karanneet pilviin. Sitä vaan et näytti et katsastuksesta joutuu maksamaan enemmän kuin lääkärissä käynnistä. Ei oikein kauaa sitä katsastusmies kattele ja sit kuitenkin sanoo et 70 euroo. Jos ei mee läpi vielä joutuu uudelleen maksamaan. Et pitäis hinnat olla sen mukaan minkä arvoinen. Ku ihmistä ei voi verrata mihinkään. Sopiva hinta ois 15-20 euroo/katsastus.

        Katsastukseen menee aikaa muistaakseni noin 15 minuttia (tai sen verran keskimäärin on varattu - henkilöautolla). Tästä pitää nyhtäistä katsastusmiehen palkkio, korvaukset kuluista ja vähän voittoakin mieluusti.

        Jos nyt katsastusmiehen palkkio on varsin maltilliset 60 euroa tunnilta, on se jo 20 euroa. Sitten vaikka 30 euroa kulujen kattamiseen (kattaa siis toimistotytöt, laitteet, vuokrat, sähköt, vedet, verot, ...).

        Voittoa jää katsastuksesta täydet 20 euroa. Tai siis jäisi, jos asema olisi 100% käytössä.

        Onhan se kallista, ja vaikea alalle on kunnon kilpailua saada.

        Toisaalta, jos sitä keskimäärin vaikka kahden vuoden välein joutuu autoaan katsastamaan, niin ei tuo kovin paljoa maksa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe