Adventisteilla ei ole mitään järkevää perustelua kenellekään, joka osoittaisi hänen siirtymisensä adventtikirkon jäseneksi hyödylliseksi.
Ei yhdenyhtäkään.
Ei yhdenyhtäkään.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
siellä babylonissa, jossa olet.
Tämä keski-Suomi ei ole mikään Babylon.
Onneksi täältä ovat adventistit kaukana (paitsi kesällä).
ja yhtä luopio kuin täälläkin, siis babylon.
ex-luterilainen
Suolahdessa, Viitasaarella ja Lievestuoreella on adventtiseurakunta.
advareita asuu myös Laukaassa, Äänekoskella ja Saarijärvellä...
Onneksi ei meidän kunnassa ole adventisteja liiemmin ja täältä on noihin mainitsemiisi paikkoihin matkaa riittävästi. Lievestuoreestakin pääsee äkkiä ohi kun livahtaa Toivakkaan silloinkun tulee Lahteen päin asiaa.
kun lähdet Lievestuoreelta. Shellissä voit juoda kupin lämmintä ja syödä vaikka viinerin tai munkin. Kun Shelliltä lähdet Toivakkaan päin, niin 9-tietä ylittäessä muista olla varovainen.
Aikoinaan Lievestuoreen Shellin Diesel oli edullista ja tankkaukset tuli säästettyä sinne. Nyt ajelen bensiinillä.Toivakan risteyksen kioski on ollut vakiovälpalapaikka illalla liikkuessa. En käy tavallisesti baareissa kahvillä matkan aikana.
Joskus ostan Lievestuoreen Shellistä bensaa 20€ ja lisää esim. Ruutanan Shellistä ja Etelä-Suomessa bensa onkin jo yleensä hieman halvempaa. Tekisi mieli vielä kerran käväistä sillä suunnalla, mutta katsotaan, jos ilmat olisivat suotuisat.
Jäädäkseen täällä lepäämään eli toimimaan
sapatin Herran aseena uskonvanhurskauden
puolesta.
Sak. 6:8
Sitten hän huusi minut ja sanoi minulle näin: "Katso, ne, jotka lähtivät pohjoiseen maahan, saattavat minun Henkeni lepäämään pohjoisessa maassa".
Näkeväinen